30 Ciekawostek o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

zjednoczone emiraty arabskie
foto – Pixabay

Zjednoczone Emiraty Arabskie, w skrócie ZEA to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie. Położone jest nad Zatoką Perską i Omańską. Graniczy z dwoma państwami : Arabią Saudyjską i Omanem. Powszechnie mówi się o tym państwie jako jednym z najbogatszych, głównie dzięki ropie naftowej. Jest jednak wiele innych ciekawych rzeczy o tym państwie.

1. Zjednoczone Emiraty Arabskie dzielą się na siedem emiratów rządzonych przez emirów. Emiry to kolejno Abu Zabi, Dubaj, Adżman, Fudżajra, Ras al Chama, Szardża, Umm al Kajwajn. Wszystkie ze stolicą w miastach o tych samych nazwach co emirat.

2. Państwo to zostało powołane do życia pod koniec 1971. Wtedy szacunkowa liczba ludności ledwo przekraczała 180 tys., przy czym w Dubaju żyło ok. 60 tys. mieszkańców. W najmniejszym emiracie Adżman żyło jedynie 4,25 tys.

3. Oficjalnym językiem jest język arabski. Używa się także języka angielskiego, perskiego, urdu i hindi.

4. Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Przez długi czas najwięcej dochodów przynosiła ropa naftowa. Wydobycie jej rozpoczęło się jeszcze przed faktycznym ustanowieniem państwa, bo w 1962 roku w Abu Zabi. Gdy już powstała federacja wydobycie ropy sięgnęło 44,5 mln ton. Obecnie ropa naftowa zapewnia 18% PKB, a najważniejszym sektorem gospodarki są transakcje finansowe.

5. Tereny i ludy, które zamieszkiwały obecny teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich były częścią starożytnej sieci handlowej z imperium perskim, Indiami i Afryką Wschodnią.

6. ZEA położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. W głębi kraju określany jest nawet jako skrajnie suchy. Powierzchnia kraju jest w większości nizinna i pustynna – 97% powierzchni kraju zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali.

7. Średnie temperatury w kraju w styczniu wynoszą około 20 stopni, natomiast w lipcu średnia to 32-40 stopni. Maksymalnie zaś wynoszą ponad 50 stopni. Opady deszczu występują głównie w okresie od grudnia do lutym. Ich roczna suma to około 80-140 mm. W emiratach nie znajdują się żadne rzeki stałe, występują rzeki tymczasowe oraz wody artezyjskie w oazach.

8. W Dubaju jednym z miast ZEA, znajdują się bankomaty wydające sztabki złota.

9. Zjednoczone Emiraty Arabskie mają dobrze rozwiniętą sieć dróg i ponad 40 lotnisk. Największym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy w Dubaju.

10. W Dubaju znajduje się jedyny na świecie 7 gwiazdkowy hotel, Burj Al Arab.

11. W Dubaju znajduje się najwyższy na świecie budynek. Jest to Burdż Chalifa o wysokości 829 metrów.

12. W Abu Dhabi znajduje się budynek, bardziej nachylony niż “Krzywa Wieża” w Pizzie. Budynek ma wysokość 160 metrów i nachylenie 18 stopni, co wynosi 4 razy więcej niż wcześniej wymieniona wieża.

13. W ZEA nie ma ustalonej płacy minimalnej. Nie ma również podatku dochodowego.

14. Czterech obywateli państwa zgromadziło majątek większy niż miliard dolarów amerykańskich. Najbogatszy z nich jest Abdull bin Ahmad Al Ghurair, którego majątek wynosi ponad 6,4 miliardów dolarów amerykańskich.

16. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich tydzień zaczyna się w niedzielę.

17. Wyspy palmowe to zespół trzech największych sztucznych na świecie, usypywanych u wybrzeży Dubaju od roku 2001. Każda z wysp docelowo ma mieć kształt daktylowej palmy z falochronem oddzielającym je od wód Zatoki Perskiej. Jedna z wysp – Palma Jumeirach, jest ukończona. Wniesiono na niej luksusowe hotele, prywatne posiadłości i kolejkę jednoszynową.

18. W Emiratach ograniczone są zasoby słodkiej wody. Z tego powodu prawie cała woda wykorzystywana w państwie jest pozyskiwana z wody słonej za pomocą odsalania. Pożera to jednak ogromne zasoby energii, przez co nadal poszukiwane są alternatywne metody uzyskania wody, a mieszkańców zachęca się do oszczędzania wody.

19. W centrum Mul al-Imarat w Dubaju wybudowano pierwszy na Bliskim Wschodzie kryty kompleks narciarski Ski Dubai.

20. Na wyspie Yas w Abu Zabi znajduje się największy na świecie kryty park tematyczny Ferrari World Abu Dhabi. Dysponuje on wirtualnymi torami wyścigowymi i innymi atrakcjami takimi jak najszybsza kolejka górska świata – Formula Rossa, która rozwija prędkość do 240 km/h.

21. Na pustyni Al Gharbia w Abu Zabi znaleziono czaszkę krokodyla sprzed 8 milionów lat.

22. W roku 2009 w Dubaju ukończono budowę Burdż Chalifa, którego kształt nawiązuje do kwiatu pustyni, a liczne ornamenty na nim odnoszą się do bogato zdobionej architektury islamu. Dodatkowo jest to najwyższy budynek na świecie – ma wysokość 829 metrów, co zdetronizowało Taipei 101 na Tajwanie.

23. Flota policji w Dubaju posiada luksusowe samochody, w tym lamborghini i ferrari, aby patrolować miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów.

24. Szczególnym szacunkiem w Zjednoczonych Emiratów Arabskich cieszą się sokoły. Wizerunek tych ptaków jest w godle kraju i na banknotach, a samo sokolnictwo jest wyniesione do rangi sztuki w ZEA. W Abu Zabi funkcjonuje nawet sokoli szpital.

25. Nauka obowiązkowa trwa 9 lat, przy czym początek edukacji to 6 rok życia.

26. Pełnoletność osiąga się w wieku 21 lat.

27. W Dubaju znajduje się linia metra o długości prawie 75 kilometrów.

28. Krajowa domena ZEA to .ae.

29. W Dubaju znajduje się 168 “drapaczy chmur”, czyli budynków o wysokości ponad 150 metrów.

30. Obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Arabowie i Persowie stanowią 42% populacji kraju. Osoby pochodzące z krajów subkontynentu indyjskiego to 50% społeczeństwa, a resztę stanowią imigranci z południowo-wschodniej Azji.

4.2/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić