Dublin Turystycznie – Top Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, które od lat przyciąga turystów z całego świata. Stanowi idealny cel podróży dla tych, którzy kochają kontrasty. To tutaj odnajdziemy jednocześnie klimat wielkich metropolii, jak i gwarne uliczki, pełne zabytków i uroczych domów o barwnych fasadach.

W cieniu szklanych wieżowców znajduje się sporo obszarów zielonych, a irlandzkie puby z muzyką na żywo sprawiają, że życie nocne kwitnie w wesołej atmosferze i przyciąga miłośników świetnej zabawy.

Pierwsi osadnicy pojawili się na terenie współczesnego miasta już w II wieku, dlatego też na przestrzeni stuleci miasto obrosło niezwykłą historią.

Jego nazwa pochodzi od irlandzkich słów “Dubh Linn”, co oznacza Czarny Staw.

Co warto zobaczyć w mieście, z którego pochodzi frontman U2, Bono, a także najpopularniejsze ciemne piwo na świecie, czyli Guinness?

Little Museum of Dublin

Little Museum of Dublin to miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta. Znajdujące się w osiemnastowiecznym budynku muzeum zostało otwarte w 2011 i znajduje się w nim około pięciu tysięcy artefaktów i eksponatów związanych z historią Dublina i Irlandii, które zostały przekazane przez mieszkańców stolicy. Znajdują się tutaj informacje na temat wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego w mieście, powstania wielkanocnego w 1916 roku czy lidera zespołu U2 pochodzącego właśnie z Dublina. Zwiedzanie trwa mniej niż godzinę, a w tym czasie przewodnik w bardzo ciekawy i zabawny sposób pozwala odwiedzającym poznać najważniejsze wydarzenia z irlandzkiej historii. Jest to doskonały fundament pod dalsze zwiedzanie miasta.

Zamek w Dublinie

Historia Zamku Dublińskiego sięga aż trzynastego wieku, jednak oryginalna warownia, którą tu wówczas wybudowano, spłonęła w wielkim pożarze pod koniec XVII wieku. Dziś jedyną pamiątką po niej jest Record Tower, natomiast resztę odbudowano. W 1922 roku zamek w imieniu rządu irlandzkiego został przejęty przez Michaela Colinsa, słynnego polityka, a także założyciela IRA. Na jego terenie znajdują się między innymi Sala Tronowa, gdzie w pierwszej połowie XVIII wieku stał tron od Wilhelma Orańskiego, Sala św. Patryka, w której znajdują się imponujące malowidła będące metaforą wzajemnych relacji między Anglią i Irlandią, a także Zbiory Chestera Beatty’ego, czyli sztuka orientalna, a nawet ręcznie przepisywane egzemplarze Koranu.

Dzielnica Temple Bar

Dzielnica Temple Bar to kwintesencja Dublina i miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić wszyscy wielbiciele dobrego jedzenia, doskonałego piwa i muzyki na żywo. To właśnie tutaj odnajdziemy wąskie uliczki z kocimi łbami i charakterystyczną, niską zabudową w kolorach żółci i czerwieni. Barwne witryny, mnóstwo donic z kolorowymi kwiatami i nastrojowe lmapy uliczne sprawiają, że panuje tutaj niesamowity klimat, a dzielnica ta swoją malowniczością przyciąga turystów w kazdeym wieku. W licznych knajpach znajdziemy nie tylko słynną w Irlandii potrawkę z jagnięciny, ale i najróżniejsze potrawy z całego świata, które można zajadać przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Trinity Collage

Trinity Collage o jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, którą ukończyli między innymi Oscar Wilde czy Samuel Beckett. Uczelnia została założona przez królową Elżbietę I w drugiej połowie XVI wieku w miejscu, gdzie dawniej istniał klasztor augustianów. Zarówno sam gmach uczelni, jak i cały kampus, olśniewają urodą, która przywodzi na myśl odległe czasy. Warto udać się na dłuższy spacer, aby docenić architekturę i przestrzeń wokół. Miliony turystów z całego świata ściąga tutaj po to, by przyjrzeć się manuskryptowi Księgi z Kells, który został przekazany uczelni przez biskupa Meatha w 1661 roku. Z kolei Long Room, czyli reprezentacyjna część biblioteki, stanowi raj dla moli książkowych. Miejsce to jest od podłogi do sufitu zapełnione ozdobnymi regałami z książkami, a jego niezwykły klimat docenili również twórcy filmów.

Guinness Storehouse

Guinness Storehouse to interaktywne muzeum poświęcone jednemu z najpopularniejszych piw na świecie, które od ćwierć wieku podbija serca piwoszy i stanowi swoistą reklamę piwowarstwa irlandzkiego. Muzeum znajduje się w budynku z 1902 roku, w którym kiedyś przechowywano fermentujące piwo. Środek budynku ma okrągły kształt, tak jak szklanka Guinnessa, a znajdują się tam nie tylko informacje na temat historii tego piwa oraz narzędzia, które niegdyś pomagały w produkcji, ale również ekspozycje nawiązujące do popularnych reklam marki. Dorośli mogą na miejscu wziąć udział w szybkich warsztatach nalewania piwa, po których otrzymuje się dyplom na pamiątkę. Koniecznie należy odwiedzić ostatnie piętro muzeum, gdzie znajduje się bar. Przeszklone ściany i wysokość sprawiają, że jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na panoramę miasta.

Phoenix Park

Phoenix Park w Dublinie powstał w drugiej połowie XVII wieku i do dziś jest jednym z największych ogrodzonych parków miejskich w całej Europie. Tereny te otoczone są murem o długości 11 km, a same zajmują aż 707 hektarów. W środku nie brakuje atrakcji dla całych rodzin. Znajduje się tutaj rezydencja prezydenta Irlandii, park zoologiczny, Monument Wellingtona w formie obelisku czy krzyż papieski, który postawiono z okazji wizyty Jana Pawła II w 1979 roku. Jest to idealne miejsce na długie spacery i odpoczynek od zgiełku miasta. Mimo, że park cieszy się ogromną popularnością, jego wielki obszar sprawia, ze można tutaj odnaleźć ciszę i spokój. Stada dzikich danieli, które mieszkają w parku od XVII wieku, są dodatkową atrakcją dla spacerowiczów.

Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol to byłe więzienie brytyjskie, które powstało pod koniec XVIII wieku. Budynek został zaprojektowany przez architekta, Johna Traila, i bardzo długo pozostawał wzorową budowlą więzienną. Wśród więźniów Kilmainham Gaol byli ci, którzy walczyli o niepodległość Irlandii, a jego mury stały się miejscem stracenia przywódców słynnego powstania wielkanocnego. W muzeum znajduje się sporo eksponatów, które należały niegdyś do najpopularniejszych więźniów, a dzięki swojej charakterystycznej budowie stało się ono scenografią w niejednym filmie.

Most Ha’penny

Most Ha’penny to najsłynniejszy most znajdujący się na rzece Liffey. Został wybudowany w 1816 roku i stanowi miejsce spotkań mieszkańców miasta, a także obiekt, które najczęściej fotografują turyści. Warto zobaczyć go z bliska, a potem udać się na spacer wzdłuż rzeki. Okolica jest bardzo malownicza, gwarna i pełna ławek, na których w każdej chwili można odpocząć.

Półwysep Howth

Półwysep Howth znajduje się około 30 minut samochodem lub autobusem miejskim od centrum miasta. Miłośnicy morza będą zachwyceni morzem, spokojem i pięknym molem, z którego można podziwiać okolice. W porcie znajduje się również sporo klimatycznych knajpek, gdzie szefowie kuchni serwują świeże owoce morza, takie jak ostrygi i małże.

Katedra Świętego Patryka

Katedra Świętego Patryka jest największym kościołem w całym kraju. To tutaj pochowani są słynny autor utworów satyrycznych, Jonathan Swift, oraz pierwszy prezydent Irlandii, Douglas Hyde. Już w V wieku wybudowano tutaj drewniany kościół w pobliżu źródła, które święty Patryk miał wykorzystać do sakramentu chrztu. W XIII wieku na miejscu drewnianej budowli powstała okazała budowla w stylu gotyckim, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego. W środku warto zobaczyć piękną Kaplicę Mariacką, liczne witraże czy baptysterium ze sklepieniem z białego kamienia, które jest najstarszą częścią katedry.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić