35 Ciekawostek o Niesamowitej Kostaryce 🗺️

kostaryka
foto – Pixabay

Kostaryka, a dokładniej Republika Kostaryki to kraj dość znany i będący bardzo częstym kierunkiem docelowym różnego typu wycieczek, głównie tych wypoczynkowych i rozrywkowych. Nie ma się co dziwić, w końcu Kostaryka jest przepięknym krajem o niezwykłych widokach. Co więcej, rzeczywiście jest w niej wiele do zwiedzania. Jest to kraj pełen wulkanów, parków narodowych, lasów deszczowych i bardzo wielu innych atrakcji turystycznych, które przyciągają odwiedzających. Kraj ten położony jest między Ameryką Południową a Ameryką północną i otacza go z jednej strony ocean, a z drugiej morze, co przyczyniło się do faktu, iż w Kostaryce jest wiele przepięknych plaż. Nie tylko samymi widokami jednak Kostaryka może zachęcać turystów. Przede wszystkim jest to kraj pełen bardzo ciekawych faktów i ciekawostek, między innymi o swojej historii, o naturze, florze oraz faunie. Oto 35 ciekawostek o Kostaryce.

1. Stolicą Kostaryki jest San Jose.

2. Walutą obowiązującą w Kostaryce jest colon.

3. Całkowita powierzchnia Kostaryki obejmuje 51 100 kilometrów kwadratowych.

4. Językiem urzędowym obowiązującym w Kostaryce jest język hiszpański.

5. Ustrój polityczny, jaki panuje w Kostaryce to republika.

6. Całkowita liczba ludności w Kostaryce to około 4 968 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi około 97 osób na 1 kilometr kwadratowy.

7. Cała Kostaryka dzieli się na 7 prowincji: Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limón, Puntarenas, San Jose.

8. Kostaryka graniczy z Nikaraguą i Panamą. Po lewej stronie od Kostaryki znajduje się Pacyfik, a po prawej – Morze Karaibskie.

9. Większość mieszkańców Kostaryki to katolicy (około 67 % osób). Reszta to protestanci (około 23 % osób), mormoni (około 1 % osób), wyznawcy religii plemiennych (około 1 % osób), a także wyznawcy innych religii oraz osoby, które nie wyznają żadnych religii.

10. Długość linii brzegowej w Kostaryce wynosi 1290 kilometrów.

11. Dewizą kraju jest hasło „Niech praca i pokój trwają wiecznie”.

12. Najwyższy szczyt Kostaryki, a jednocześnie również Ameryki Środkowej to Cerro Chirripó i wznosi się on na wysokość 3820 metrów n. p. m.

13. Najwyżej położonym miastem w kraju jest Villa Mills.

14. Flaga Kostaryki została wprowadzona w roku 1964 i składa się z pięciu poziomych pasów, które mają kolory: czerwony (oznaczający przelaną krew obrońców kraju, ale również hojność oraz ciepło mieszkańców), dwa białe (oznacza pokój, szczęście i mądrość), a także dwa niebieskie (mają one symbolizować wytrwałość, idealizm i możliwości). Na czerwonym pasie, czyli pośrodku flagi znajduje się herb kraju.

15. W wielu lokalach w Kostaryce są osobne ceny dla ludności miejscowej i osobne dla turystów.

16. Narodowym alkoholem w Kostaryce jest guaro oraz piwo.

17.W Kostaryce budynki mają swoje numery tylko w mieście, jednak poza granicami miast funkcjonują nazwy opisowe, na przykład „dom naprzeciwko parku”.

18. Kostaryka odzyskała niepodległość od Hiszpanii 15 września 1821.

19. W Kostaryce obowiązek edukacji trwa 10 lat i zaczyna się w wieku 6 lat.

20. Najdłuższą rzeką Kostaryki jest San Juan (przepływa przez około 200 kilometrów).

21. W Kostaryce uprawia się głównie ananasy, ale także banany, cukier oraz kawę.

22. Kostarykę najlepiej odwiedzić na samym początku roku, czyli w czasie, w którym panuje pora sucha. Wtedy pogoda jest najlepsza i najpiękniejsza.

23. Na terenie Kostaryki znajduje się aż 112 wulkanów, z czego tylko 7 z nich jest czynnych. Największy czynny wulkan w Kostaryce to wulkan Irazu, a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1963 roku.

24. Kostaryka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku.

25. Kawa, która pochodzi z Kostaryki, uważana jest za najlepszą kawę na świecie.

26. Najwyższym budynkiem w Kostaryce jest Torre Paseo Colón o wysokości 96 metrów.

27. 25 % powierzchni kraju zajmują parki narodowe.

28. Najważniejszą branżą w Kostaryce jest turystyka. Zapewnia ona 13 % miejsc pracy w kraju.

29. Najniższa temperatura w Kostaryce została zmierzona w Mount Chirripo i było to -9 stopni Celsjusza, natomiast najwyższa temperatura to 40,4 stopnia Celsjusza i zmierzona została ona w Cascajal de Orotina.

30. Średnia długość życia w Kostaryce to 79,2 lata, przy czym dla kobiet jest to 81,7 lat, natomiast dla mężczyzn to 76,7 lat.

31. Na Kostaryce jest 18800 kilometrów kwadratowych gruntów rolnych, czyli 37 % powierzchni kraju.

32. Kostaryka jest 6,1 razy mniejsza od Polski.

33. Domeną internetową wykorzystywaną w Kostaryce jest .cr.

34. Codziennie o godzinie 7:00 na każdej stacji radiowej puszczany jest hymn państwowy.

35. Zdecydowana większość mieszkańców Kostaryki to osoby o białej skórze oraz Metysi (około 84 % osób), natomiast reszta to Mulaci, osoby czarnoskóre, czy ludność rodzima.

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić