10 Najpopularniejsze Atrakcje w Mieście Girona

fotografia – Pixabay

Hiszpania jest częstym kierunkiem wakacyjnych wypraw żądnych promieni słonecznych Europejczyków. Od wielu lat spora grupa polskich turystów wytycza swoje wyprawy na Półwysep Iberyjski. Wybierając podróż samochodem najbliżej jest dotrzeć na tereny turystycznie rozwiniętego wybrzeża Costa Brava. Jadąc samochodem najszybciej dotrze się tam kierując się na autostradę A9. Po przekroczeniu granicy francusko-hiszpańskiej w miejscowości Perthus, do Barcelony pozostaje przysłowiowy „żabi skok”. Mniej więcej w połowie tej drogi położone jest miasto Girona. Warto poświęcić trochę czasu i zatrzymać się w tym prawie 100 tysięcznym, bogatym w zabytki mieście.

Co warto zobaczyć w mieście Girona

1. Catedral de Santa María – sama budowla ma długą i skomplikowaną historię. Jako pierwszy powstał w tym miejscu kościół za czasów pierwszych chrześcijan. W czasach okupacji arabskiej kościół zamieniono na muzułmański meczet. Po ustąpieniu Maurów, kościołowi przywrócono chrześcijański charakter. W ciągu XI wieku kościół rozbudowano. W roku 1117 dobudowano wieżę spełniająca rolę dzwonnicy.
W XV wieku kościół przeszedł kolejną modernizację, a wszystkie prace związane z budynkiem zakończono ostatecznie w XVIII wieku. Tak długi okres istnienia i kolejne przebudowy sprawiły, że w samej bryle budynek, odnaleźć można elementy architektoniczne obowiązujące na każdym etapie budowy, rozbudowy czy przebudowy kościoła. Katedra jest jeszcze z jednego powodu warta zobaczenia, otóż posiada ona najszerszą na świecie gotycką nawę liczącą prawie 23 metry i jest to druga pod względem szerokości nawa na świecie wśród stylów kościelnych zaraz po nawie w bazylice watykańskiej.

2. La Força Vella – stara fortyfikacja pochodząca z czasów przed nową erą. Jej wzniesienie przypisuje się Rzymianom, choć jej wygląd bardziej przypomina starogreckie budowle obronne wznoszone z kamienia. Badacze przypisują tą budowlę Rzymianom, niech więc tak pozostanie. Głównym elementem obronnym oprócz wysokich murów była wysoka wieża. Wraz z rozbudową miasta i dobudowywaniem domostw do murów twierdzy, przestała ona w 100 % spełniać stawiane przed nią wymagania. W całej swojej historii parokrotnie forteca była wykorzystana w celach obronnych między innymi dlatego, że w mieście w pewnym momencie było na tyle mało mieszkańców, że nie bardzo kim było obsadzić stanowiska obronne.

3. Iglesia de San Félix – bazylika poświęcona św. Feliksowi. Jest to kolejny przykład wieloetapowego i wielowiekowego budowania świątyni. Pierwsze prace rozpoczęto w XI wieku, a koniec budowy miał miejsce dopiero w XVIII wieku. Ze względu na długotrwały proces wznoszenia budowli, zauważyć można w niej wymieszanie rożnych stylów architektonicznych poczynając od romańskiego przez gotyk aż do baroku.

4. La Judería – żydowska dzielnica uznawana jest za przykład średniowiecznej zabudowy żydowskich osiedli miejskich. Wąskie uliczki tworzące „labirynt” pomiędzy budynkami. Według badaczy kultury żydowskiej, podobno na świecie nie ma drugiego takiego miejsca z tak dobrze zachowanym układem żydowskiego osiedla. Jako ciekawostkę w tym miejscu warto odnotować, że pierwsi Żydzi dotarli do Girona w roku 890 by następnie w roku 1492 zostać wypędzonymi z miasta przez bardzo katolickiego króla Ferdynanda II Aragońskiego.

5. Rambla de la Llibertat – główny deptak w mieście, powstanie ulicy ma swój początek w XIII wieku. Dziś można tu podziwiać ciekawe budowle jak również odpocząć w licznych kawiarniach i restauracjach przy niej zlokalizowanych

6. Plaça de la Independència – jeden z głównych placów w mieście, na środku placu znajduje się rzeźba poświęcona obrońcom miasta.

7. Klasztor Sant Pere de Galligants – wzniesiony przez benedyktynów klasztor z XII wieku. Obiekt uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Katalonii.

8. Starówka – ten fragment miasta jest zarazem jego największym skarbem i jedną z najlepiej zachowanych zabudów staromiejskich w Hiszpanii.

9. Museo de Historia de los Judíos – w związku z tym, że Żydzi wnieśli duży wkład w historię miasta z którego w konsekwencji zostali wypędzeni, postanowiono uhonorować ich wkład w rozwój miasta i stworzono poświęcone im muzeum.

10. Museo de Historia de Girona – Muzeum Historii Miasta, które powinno być obowiązkowo wpisane na listę odwiedzin. Dzięki takiej decyzji łatwiej będzie zrozumieć dlaczego w taki, a nie w inny sposób toczyły się losy miasta od czasów najdawniejszych aż po współczesne.

Girona – krótko historycznie

Co prawda pierwsze wzmianki dotyczące tego miejsca pochodzą z roku 79 p.n.e. i związane są z rzymskimi podbojami, nie oznacza to, że wcześniej nic i nikt na tych terenach nie zamieszkiwał. Półwysep Iberyjski zamieszkiwał lud zwany Iberowie. Pochodzenie tej nacji nie jest do końca dobrze rozpoznane. Mając na uwadze fakt, że pochodzące ze starożytności budowle charakterem są zbliżone do budownictwa greckiego, łatwo się domyślić, że w dużej mierze Iberowie są po części potomkami Greków. O tym, że Grecy docierali w te rejony świadczą stare mapy greckie nazywane „periplusy” w których istnieją dokładne opisy wybrzeża hiszpańskiego. Nie ma wątpliwości, że tereny te jeszcze przed Grekami penetrowali Fenicjanie. Tym sposobem bardzo skrótowo można udowodnić, że na Półwyspie Iberyjskim, w tym także w miejscu dzisiejszej Girony, istniały osady, a nie bezkrytycznie przypisywać wszystko Rzymianom.
Czasy rzymskie to przekształcenie obozu wojskowego spełniającego rolę strażnicy na zachodnich rubieżach imperium, w rozwijające się miasto. W III wieku n.e. do miasta zawitało chrześcijaństwo. Upadek cesarstwa w V wieku n.e. sprawił utworzenia z jego hiszpańskich posiadłości Królestwa Wizygotów. Kres Królestwa Wizygotów związany był z pojawieniem się na ziemi hiszpańskiej Maurów. Girona znalazła się w granicach ziem kontrolowanych przez Maurów. Okupacja arabska w tej części Półwyspu Iberyjskiego zakończyła się w roku 785 w wyniku podbojów Karola Wielkiego.
Kolejne zmiany w ciągu kilku następnych wieków doprowadziły w końcu do znalezienia się Girony w granicach Królestwa Hiszpanii. Okres prosperity miasta trwał do XVII wieku by następnie miasto stało się uczestnikiem wielu niepokojów i walk z Francją o dominacje nad tym terenem. Cały wiek XVIII to czas stracony dla rozwoju miasta. Kolejne niepokoje związane są z początkiem XIX wieku i zakusami Napoleona na hiszpańską ziemię.
Katalonia w granicach której położona jest Girona to bardzo niespokojne miejsce w historii Hiszpanii. Kolejne groźne chwile mieszkańcy miasta przeżywali podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Girona prawie przez cały czas wojny była miastem związanym z republikanami, walczącymi z wojskami generała Franco.
Pomimo wielu zawieruch wojennych w mieście jest co zwiedzać, ponieważ wiele zabytkowych i historycznych budowli zachowało się w dobrym stanie.

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić