Góra Fudżi to czynny stratowulkan i jednocześnie najwyższy szczyt znajdujący się w Japonii. Jest położona na wyspie Honsiu, a w 2013 roku oficjalnie wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co warto wiedzieć o japońskiej wyspie?
1. Góra Fudżi wznosi się na wysokość 3776 metrów nad poziomem morza. Jest traktowana jako obiekt dziedzictwa kulturowego, miejsce święte, a także źródło artystycznej inspiracji dla wielu twórców na przestrzeni wieków. Stanowi ona nieodłączny element kultury japońskiej.
2. Góra uważana jest za świętą przez wyznawców shinto. Jest to tradycyjna religia oparta na mitologii japońskiej, które cechuje się w wiarą w wiele bóstw, a także szamanizmem i przypisywaniem duszy przedmiotom czy zwierzętom.
3. Wejście na sam szczyt zajmuje od czterech do ośmiu godzin, co jest zależne od warunków i kondycji danej osoby. Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej na dole, może podziwiać ją z wielu punktów. W okolicy znajdują się również malownicze jeziora Motosu, Sai, Kawaguchi, Soji czy Yamanaka.
4. Wulkan Fudżi nadal jest aktywny, jednak od dawna nie dawał się we znaki okoliczny mieszkańcom. Do ostatniej erupcji doszło tutaj w 1707 roku, a eksperci nie przewidują kolejnej w najbliższym czasie.
5. W każdym roku na górę wspina się około 300 000 turystów z całego świata. Należy jednak podkreślić, że główne szlaki otwarte są tutaj tylko przez dwa miesiące w roku, dlatego liczba tak naprawdę świadczy o wielkim zainteresowaniu i o tłumach na trasie.
6. Elitarni wojownicy japońscy, zwani samurajami, wykorzystywali samą górę oraz jej okolice do ćwiczeń. Wyczerpujące treningi na świeżym powietrzu pozwalały im zadbać o kondycję fizyczną i szykować się do ważnych starć.
7. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że górę Fudżi tak naprawdę tworzą trzy wulkany, które ułożone są na sobie. Najniższą warstwę stanowi wulkan Komitake, na nim znajduje się wulkan Kofuji, a następnie Fuji, który wbrew powszechnym opiniom jest najmłodszy.
8. Święta Góra powstała około 600 tysięcy lat temu wskutek aktywności wulkanicznej, która przebiegała w czterech fazach. U góry znajduje się aż osiem szczytów oraz krater wulkanu o szerokości 500 metrów.
9. Pierwszą osobą, której udało się wejść na szczyt góry, był japoński mnich. Jego wyczyn miał miejsce w 663 roku. Na szczycie panuje klimat tundry, a więc latem jest tutaj około 7 stopni Celsjusza, a zimą nawet -20 stopni.
10. Kobiety miały bezwzględny zakaz wspinania się na górę aż do XIX wieku. Pierwszą kobietą, której udało się dotrzeć na szczyt, była Lady Fanny Parkes, która dokonała bezprecedensowego czynu w 1867 roku. Rok później na górę wspiął się pierwszy turysta zagraniczny.
11. Góra Fudżi jest największą atrakcją parku narodowego Fuji-Hakone-Izu, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem w Japonii. Okolice te są uwielbiane nie tylko przez turystów zagranicznych, ale również przez Japończyków.
12. Góra znajduje się około 100 kilometrów na południowy zachód od stolicy Japonii, Tokio. Kiedy pogoda dopisuje, a na niebie nie ma zbyt wielu chmur, można ją zobaczyć z niektórych punktów w mieście.
13. Na szczyt można wejść za darmo, ale rząd japoński wprowadził darowiznę. Jeśli ktoś ma ochotę, może wpłacić 1000 jenów wchodząc na górę, a pieniądze te zostaną wykorzystane na rzecz objęcia okolicy ochroną.
14. Z górą wiąże się legenda oparta na “Opowieści o zbieraczu bambusu”, najstarszego zabytku japońskiej prozy artystycznej. Opuszczony przez księżycową księżniczkę cesarz miał rozkazać swoim służącym zanieść list i eliksir nieśmiertelności, które od niej dostał, na wierzchołek góry. Tam miały zostać spalone, a dym z płonącego eliksiru nazwano “fushi”, co oznacza nieśmiertelność. Na przestrzeni lat nazwa została nieco zmodyfikowana.
15. W 2009 roku w rejonie góry otwarto port lotniczy Shizuoka, który obsługuje głównie połączenie krajowe, ale również trasy między Makinoharą a Szanghajem i Seulem. Jest to wielkie ułatwienie dla tych, którzy Japonię odwiedzają głównie ze względu na Świętą Górę.