12 Ciekawostek o szczycie Aconcagua

Aconcagua
foto – Pixabay

Określenie Korona Ziemi jest znane większości osób zamieszkujących naszą planetę. Bezapelacyjnie zna je bardzo liczne grono polskich obywateli. Dzieje się tak za przyczyną osiągnięć, jakie od lat są udziałem polskich alpinistów. Wracając do Korony Ziemi, jest to określenie związane z najwyższymi szczytami na poszczególnych kontynentach. Jak łatwo policzyć jest siedem takich szczytów. Co prawda w przypadku dwóch kontynentów są pewne sporne kwestie. Nie ma natomiast żadnego sporu w odniesieniu do najwyższego szczytu Ameryki Południowej. Aconcagua bo o nim mowa, jest bezsprzecznie najwyższym szczytem Andów i tym samym Ameryki Południowej.

1. Aconcagua, góra mająca wysokość 6960,8 metrów nad poziomem morza, dzierży nie tylko palmę pierwszeństwa na kontynencie południowoamerykańskim, ale jest zarazem najwyższym szczytem obu Ameryk. Jest także najwyższym szczytem półkuli zachodniej i licząc równoleżnikowo półkuli południowej. Jako że znajduje się na terenie Argentyny, jest też najwyższą górą tego kraju.

2. Pierwszym odnotowanym wejściem na szczyt Aconcagui, była wyprawa zorganizowana przez Szwajcara Matthiasa Zurbriggena. Zdobycie szczytu miało miejsce 14 stycznia 1897 roku. I tu od razu należy zaznaczyć, że nie było to wejście zimowe tylko letnie, ponieważ lato w Ameryce Południowej trwa kiedy na przeciwnej półkuli jest zima, czyli w miesiącach od grudnia do marca.

3. Na grani Aconcagui znaleziono szczątki szkieletu gwanako andyjskiego, sprawiło to, że w wielu kręgach naukowców i badaczy związanych z Andami, zrodziła się myśl, że mogły to być szczątki zwierzęcia złożonego w ofierze przez Inków. Gdyby ta teza się potwierdziła, znaczyłoby to, że góra jako pierwsza była zdobyta przez Indian. Brak potwierdzenia tego faktu, gwarantuje Zurbriggenowi, palmę pierwszeństwa w zdobyciu góry.

4. Pierwsi Polacy na szczycie Aconcagui stanęli w roku 1934, podczas wyprawy wytyczającej nową drogę wejścia na górę. Droga prowadzi przez lodowiec, który do dziś nazywany jest Lodowcem Polaków.

5. Aconcagua wbrew pozorom jest bardzo niebezpieczną górą. Już ponad 100 osób straciło życie podczas wspinaczki na jej szczyt. Wobec tych faktów Aconcagua nazywana bywa Górą Śmierci.

6. Według badań archeologicznych stwierdzono, że w czasach przedkolumbijskich, góra była czczona przez Inków. Składano na niej ofiary z ludzi. W roku 1985 dokonano odkrycia miejsca ofiarnego znajdującego się na wysokości 5167 metrów nad poziomem morza.

7. Badania geologiczne stwierdziły, że Aconcagua jest górą pochodzenia wulkanicznego, zbudowaną z granitów.

8. Najwyższe partie góry i całego masywu tworzącego Aconcaguę, pokryte są lodem i śniegiem. Lodowce spływają na wysokość 3900 metrów nad poziom morza.

9. Najbliższym miastem po stronie argentyńskiej jest położone w odległości 110 kilometrów na północny zachód od góry miasto Mendoza.

10. Aconcagua, choć daleka od Himalajów i w zupełnie innej strefie klimatycznej, cechuje się warunkami klimatycznymi bardzo zbliżonymi do tych panujących w Himalajach.

11. Ze względu na warunki klimatyczne, wspinaczka na Aconcaguę dla wielu osób jest doskonałym treningiem przed wyprawą na himalajskie ośmiotysięczniki.

12. Planując wejście na najwyższy szczyt Andów, powinno się odpowiednio przygotować do tej wyprawy i zabezpieczyć w bardzo specjalistyczny sprzęt, niezbędny podczas wspinaczki na tak niebezpieczną i wysoką górę.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić