Czy warto wybrać Revoluta przy płatnościach zagranicznych?

Pobyt za granicą czy nawet transakcje w obcej walucie przez Internet zwykle generują jedno podstawowe pytanie – jakiej metody płatności użyć, by nie przepłacić? Opcji jest wiele, ale szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się karta Revolut. Czy rzeczywiście korzystanie z niej przy płatnościach zagranicznych jest opłacalne?

W kontekście transakcji zagranicznych mamy do czynienia z tymi tradycyjnymi, jak i bardziej nowoczesnymi metodami płatności. Aby poznać odpowiedź na pytanie, czy warto wybrać Revoluta przy płatnościach zagranicznych, należy przyjrzeć się pokrótce wszystkim możliwościom. 

Sprawdź warunki przewalutowania – prowizje i stosowany kurs 

Gotówka, karta w polskiej walucie, karta do konta walutowego czy wreszcie Revolut – prowizja za przewalutowanie oraz stosowany kurs wymiany to główne czynniki, które decydują o opłacalności konkretnego rozwiązania w przypadku transakcji zagranicznych. 

Prowizja za przewalutowanie to opłata (tradycyjnie wyrażona w formie procenta od wartości operacji), którą instytucja finansowa pobiera za sam fakt przeliczenia wartości transakcji na walutę karty. 

Naturalnie ogromny wpływ na koszty płatności zagranicznych ma stosowany kurs. Idealnie, gdy mamy do czynienia z tzw. kursem międzybankowym, który co do zasady jest najkorzystniejszy. Niezłe kursy stosują też organizacje płatnicze (Visa, Mastercard). Z kolei najmniej opłacalna jest z reguły wymiana po kursie wynikającym z tabeli kursowej banku. 

Czy opłaca się korzystać z gotówki lub kart tradycyjnych banków? 

Jak pod kątem obu czynników wypadają poszczególne rozwiązania? 

Gotówka w obcej walucie to tradycyjna metoda płatności, która jednak traci dziś na popularności. Wymiana w stacjonarnych kantorach zwykle nie wypada najkorzystniej pod względem kursów i spreadów (różnic między kursem kupna i sprzedaży). Lekkim pocieszeniem jest fakt, że zaopatrzeni w gotówkę, dokonując płatności z pominięciem instytucji finansowej, nie musimy się przejmować kwestią prowizji za przewalutowanie – ale nawet ten fakt nie sprawi, że posługiwanie się gotówką za granicą będzie opłacalne. Do tego dochodzą kwestie trudności w oszacowaniu, ile gotówki będziemy potrzebowali, a także problemów z opłacalna wymianą pozostałej gotówki na PLN (dotyczy to przede wszystkim bilonu). 

Co z kartą do konta bankowego? Jeśli karta służy do obsługi konta w polskiej walucie, musimy przeanalizować warunki przewalutowania stosowane przez bank – standardem jest w tym przypadku przeliczenie wartości transakcji po zwykle niekorzystnym kursie (i to nieraz podwójne, np. z waluty transakcji na USD, a następnie z USD na PLN) oraz dodatkowa prowizja. 

Znacznie lepiej sprawdzi się natomiast karta do konta walutowego czy oferująca korzystne przewalutowania. W pierwszym przypadku podczas płatności nie zachodzi wymiana waluty (jest ona zgodna z walutą karty), ale istnieje konieczność zasilenia rachunku walutowego – znów, niekoniecznie na korzystnych warunkach. 

Karta z korzystnymi przewalutowaniami pozwoli na płatność w dowolnej walucie na niezłych zasadach (np. kurs organizacji płatniczej i brak prowizji). Haczyk? Tego typu karty znajdziemy w ofercie jedyne wybranych banków, a korzystanie z nich i tak wymaga otwarcia konta, które przecież wcale nie musi być tanie. 

Revolut – warunki płatności zagranicznych 

Jak widać, wszystkie przedstawione do tej pory metody mają mniej lub bardziej uciążliwe wady. Jak na ich tle wypada Revolut i czy jego popularność jest uzasadniona? 

Szerszą analizę Revolut znajdziesz na stronie: https://moneteo.com/analizy/revolut

Jeśli chodzi o kursy, to bank mobilny wygrywa z pozostałymi opcjami. Revolut stosuje korzystny dla klienta kurs międzybankowy i to zarówno w momencie płatności w dowolnej walucie, jak i przy okazji wymiany między posiadanymi kontami walutowymi. 

A co z prowizją? W ramach określonych limitów (uzależnionych od posiadanego planu taryfowego) nie są pobierane dodatkowe opłaty z tytułu przewalutowania. Niewielką prowizję zapłacimy jedynie w weekendy – wyjątkiem jest bat tajlandzki (THB), którego wymiana zawsze będzie obarczona prowizją, również w dni robocze. 

Czy warto wybrać Revoluta przy płatnościach zagranicznych? 

Odpowiedź brzmi: warto. Popularność Revoluta nie jest przypadkowa i wynika z bardzo korzystnych warunków płatności za granicą. Użytkownicy cenią też wygodę zarządzania środkami oraz całkiem szeroki wachlarz usług dodatkowych. 

Jeśli więc wybierasz się za granicę lub po prostu często rozliczasz się w obcych walutach, Revolut z pewnością jest godny przetestowania. 

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić