Ekwador to państwo, które położone jest w zachodniej części Ameryki Południowej u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Graniczy z dwoma południowoamerykańskimi krajami: Kolumbią i Peru. To niewielkie państwo słynie przede wszystkim z niesamowitej, tropikalnej przyrody. Ekwador jest państwem położonym na równiku, gorącym, parnym i wilgotnym. To jednak nie powstrzymuje turystów przed jego zwiedzaniem.
1. Stolicą Ekwadoru jest miasto Quito, które założone zostało na przełomie XV i XVI wieku. Quito jest miejscowością pokolonialną, w której podziwiać można doskonale zachowane zabudowania sprzed nawet setek lat. Zabytkowa zabudowa miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
2. Quito uznawane jest za drugą najwyżej położoną stolicę na świecie. Miasto znajduje się na wysokości 2800m n.p.m.
3. Jedną z największych atrakcji Ekwadoru są Wyspy Galapagos, które obejmują przepiękny park narodowy oraz rezerwat ochrony morskiej. Na Wyspach Galapagos żyją ogromne żółwie słoniowe, których pancerze osiągają długość 1,5 metra. Zwierzęta te mogą ważyć nawet 400 kilogramów! Na wyspach żyją także inne zwierzęta m.in. legwany, uszatki, pingwiny równikowe oraz ponad 50 endemicznych gatunków ptaków.
4. Ekwador znajduje się na terenie Pacyficznego Pierścienia Ognia czyli najbardziej aktywnego sejsmicznie rejonu świata.
5. W państwie znajduje się 30 wulkanów, z których aż 8 jest wciąż aktywnych. Ostatni wybuch wulkanu w Ekwadorze miał miejsce w 2013 roku.
6. Najwyższym wzniesieniem w Ekwadorze jest wygasły stratowulkan Chimborazo o wysokości 6263m n.p.m. Mimo, że masyw znajduje się niemal na równiku, jego szczyty pokrywa śnieg. Granica wiecznego śniegu przebiega tu na wysokości 4800m n.p.m.
7. Największym miastem Ekwadoru jest Guayaquil, które zamieszkuje około 2,5 miliona osób. Miasto istnieje już od XVI wieku, a przez wiele lat stanowiło jeden z najważniejszych portów tej części Ameryki Południowej. W Guayaquil warto zobaczyć Cerro Blanco czyli suchy las tropikalny, przepiękną Katedrę oraz malownicze wzgórze Santa Ana z kolorowymi zabudowaniami.
8. Językiem urzędowym Ekwadoru jest język hiszpański.
9. Nazwa państwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego “równik”.
10. Mimo, że Ekwador znajduje się w pobliżu równika, tutejszy klimat jest bardzo zróżnicowany. W górskich rejonach Andów jest chłodno, temperatury często wynoszą około 10-15 stopni Celsjusza. Na północnych krańcach Ekwadoru występują bardzo obfite, ulewne deszcze i znacząco wyższa temperatura, której wartość sięga nawet 30 stopni.
11. Na terenie Ekwadoru znajdują się 22 parki narodowe. Do najpiękniejszych nalezą: Park Narodowy Wysp Galapagos, Park Narodowy Cotopaxi (Andy) i Park Narodowy Yasumi (lasy tropikalne).
12. Narodowym alkoholem Ekwadorczyków jest aquardiente czyli mocny alkohol produkowany z trzciny cukrowej. Często podaje się go z dodatkiem cynamonu i owoców cytrusowych oraz serwuje w ciepłych napojach. Najpopularniejszym ekwadorskim producentem tego trunku jest marka Zhumir.
13. Ulubionym warzywem Ekwadorczyków są… ziemniaki! Istnieje wiele lokalnych, unikalnych przepisów na ich przygotowywanie. Popularnie spożywa się m.in. zupy z dodatkiem ziemniaków, puree ziemniaczane oraz różnego rodzaju zapiekanki. Najważniejszą ekwadorską odmianą ziemniaków jest papa chola, która cechuje się pomarańczowym zabarwieniem i lekko słodkawym smakiem.
14. Kuchnia ekwadorska jest prosta i sycąca. Często spożywa się dobrze doprawione, gorące dania, które podnoszą temperaturę ciała, a tym samym sprawiają, że ekwadorskie upały są mniej odczuwalne. W Ekwadorze często je się zupy, przede wszystkim bulion cielęcy z dodatkiem warzyw i mięsa. Popularnie spożywa się tu sycące dania kukurydziane, potrawy na bazie fasoli, sery i twarogi oraz owoce morza.
15. Na fladze Ekwadoru widnieją trzy kolory: żółty, niebieski i czerwony. Barwa żółta i czerwona symbolizuje narodowe barwy Hiszpanii, zaś niebieski oznacza dzielący dwa kontynenty ocean.
16. Walutą obowiązującą w Ekwadorze jest dolar amerykański.
17. Tereny Ekwadoru zamieszkiwane były już około 10 tysięcy lat temu, a w XV wieku tutejsze osady i wioski indiańskie zostały włączone do ogromnego imperium Inków.
18. Zdecydowana większość Ekwadorczyków wyznaje różne odmiany chrześcijaństwa (głównie katolicyzm i protestantyzm). W niektórych regionach kraju wciąż kultywuje się wierzenia plemienne.
19. Większość społeczeństwa Ekwadoru – około 30% wszystkich mieszkańców – utrzymuje się z uprawy roli. Ekwador jest ważnym producentem m.in. tropikalnych owoców (głównie bananów i pomarańczy), kawy, ziaren kakaowca, trzciny cukrowej, ziemniaków i soi.
20. Ekwadorczycy uwielbiają huczną, uliczną zabawę. Co miesiąc w wielu miastach odbywają się występy, jarmarki i parady związane z licznymi świętami religijnymi, kulturowymi i historycznymi. Odbywają się tu takie imprezy jak huczny karnawał (w lutym), obchody dnia św. Jana (w czerwcu) oraz parady związane z Bożym Narodzeniem i Sylwestrem. Ważnym dniem dla Ekwadorczyków jest indiańskie Święto Zmarłych, które przypada 2 listopada.
21. W Ekwadorze żyją wszystkie znane gatunki nietoperzy, które żywią się krwią ssaków.
22. W miejscowości Mitad del Mundo znajduje się niegdyś wytyczona linia (wraz z symbolicznym obeliskiem i Muzeum Etnograficznym), która miała wyznaczać dokładną linię przebiegu równika. W rzeczywistości jednak oficjalne pomiary wojskowe świadczą o tym, że sam równik znajduje się około 240 metrów dalej.
23. W środkowej części Ekwadoru znajduje się miejscowość Banos, która słynie z widoków wspaniałych, kaskadowych wodospadów. Jest ich tu ponad 60, a przy największych i najbardziej malowniczych znajdują się kładki, schodki i platformy widokowe, które umożliwiają podziwianie zburzonej, śmiercionośnej wody.
24. Przed wylotem do Ekwadoru warto zaszczepić się na m.in. żółtą febrę i wirusowe zapalenie wątroby. Sporadycznie zdarzają się tu przypadki malarii. Kobiety w ciąży powinny jednak zrezygnować z podróży do tego państwa przez niewielkie ryzyko zakażenia wirusem Zika, który może powodować nieodwracalne uszkodzenia rozwijającego się płodu.
25. Najstarszy i największy uniwersytet w Ekwadorze (Centralny Uniwersytet Ekwadoru w Quito) został założony już w 1769 roku.
26. W Ekwadorze przez cały rok niemal nie zmienia się długość dnia i nocy – trwają one zawsze po 12 godzin.
27. W niektórych regionach Ekwadoru popularnym daniem są pieczone świnki morskie.
28. Najważniejszą atrakcją o charakterze historycznym w Ekwadorze są ruiny miasta Ingapirca, która zajmują powierzchnię aż 20 hektarów. Podziwiać tu można pozostałości po inkaskim, wybudowanym w piętnastym wieku mieście, w szczególności dobrze zachowane mury obronne oraz świątynie i pozostałości po niegdysiejszych zabudowaniach.
29. Ekwador był pierwszym krajem na świecie, który w 2008 roku konstytucyjnie przyznał prawa naturze.
30. Obszar Ekwadoru zamieszkują wyjątkowe… żaby! Spotkać tu można m.in. “szklaną żabę”, której charakterystyczną cechą jest przeźroczysta klatka piersiowa. Na terenie państwa żyją również żaby potrafiące zmieniać strukturę skóry (z gładkiej w kolczastą) oraz silnie trujące żaby z gatunku Pophaga sylvatica.