23 Ciekawostki o stanie Karolina Południowa

foto – Pixabay

Na pierwszy rzut niewiele da się powiedzieć o Karolinie Południowej, jeżeli nigdy się w niej nie było, ale można znaleźć o niej wiele interesujących informacji, które mogą skłonić do tego, by zahaczyć o ten stan podczas podróży po USA.

Ciekawostki o Karolinie Południowej:

1. Znajduje się w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych i na najbardziej wysuniętym na wschód dalekim południu.

2. Stan osiągnął państwowość 23 maja 1788 r., stając się 8. stanem, który przystąpił do Unii.

3. Graniczy z dwoma stanami: Georgią i Karoliną Północną.

4. Stan dzieli się na 48 hrabstw.

5. Stolicą stanu jest miasto Kolumbia.

6. Przydomek państwa Palmowy Stan wywodzi się z faktu, że podczas wojny o niepodległość koloniści w Fort Moultrie, małym forcie zbudowanym z palm, pokonali brytyjską flotę w pobliżu Charleston w 1776 roku.

7. Stan został nazwany na cześć angielskich królów: króla Karola I i króla Karola II.

8. Zanim Karolina Południowa była znana jako Stan Brzoskwiniowy, był to Stan Jodowy. Stan jodu był sygnowany na ich tablicach rejestracyjnych wcześniej, zanim stan brzoskwini został przyjęty jako pseudonim stanowy.

9. Pierwszy strzał wojny secesyjnej został wystrzelony w Forcie Sumter w 1861 roku.

10. Stan nie ma profesjonalnej drużyny sportowej.

11. Pierwsza farma herbaty w USA powstała w 1890 roku w pobliżu Summerville.

12. Zlot motocyklowy Sturgis to największy na świecie rajd motocyklowy. Rozpoczął się w 1938 r. i został zawieszony dopiero podczas II wojny światowej z powodu braku gazu. Na imprezie spotykają się pasjonaci motocykli z całego świata. W 2018 roku w rajdzie wzięło udział około 500 000 osób.

13. Poinsett Bridge to najstarszy most w Karolinie Południowej. Most został zbudowany w 1820 roku i nie jest już używany. Jednak konstrukcja pozostaje nienaruszona do dziś.

14. W Karolinie Południowej znajduje się wyspa o nazwie „Monkey Island”. Mówi się, że wyspa jest domem dla ponad 3000 małp. Niektórzy twierdzą, że małpy na wyspie są wykorzystywane do celów badawczych.

15. Columbia City Hall w Kolumbii jest drugim najstarszym budynkiem rządowym w stolicy stanu. Został zbudowany w 1870 r. W 1973 r. został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Zabytkowych.

16. Myrtle Beach w Południowej Karolinie ma około 50 pól golfowych, dzięki czemu jest nazywana „miniaturową stolicą golfa na świecie”. Według niektórych szacunków plaża co roku przyciąga około 15 milionów turystów. W 2007 roku Myrtle Beach przyznano Rekord Guinnessa na najwyższy zamek z piasku.

17. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Karolina Południowa zajmuje drugie miejsce po Kalifornii pod względem ogólnej produkcji brzoskwiń.

18. Karolina Południowa stoczyła 137 bitew podczas wojny o niepodległość. Ostatnia z tych bitew miała miejsce 14 listopada 1782 r. na Johns Island.

19. Karolina Południowa znana jest z pięknych plaż i dostępności wielu możliwości połowowych. To przyciąga do stanu miliony turystów.

20. Karolina Południowa ma jeden z najniższych odsetków kobiet służących w legislaturze stanowej. Według Krajowej Konferencji Legislatur Stanowych, stan ma tylko 15,9% kobiet w legislaturze.

21. Drzewo Palmetto jest oficjalnym drzewem stanowym Karoliny Południowej.

22. Produkcja włókiennicza i turystyka to dwie główne gałęzie przemysłu tego stanu.

23. Charles Town, miejsce pierwszej europejskiej osady, zostało przemianowane na Charleston w 1783 roku.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić