12 Ciekawostek o Burdż al-Arab

burdż al arab
foto – Pixabay

Burdż al-Arab – wieżowiec w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest częścią kompleksu wypoczynkowego Jumeirah Beach Resort.

1. Kształt budowli stylizowany jest na żagiel dau, tradycyjnego arabskiego statku żaglowego. Obiekt został zaprojektowany przez architekta Toma Wrighta z firmy WS Atkins PLC, na zlecenie szejka Dubaju Mohammeda bin Rashid Al Maktoum.

2. Nazwa Burdż al-Arab oznacza „Wieżę Arabów”. Budowa obiektu trwała w latach 1994-1999. Koszt jej wyniósł 650 mln dolarów amerykańskich.

3. Jest to jeden z najwyższych hoteli na świecie i 10. najwyższy budynek w Dubaju. Ma 321 m wysokości i 60 kondygnacji. Mieszczą się w nim 202 apartamenty, których wielkość waha się od 169 m2 do 780 m2. Za ich wystrój odpowiada projektantka wnętrz chińskiego pochodzenia, Khuan Chew.

4. Obiekt mieści się na sztucznej wyspie w Zatoce Perskiej, oddalonej o 280 m od brzegu i połączonej z nim mostem. Znajdują się tu m. in. 4 baseny, 18 pokojów leczniczych muzeum, taras widokowy, biblioteka, kilkanaście restauracji i lądowisko dla helikopterów.

5. Konstrukcja budynku jest zaprojektowana w ten sposób, aby chronić go przed skutkami trzęsienia ziemi, huraganu i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fasada pokryta jest podwójnym materiałem teflonowym, który w nocy przybiera różne kolory.

6. Hotel bywa określany jako 7-gwiazdkowy, co ma odzwierciedlać poziom komfortu i udogodnień na najwyższym światowym poziomie. Oficjalnie według europejskiej klasyfikacji posiada jednak 5 gwiazdek z dopiskiem „deluxe”, co oznacza „luksusowy”.

7. Każdy z gości ma do dyspozycji osobistego lokaja przez 24 godziny na dobę. Można również wynająć osobistego kucharza, ochronę czy samochód z kierowcą. Część apartamentów posiada złote i złocone elementy wyposażenia. Obsługa hotelowa mówi w kilkunastu językach.

8. W dobudówce znajdującej się ok. 200 m na lustrem wody mieści się restauracja Al Muntaha. Na terenie hotelu ulokowana jest również podwodna restauracja Al Mahara, do której goście dowożeni są pojazdami przypominającymi łodzie podwodne. Jej atrakcją jest olbrzymie akwarium z żywą rafą koralową.

9. W 2021 r. wprowadzona została możliwość zwiedzania Burdż-al-Arab z przewodnikiem. Wycieczka trwa ok. 1,5 godziny, a jej koszt to 399 dirhamów, czyli ok. 430 zł.

10. Hotel znajduje się w kraju muzułmańskim, w związku z tym jego goście informowani są przed zatwierdzeniem rezerwacji o specjalnych wymogach dotyczących ubioru czy sposobu zachowania. Ceny za dobę hotelową zaczynają się od ok. 6 tys. zł.

11. Lądowisko dla helikopterów położone jest na wysokości 28. piętra. W 2005 r. zostało zamienione na kort tenisowy, na którym Roger Federer i Andre Agassi rozegrali towarzyski mecz. W 2017 r. odbył się sparing bokserski pomiędzy Anthonym Joshuą i Sebastianem Eubankiem. W 2021 r. miał tu miejsce koncert charytatywny Davida Guetty, transmitowany na platformach społecznościowych.

12. Obok hotelu znajduje się park wodny Wild Wadi. Wśród atrakcji znajduje się m. in.18-metrowy wodospad oraz symulator do surfowania na desce. Goście hotelowi mają nielimitowany dostęp do parku wodnego.

4.1/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić