Dolina Kobylańska 🗺️ Informacje i Ciekawostki

dolina kobylańska
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70287936

Dolina Kobylańska – dolina położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Znajduje się na pograniczu wsi Kobylany i Karniowice.

1. Dolina ma długość ok. 4 km. Wylot doliny ma postać szerokiej na ok. 30 m bramy skalnej, która rozciąga się pomiędzy skałami. Jedna z nich nosi nazwę Ponad Gnój Turnią, druga pozostaje nienazwana.

2. Do wylotu doliny można dojść asfaltową drogą znajdującą się na północy wsi Kobylany. Od zachodniej strony doliny wytyczona została ścieżka, rozpoczynająca się w pobliżu parkingu przy drodze do Będkowic. Do początku doliny można dojść od parkingu położonego w centrum wsi Będkowice.

3. Przez dolinę przepływa potok Kobylanka, okresowo zanikający . Wśród zasilających go wód znajduje się Źródło św. Antoniego, będące pomnikiem przyrody. Wypływa z niego woda wodorowęglanowo-wapniowa.

4. Wśród największych atrakcji doliny wymienić można Bramę Kobylańską. Tworzą ją turnie o nazwach Mała Płyta i Żabi Koń, a odległość między nimi wynosi ok. 40 m.

5. W turni Żabi Koń wykuta jest grota – kapliczka Matki Bożej. Na tablicy przymocowanej do skały znajduje się napis: „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”. Do kapliczki prowadzą schody. Na wierzchołku turni zobaczyć można krzyż.

6. Charakterystycznym miejscem w Dolinie Kobylańskiej jest samotna skała o nazwie Płetwa. Ma ona wysokość ok. 7 m i, jak nazwa wskazuje, przypomina wystającą płetwę.

7. Przez Dolinę Kobylańską przebiega żółty szlak turystyczny z Kobylan do Będkowic oraz niebieski szlak rowerowy z Kobylan do Bolechowic.

8. Dolina Kobylańska jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wspinaczki skalnej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warunki w dolinie sprzyjają również paralotniarzom.

9. Wśród innych nazw używanych na określenie doliny znajdują się Dolina Karniowska, Dolina Karniowicka i Jar Kobylański. Są one jednak niepoprawne.

10. W Dolinie Kobylańskiej nagrywane były sceny płonącej wsi do filmu „Demony wojny według Goi” w reżyserii Władysława Pasikowskiego z 1998 r. Dolina „zagrała” również wąwóz w fabularyzowanym dokumencie „Bitwa pod Somosierrą” w reżyserii Marka Brodzkiego z 2017 r.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić