Atrakcje Dęblin 2024 🗺️ Ciekawe Miejsca i Co Warto Zobaczyć

fotografia Dkamelio photo / Wikipedia

Dęblin to jedno z ciekawszych miast województwa lubelskiego, które historycznie związane jest z Małopolską. Dęblin przyciąga atrakcyjną okolicą i pięknymi widokami na doliny rzeki Wieprz, która w pobliżu miasta wpada do Wisły. Współczesne miasto kojarzone jest głównie z Lotniczą Akademią Wojskową, o której losach przypominają najważniejsze atrakcje miasta.

Co warto zrobić w Dęblinie?

1. Odkryć tajemnice Twierdzy Dęblin

U zbiegu Wisły i Wieprza, czeka nie lada gratka dla miłośników militariów. Twierdza Dęblin to ciekawy zespół fortyfikacji, wzniesionych w XIX wieku przez Rosjan. Burzliwy przebieg I wojny światowej sprawił, że Wojsko Polskie w okresie międzywojennym rozebrało sporo obiektów wchodzących w skład twierdzy. Do naszych czasów zachowało się jednak kilka cennych pamiątek, wśród których wyróżnia się Brama Lubelska Cytadeli.

2. Zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych

Muzeum Sił Powietrznych to turystyczna wizytówka miasta i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Dęblinie. Skupiono się tu na dziejach polskiego lotnictwa wojskowego oraz na lotniczych tradycjach Dęblina, zgromadzono też sporo pamiątek z czasów II wojny światowej i bitwy o Anglię.

3. Zobaczyć Pomnik Lotników

Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt został uroczyście odsłonięty w 1969 roku. Jego głównym zadaniem jest zachowanie pamięci o bohaterskich czynach polskich lotników, wśród których znaleźli się liczni wychowankowie dęblińskiej szkoły.

4. Zobaczyć dworzec Kolei Nadwiślańskiej

Jednym z ciekawszych zabytków architektury na terenie Dęblina jest gmach dworca kolejowego. Jego historia zaczyna się w latach 70. XIX wieku, kiedy powstała Kolej Nadwiślańska – inwestycja, która miała połączyć tereny Królestwa Polskiego z głównymi miastami Rosji. Do naszych czasów zachował się piękny budynek dworca oraz takie obiekty jak budynek zarządu kolei i parowozownia. Wspólnie tworzą one zespół zabytków o ogromnej wartości, warto zatem poświęcić im swój czas.

5. Zjeść obiad nad Wisłą

Restauracja Nad Wisłą to idealne miejsce dla miłośników tradycyjnej kuchni polskiej. Kotlet po wiejsku, pyszne pierogi, żurek oraz wyborna szarlotka – oto przykładowe rarytasy, na które warto postawić w tym miejscu. Dodatkowym walorem lokalu jest bliskość Wisły i piękne widoki z okna, dzięki czemu każdy posiłek w tym miejscu staje się przyjemnym doświadczeniem.

6. Odwiedzić rezerwat Piskory

Rezerwat przyrody Piskory to jedno z najważniejszych stanowisk ornitologicznych na terenie powiatu puławskiego. Kto trafi w rejon Żyrzyna i jeziora Piskory, ten zobaczy wiele ciekawych gatunków ptactwa wodno-błotnego. Bąki, bieliki, orły krzykliwe i puchacze — oto najpopularniejsi mieszkańcy rezerwatu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️


7. Zajrzeć do rezerwatu Czapliniec

Rezerwat Czapliniec koło Gołębia to miejsce chętnie odwiedzane przez ornitologów. Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona stanowisk lęgowych czapli siwej, która w tym miejscu czuje się doskonale. Nie brak tu również pięknych widoków, dzięki czemu każdy amator pieszych wędrówek spędzi tu czas w przyjemny sposób.

8. Poznać dzieje Bonowa

Wysiedlona wieś Bonów przyciąga uwagę historyków, choć jej dzieje robią wrażenie na wszystkich zaglądających tu turystach. Do 1937 roku mieszkało w niej blisko 70 rodzin. Dlaczego tak duża osada przestała istnieć? Bo w jej miejscu miał powstać poligon. Jego budowę przerwała wojna, a w miejsce dawnej wsi wkroczyła przyroda. Dziś o osadzie w Lesie Bonowskim przypomina już tylko pamiątkowy pomnik oraz tabliczki z informacją, czyj dom stał przed wojną w danym miejscu.

9. Popływać kajakiem po Wieprzu

Malownicze zakola rzeki Wieprz to jeden z ciekawszych elementów krajobrazu w rejonie Dęblina. Kto chce nacieszyć się ich widokiem, ten może skorzystać z miejscowych wypożyczalni kajaków i wybrać się na spływ Wieprzem. Na turystów czeka kilka tras, wśród których wielkim uznaniem cieszy się trasa Bobrowniki-Dęblin (Masów). Kto chce spędzić w kajaku cały dzień, ten może do Dęblina dopłynąć z Baranowa lub Dworu Osmolice. Taki spływ zajmuje kilka godzin, nie jest jednak zbyt męczący. Wieprz jest rzeką bezpieczną, a jej dolny odcinek jest szeroki i spokojny – idealny dla tych, którzy chcą się zrelaksować w pięknym otoczeniu.

10. Zwiedzić sanktuarium w Wysokim Kole

Miłośników sztuki sakralnej zainteresuje Wysokie Koło, będące jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w rejonie Dęblina. Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego przyciąga wiernych cudownym obrazem Matki Bożej Wysokolskiej, który do miejscowego kościoła trafił w drugiej połowie XVII wieku. Wciąż cieszy się wielkim szacunkiem, o czym świadczy spora liczba pielgrzymek odwiedzających sanktuarium w Wysokim Kole.

11. Zwiedzić Kock

Malowniczy rynek, kopiec Berka Joselewicza oraz piękny pałac z końca XVIII wieku – oto ważne punkty na mapie Kocka. Na uwagę zasługuje również nowoczesne Muzeum Historii Kocka, które przyciąga multimedialną wystawą. Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania Kocka jest pomnik gen. Franciszka Kleeberga, który podczas kampanii wrześniowej dowodził Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”. To właśnie ta grupa w rejonie Kocka stoczyła ostatnią bitwę kampanii wrześniowej, o której przypomina i pomnik generała, i mały cmentarz wojenny.

12. Wybrać się na spacer po Kozienieckim Parku Krajobrazowym

Królewskie Źródła, malownicze rozlewiska Brzeźniczki oraz liczne cmentarze wojenne – oto przykładowe atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas wędrówki po Kozienieckim Parku Krajobrazowym. Obejmuje on najpiękniejsze fragmenty dawnej Puszczy Radomskiej,  a jego dumą są potężne jawory, jodły i buki. Park ten może się pochwalić nie tylko przyrodniczym bogactwem, ale i ciekawym ukształtowaniem terenu. Tu zasługa położenia w widłach pradolin Wisły i Radomki – rzek, których doliny zajmują ważne miejsce w lokalnym  krajobrazie.

 

Dęblin ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. Ciekawe zabytki, piękna okolica i dobre zagospodarowanie – wszystko to przyciąga turystów. Efekt? Turystyka ma się tu coraz lepiej, a atrakcje Dęblina są coraz lepiej znane.

Po więcej informacji o Dęblinie warto zajrzeć tutaj

3.8/5 - (45 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić