JuraPark Krasiejów – Informacje i Ciekawostki

jurapark krasiejów
foto – Autorstwa Robert Niedźwiedzki – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9545801

JuraPark Krasiejów znajduje się w województwie opolskim i od 2006 roku pełni rolę jednej z największych atrakcji turystycznych w swoim regionie. To nowoczesne muzeum paleontologiczne, dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wymarłych już gatunków zwierząt. Miejsce, w którym stworzone muzeum nie jest dziełem przypadku. Tak się składa, że znajduje się na terenie aktywnych wciąż wykopalisk paleontologicznych.

1. Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie powstał z inicjatywy Piotra Lichoty. Prezez stowarzyszenia Delta od lat skupia się na tworzeniu turystycznych atrakcji o walorach edukacyjnych, które zachęcą turystów do odwiedzania poszczególnych regionów Polski. Na swoim koncie ma stworzenie aż czterech parków rozrywki. Jeden z nich okazał się być bardzo trafioną inwestycją zagraniczną. PaleoSafari Moab Giant od ośmiu lat prosperuje W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Utah.

2. Na początku XX wieku w Krasiejowie prosperowała cegielnia. Na terenach obecnego stanowiska paleontologicznego wydobywano bowiem surowiec do wyrobu cegieł. W połowie lat osiemdziesiątych Krzysztof Spałka będący wówczas uczniem liceum odkrył spory zbiór skamieniałości, które następnie wręczył grupie naukowców. Niemniej, dopiero w latach dziewięćdziesiątych wstrzymano wydobywanie materiałów do produkcji cegieł, gdy doszło do kolejnego odkrycia.

3. Po serii odkryć miejsce zyskało światową sławę w kręgach naukowych. Powstawały obszerne artykuły oraz publikacje książkowe, które bardzo dokładnie opisywały wszelkie odkrycia w Krasiejowie.

4. Pawilon Paleontologiczny został otwarty i udostępniony zwiedzającym w roku 2006. Cztery lata później powstał dinopark, a w budynku należącym niegdyś do kopalni stworzono Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

5. Na terenie Jura Parku można podziwiać modele dinozaurów w ich rzeczywistym rozmiarze. Nic zatem dziwnego w tym, że miejsce bardzo często jest odwiedzane przez szkoły i przedszkola. Na miejscu można załapać się na fascynujące lekcje terenowe oraz warsztaty edukacyjne i kreatywne.

6. Park w Krasiejowie ma na swoim koncie sporo sukcesów. Warto wspomnieć o nagrodzie Najlepszego Produktu Turystycznego w 2010 roku w charakterze Certyfikatu Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Niespełna dwa lata później park otrzymał status 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii  Miejsce przyjazne dzieciom.

7. Działaność parku nie opiera się wyłącznie na wartościach rozrywkowo-turystycznych. Trzeba wspomnieć również o działalności mającej na celu propagowanie wiedzy oraz organizowanie specjalistycznych prac badawczych na terenie Polski oraz za granicą. Do najważniejszych należą prace badawcze stanowsk dinozaurów w Maroku oraz badań i fascynujących odkryć w Stanach Zjednoczonych.

8. Na terenie Jura Parku w Krasiejowie regularnie organizowane są półkolonie dla najmłodszych. Miejsce przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom archeologii, ale każdemu dziecku, które choć trochę jest ciekawe świata. Zajęcia są prowadzone w taki sposób, aby zachęcić dzieci do zgłębiania wiedzy.

9. Tunel Czasu to jedna z największych atrakcji krasiejowskiego Jura Parku. W trakcie fascynującej przejażdżki będzie można poznać historię Wszechświata, a zatem zanurzyć się w historię liczącą sobie miliardy lat. Tunel ma trzysta metrów i właściwie tyle wystarczy, by poznać historię kontynentów, kataklizmy nawiedzające naszą planetę i inne fascynujące zjawiska.

10. Park Ewolucji to kolejne miejsce, którego nie można pominąć, będąc w Krasiejowie. Wystarczy tylko przekroczyć próg tego niezwykłego budynku, by cofnąć się w czasie o ponad 60 milionów lat. Podczas tej przygody dowiemy się, jak to się stało, że jesteśmy ludźmi i jakie etapy musieliśmy pokonać, by do tego doszło.

11. Kino 5D to kolejna atrakcja. Oprócz wspaniałcych i fascynujących seansów doświadczymy również wielu innych wrażeń oddziałujących na nasze zmysły. Dzięki temu będziemy mogli naprawdę zagłębić się w historię, a nawet poczuć jej zapach. Wstęp do kina kosztuje 10 PLN.

12. Jura Park, czyli miejsce, w którym będziemy mogli obejrzeć wymarłe gatunki zwierząt w ich naturalnym rozmiarze to bez wątpienia największa atrakcja tego miejsca. Park zwiedza się z przewodnikiem, który opowie o poszczególnych zwierzętach. Warto wspomnieć, że to największy tego typu park w całej Europie.

13. W okresie Świąt Bożego Narodzenia Jura Park w Krasiejowie zaprasza najmłodszych uczestników na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Chata św. Mikołaja to coś, co zrobi wrażenie na każdym dziecku. Podobnie jak fascynujące warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, jak przygotować świąteczne pierniki czy lampiony.

14. Park w Krasiejowie oferuje swoim gościom specjalne propozycje. Do jednych z nich należy jednorazowy zakup biletów i możliwość zwiedzania w kolejnych dniach z darmo pod warunkiem, że naszym miejscem noclegowym będzie Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

15. Bilet do samego Jura Parku kosztuje 65 PLN. Za niespełna 90 PLN możemy kupić bilet do Parku Ewolucji oraz Jura Parku. Dzieci do lat trzech płacą jedynie 1 PLN.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić