Atrakcje Brzeg 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

brzeg atrakcje - dziedziniec zamku
foto – Autorstwa Jerzy Strzelecki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3056669

Brzeg – miasto w województwie opolskim, 40 kilometrów od Opola. Przepływa przez nie rzeka Odra. Zajmuje powierzchnię 14,6 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 35 tys. mieszkańców.

Najlepsze Atrakcje w Brzegu:

  1. Muzeum Piastów Śląskich – mieści się w XIII-wiecznym Zamku Piastów Śląskich i stanowi oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentuje wystawy dotyczące sztuki śląskiej XV-XVIII w., zabytki sepulkralne, obrazy i inne eksponaty związane z historią Polski i jej godłem, przedmioty, zbroje i ubiory związane z Piastami Śląskimi oraz obrazy Giovanniego Pinottiego. Najnowsza wystawa upamiętnia Kresy Wschodnie z perspektywy przesiedleńców na Ziemie Odzyskane.
  2. Parki – zajmują ok. 90 ha, a uwzględnienie innych powierzchni zielonych daje dodatkowe ok. 33 ha. Rośnie na nich ok. 150 gatunków drzew i krzewów pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zamieszkuje je największa liczba kręgowców, biorąc pod uwagę wszystkie miasta Dolnego Śląska. Wśród największych obiektów znajduje się Park Wolności im. Juliusa Peppela, Park Bolesława Chrobrego z amfiteatrem miejskim oraz Park Nadodrzański z Bramą Odrzańską
  3. Kościół pw. św. Mikołaja – gotycka bazylika, która powstała w latach 1370-1420. Znajduje się w gronie największych budowli gotyckich na Śląsku. W 1945 r. świątynia całkowicie spłonęła, jednak w 1958 r. z inicjatywy ks. Kazimierza Makarskiego rozpoczęła się jej odbudowa według wzorów z 1370 r. Kościół posiadał niegdyś bogate wyposażenie, którego pozostałości można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
  4. Rynek z ratuszem – we wschodniej pierzei rynku zachowały się fragmenty kamienic z XIV w. Pod nr 18 znajduje się kamienica ze zrekonstruowaną renesansową fasadą z 1621 r. Na uwagę zasługuje również ratusz powstały w latach 1569-1571 w miejscu poprzedniej budowli, która spłonęła. W 1926 r. dokonane zostało wmurowanie w południową fasadę ratusza renesansowego portalu pochodzącego z jednej z kamienic. Wewnątrz obiektu na uwagę zasługuje sala Stropowa i Sala Rajców. Ratusz można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem miejskim,
  5. Rejsy po Odrze – rozpoczynają się i kończą na przystani rzecznej Marina. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 50 min. Rejsy odbywają się w miesiącach letnich statkiem „Cyranka” lub „Smocza Łódź”, należącymi do prywatnego armatora.. Przy Marinie funkcjonuje również wypożyczalnia kajaków.
  6. Termy Jakuba w Oławie – w ofercie znajduje się basen sportowy i rekreacyjny, brodzik dla dzieci, dwie wanny jacuzzi oraz zjeżdżalnia rurowa o długości 70,80 m. Na terenie obiektu funkcjonuje również saunarium. Basen letni obejmuje basen sportowo-rekreacyjny z rwącą rzeką, grotą sztucznej fali i trzema zjeżdżalniami. W strefie tej znajduje się również brodzik dla dzieci, wodny i suchy plac zabaw oraz boiska do piłki nożnej plażowej oraz siatkówki plażowej.
  7. Stobrawski Park Krajobrazowy – jedną z jego największych atrakcji są wydmy piaskowe, których wysokość dochodzi nawet do 30 m. W większości porośnięte są suboceanicznym borem sosnowym, jednak w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej i Karłowic można zobaczyć imponujące odsłonięte fragmenty. Do najpiękniejszych miejsc parku zalicza się dorzecze Budkowiczanki. Na terenie parku znajdują się 4 rezerwaty przyrody – Rogalice, Leśna Woda, Lubsza i Barucice. Wytyczonych zostało również 11 ścieżek przyrodniczo-krajobrazowych.
  8. Wieża widokowa w Kotowicach – wznosi się na wykokosić 40 m. Na taras widokowy prowadzą 204 metalowe ażurowe stopnie oraz 8 betonowych stopni. Ze szczytu można podziwiać dolinę Odry, panoramę Wrocławia, Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet zarys Sudetów.
  9. Zamek w Niemodlinie – późnorenesansowa budowla z elementami barokowymi, która zachowała również relikty swej gotyckiej przeszłości. Stanowiła rezydencję książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Do indywidualnego zwiedzania przeznaczone jest przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy i dziedziniec wewnętrzny Zamku Głównego. Z przewodnikiem można zwiedzić dziedziniec wewnętrzny zamku, kaplicę, krypty i piwnice zamkowe.

Kłodawa – Krótko historycznie

Pierwsza wzmianka o osadzie rybacko-handlowej Wissoke Brzegh pochodzi z dokumentu z 1234 r. Lokacja miasta nastąpiła między 1246 a 1248 r., a jej potwierdzenie miało miejsce w 1250 r. Dokument lokacyjny wystawił książę wrocławski Henryk III. Na przełomie XIII i XIV w. w mieście osiedliły się liczne zgromadzenia zakonne, które pobudowały swoje kościoły i klasztory. Po podziale księstwa wrocławskiego w 1311 r. Brzeg stał się stolicą księstwa brzeskiego. W II poł. XIV w. książę Ludwik I rozbudował zamek książęcy, ufundował kolegiatę św. Jadwigi z bogatym księgozbiorem, a także przeprowadził pierwsze odnotowane badania archeologiczne na ziemiach polskich, w Rryczynie pod Brzegiem.

W XV w. miasto niszczyli husyci, a także trzęsienie ziemi. Od II poł. XV w. Kłodawa przestała się rozwijać. Wiek XVI przyniósł ponowny rozkwit. Książę Fryderyk II wprowadził w księstwie brzeskim luteranizm i rozpoczął renesansową przebudowę zamku, którą ukończył książę Jerzy II. Rozbudowane fortyfikacje ocaliły miasto przed zdobyciem przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. W 1675 r. umarł ostatni męski przedstawiciel dynastii piastowskiej, a miasto wraz z księstwem przeszły w ręce Habsburgów. Próbowali oni przywrócić na tych ziemiach katolicyzm.

W 1741 r. Brzeg został bardzo zniszczony podczas oblegania miasta przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, a już w następnym roku wraz z całym Śląskiem został przyłączony do Prus. W 1748 r. powstała pierwsza na całej długości Odry śluza rzeczna. W 1807 r. miasto zostało zajęte przez wojska napoleońskie, a fortyfikacje zastąpili oni parkami i plantami. W 1842 r. Brzeg uzyskał połączenie kolejowe, a przełom XIX i XX w. był czasem rozbudowy miasta. Podczas II wojny światowej miasto zostało najbardziej zniszczone w całej swojej historii, a po jej zakończeniu znalazło się na terytorium Polski. W 1997 r. Kłodawa ucierpiała w wyniku „powodzi tysiąclecia”.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić