10 Ciekawostek o Galeria Sztuki Zachęta

Galeria Sztuki Zachęta
foto – Autorstwa Robert Drózd, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38000152

Bardzo często bywa tak, że artyści z różnych kręgów twórczych nie mają miejsca, w którym mogli by prezentować swoje prace. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w Warszawie w połowie XIX wieku. Dodatkowym problemem polskich artystów było to, że Polska jako taka w XIX wieku nie istniała ponieważ była rozparcelowana pomiędzy zaborców. Warszawa była w tamtym czasie okupowana przez carską Rosję. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu stworzenia miejsca, w którym twórcy mogliby prezentować swoje prace, grupa tychże twórców powołała do życia Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

1. W końcówce 1860 roku zawiązał się Komitet Towarzystwa składający się z miłośników sztuki oraz artystów.

2. Pierwszą siedzibą Towarzystwa był Hotel Europejski, a od roku 1896 siedziba przeniosła się do budynku Resursy Obywatelskiej usytuowanego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64.


→ Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Warszawie


3. W roku 1900 Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych doczekało się własnego budynku zbudowanego u zbiegu ulicy Mazowieckiej i ulicy Królewskiej.

4. Nowy gmach mieszczący sale wystawowe i bibliotekę, wybudowany został za środki pochodzące z dobrowolnych składek społecznych i dotacji od donatorów.

5. W chwili wybuchu II wojny światowej Towarzystwo zawiesiło swoją działalność. W roku 1949 w miejsce Towarzystwa powołane zostało do życia Centralne Biuro Wystaw Artystycznych potocznie nazywane BWA.

6. W 1989 roku Centralne Biuro Wystaw Artystycznych zostało przeorganizowane i reaktywowano Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych przy Państwowej Galerii Sztuki Zachęta.

7. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki jest uznawana za najbardziej prestiżową i największą galerię sztuki współczesne w Polsce. W jej posiadaniu znajduje się wiele bardzo cennych dzieł polskiej sztuki powojennej. W galerii prezentowane były i są nadal dzieła największych i najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych.

8. Oprócz prezentacji różnych dzieł artystów, Zachęta spełnia też rolę edukacyjną. W ramach działalności edukacyjnej odbywają się tutaj różne spotkania z artystami, promocje książek, sesje naukowe, odczyty, koncerty itp. wydarzenia.

9. Odwiedzający Zachętę mają możliwość skorzystania z wirtualnego spaceru z przewodnikiem, a wszystko to w ramach warsztatów między innymi dla dzieci nazywanych Turystyczną Szkołą Zachęty.

10. Historycznym pierwszym nabytkiem Towarzystwa był obraz pędzla Józefa Simmlera „Śmierć Barbary Radziwiłłówny”. W murach Zachęty prezentowany był także obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Miejsce prezentacji dzieła mistrza Matejki do dziś nosi nazwę „Sali Matejkowskiej”

3.8/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić