Cyberbezpieczeństwo w podróży: 7 porad dla wczasowiczów i turystów

Sezon wakacyjny dawno za nami, ale niektórym to nie przeszkadza! Jesień to dobry czas na podróże dla tych, których nie zatrzymują żądne zobowiązania, a przyciągają atrakcyjne pozasezonowe ceny. Wyjeżdżając, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo – i nie chodzi tu tylko o porządne sprawdzanie obiektów noclegowych, ale i ochronę w cyberprzestrzeni.

Dziś, gdy podróżujemy, zabieramy swoje życie ze sobą. Kontaktowanie się z bliskimi czy sprawdzanie mediów społecznościowych na plaży albo w hotelu to norma. Dlatego każdy turysta powinien wiedzieć, jak zadbać o siebie nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również tym cyfrowym.

Przygotowaliśmy zatem kilka wskazówek na temat cyberbezpieczeństwa, które przydadzą się wszystkim planującym urlop zarówno po sezonie wakacyjnym, jak i w innym czasie.

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo na wakacjach?

1. Zainstaluj VPN, zanim wyruszysz w drogę

Niezależnie od tego, czy planujesz wczasy w kraju, czy poza nim, usługa VPN może okazać się bardzo przydatna. Bez problemu zainstalujesz ją i na laptopie, i na smartfonie albo tablecie. A dlaczego warto to zrobić?

Serwer VPN to swojego rodzaju pośrednik przekazujący wysyłane przez Ciebie pakiety danych do celu i odwrotnie. Przy okazji zostają one zabezpieczone warstwą szyfrowania. Dzięki temu dane są bezpieczniejsze i istnieje mniejsze ryzyko, że dostaną się w niepowołane ręce – a mogą się w nie dostać, jeśli planujesz korzystanie z Wi-Fi hotelowego, lotniskowego lub w innym miejscu publicznym – takie sieci bywają bowiem kiepsko zabezpieczone.

Co również bardzo ważne, usługa VPN maskuje Twój adres IP i zmienia wirtualną lokalizację. To przydatne, jeśli chcesz na przykład korzystać z polskich serwisów informacyjnych na wczasach, a te są blokowane za granicą. VPN umożliwi Ci aktywne obserwowanie sytuacji w kraju i dostęp do polskich treści z każdego miejsca na Ziemi.

2. Nie zapomnij o hasłach

Upewnij się, że Twój smartfon i wszystkie urządzenia przenośne są chronione hasłami. Dzięki nim trudniej będzie pozyskać wrażliwe dane w razie zagubienia lub kradzieży sprzętu. Możesz też zabezpieczyć urządzenia innym sposobem logowania, na przykład poprzez odcisk palca albo rozpoznawanie twarzy. Nie pozostawiaj ich jednak bez żadnej blokady.

3. Skopiuj wszystkie ważne informacje z urządzeń

Podczas wyjazdów dochodzi do przeróżnych nieprzyjemnych sytuacji. Podróżniczy chaos sprzyja gubieniu rzeczy, a turyści nierzadko są obierani za cel przez kieszonkowców. Nie życzymy nikomu zgubienia torby z laptopem czy kradzieży telefonu, ale warto mieć na uwadze, że takie zdarzenia mają miejsce.

Polecamy skopiowanie wszystkich istotnych danych przed wyjazdem i pozostawienie ich w chmurze albo w domu – np. na dysku zewnętrznym. Nie warto kusić losu – lepiej zduplikować ważne pliki, elektroniczne wersje dokumentów, rodzinne zdjęcia czy filmiki i nie ryzykować ich całkowitej utraty.

4. Uważaj na to, co publikujesz

Urlop to idealny czas na to, by zwiększyć zasięgi w mediach społecznościowych albo po prostu pochwalić się pobytem w nowym miejscu. Uważaj jednak, co publikujesz i kto ma dostęp do tych treści.

Jeśli nie chcesz, żeby obcy ludzie widzieli Twoje zdjęcia – sprawdź ustawienia prywatności kont. Jeżeli natomiast nie przeszkadza Ci publiczna widoczność w social mediach – rozważnie podchodź do kwestii publikowania swoich danych. Nie udostępniaj niczego, co mogłoby poinformować kogoś, w jakim miejscu mieszkasz i nocujesz albo gdzie się właśnie udajesz. Dla większego bezpieczeństwa polecamy też czekanie z publikacją postów tak, by nie podawać informacji o tym, gdzie się znajdujesz w danym momencie.

5. Nie łącz się z przypadkowymi sieciami

Zanim opuścisz hotelowe zacisze i ruszysz w drogę, upewnij się, że Twój smartfon (i inne urządzenia, które zabierasz) nie połączą się z przypadkową siecią. Sprawdź ustawienia Wi-Fi, a najlepiej wyłącz je, jeśli nie jest Ci potrzebne. W przeciwnym wypadku Twój telefon może łączyć się z publicznymi sieciami, jeśli znajdziesz się w ich zasięgu, a te niekoniecznie będą bezpieczne. Mogą narazić Cię na kradzież danych albo zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

6. Ogranicz liczbę urządzeń

Zastanów się, ile urządzeń elektronicznych potrzebujesz, jadąc na wczasy. Na pewno zechcesz zabrać swój smartfon, być może laptop. Czy potrzeba Ci czegoś więcej? Być może poradzisz sobie bez tabletów i innych dodatkowych sprzętów. Im więcej masz urządzeń, tym większa szansa na to, że stanie się nieszczęście – coś zgubisz, zostaniesz okradziony albo sprzęt uszkodzi się podczas transportu.

7. Zaktualizuj oprogramowanie

Jeśli wszystko już spakowałeś i jesteś gotowy do drogi, zajmij się ostatnią rzeczą – zaktualizuj swoje urządzenia. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo w podróży, ponieważ wiele zagrożeń cybernetycznych korzysta z luk w zabezpieczeniach oprogramowania, a te są łatane właśnie dzięki aktualizacjom.

Upewnij się też, że korzystasz z aktualnego oprogramowania antywirusowego. Nie pozwól, żeby złośliwe oprogramowanie albo hakerzy zepsuli Twój upragniony wypoczynek.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić