Bolonia to miasto w północnych Włoszech i stolica regionu Emilia-Romania. To właśnie od nazwy tego miasta pochodzi nazwa najsłynniejszego na całym świecie sosu do makaronu i lasagne – sosu bolońskiego. To również tutaj znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet założony w drugiej połowie XI wieku.
Miasto z taką historią siłą rzeczy emanuje niesamowitą atmosferą, gdzie liczne zabytki przenoszą turystów w czasie i zmuszają do wyobrażenia sobie realiów życia codziennego z odległych epokach.
Położona między rzeką Pad a Apeninami Bolonia przyciąga nie tylko mediewistów i miłośników średniowiecza, którzy mają tutaj mnóstwo obiektów do badań i podziwiania, ale również tych, którzy kochają klimat włoskich miast, gdzie nowoczesność łączy się z przeszłością, na ulicach czuć woń pysznych potraw, a zaraźliwa witalność i radość Włochów udziela się wszystkim.
1. Plac Piazza Maggiore
Sercem miasta i głównym placem Bolonii jest Piazza Maggiore. Jest wyjątkowo duży i otoczony średniowieczną zabudową z czystej cegły, która, o dziwo, nie ulegała żadnym przebudowom na przestrzeni stuleci. Można więc wyobrazić sobie kupców, którzy przybywali na ten plac kilkaset lat temu z towarem na sprzedaż i podziwiali dokładnie tę samą architekturę, jaką turyści mogą obserwować dziś. To miejsce, od którego warto zacząć wycieczkę – po pierwsze znajduje się tu sporo obiektów, które warto zobaczyć, a po drugie można stąd wyruszyć dowolną boczną ulicą, aby na drodze spotkać mnóstwo godnych uwagi obiektów.
2. Budynek Palazzo del Podestà
Najstarszym budynkiem na wspomnianym placu jest Palazzo del Podestà, a więc siedziba najważniejszego w tamtych czasach urzędnika miejskiego. Jego budowę rozpoczęto dokładnie w 1200 roku, ale niebawem okazało się, że zawiera on za mało przestrzeni dla wszystkich urzędników pracujących na miejscu. Wobec tego wokół dobudowano dodatkowe budowle, jednak żadna z nich nie stanowiła nigdy aż takiej atrakcji jak ta pierwsza. W XV wieku w pobliżu zamontowano dzwon, który był używany, aby ostrzegać mieszkańców miasta przed niebezpieczeństwem.
3. Bazylika św. Petroniusza
Bazylika św. Petroniusza do budowla, którą można nazwać włoską wersją Sagrady Familii Antonio Gaudiego. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIV wieku i, tak jak w przypadku dzieła życia katalońskiego architekta, do tej pory nie została ukończona. Budowa gmachu wymagała wyburzenia kilku mniejszych kościołów i pałaców. W rezultacie powstała świątynia, która pobić mogła dopiero Bazylika św. Piotra w Watykanie i choć natychmiast powstał plan, by bolońską wersję rozbudować i zachować status największej, sprzeciwił się temu sam papież. Warto zajrzeć do środka, aby podziwiać niesamowite rozwiązania architektoniczne, ogrom sztuki sakralnej, a także odkryć wbudowany kalendarz słoneczny.
4. Palazzo dei Notai
Palazzo dei Notai to pałac wybudowany w XIII wieku dla związku notariuszy. W epoce renesansu dwukrotnie go przebudowano, dostosowując do panujących wówczas trendów. Obecnie dolną część pałacu zajmują sklepy, natomiast na górze pracują urzędnicy miejscy. Niepozorny budynek przypomina raczej twierdzę, a niewielkie okienka w stylu romańskim z pewnością nie rozjaśniają wnętrz w urzędzie, nie da się jednak ukryć, że budowla ta stoi na najważniejszym placu w mieście i tym samym stanowi jego ozdobę od stuleci.
5. Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna znajduje się na Piazza Nettuno i stanowi jeden z symboli Bolonii. Wybudowano ją w połowie XVI wieku, a jej niebotyczne rozmiary sprawiają, że Włosi często nazywają ją Gigantem. Powstała na zlecenie Karola Boromeusza, który był legatem papieskim w Bolonii i miała symbolizować władzę papieża nad światem utożsamianą z władzą Neptuna nad morzami. Posąg został wykonany z brązu, a towarzyszą mu cztery nimfy symbolizujące najpotężniejsze rzeki świata, a więc Nil, Amazonkę, Dunaj i Ganges. Ciekawostką jest, że trójząb, który znajduje się w logotypie znanej marki produkującej samochody, Maserati, został zaczerpnięty właśnie z bolońskiego posągu na Fontannie Neptuna.
6. Katedra św. Piotra
Katedra św. Piotra znajduje się w centrum miasta i jest siedzibą archidiecezji Bolonia. Została wybudowana w XII wieku za czasów papieża Lucjusza III i zastąpiła poprzednią, którą zniszczył potężny pożar. Jest wspaniałym przykładem architektury średniowiecznej, a w jej wnętrzu znajdują się elementy sztuki sakralnej uznawane za arcydzieła. Pośród nich szczególnie zachwycają “Zwiastowanie Pańskie”, czyli obraz Ludovico Carracciego, apsyda udekorowana imponującymi freskami Cesare Mauro Trebbiego czy rzeźba z drewna cedrowego autorstwa Alfonsa Lombardiego, która przedstawia “Ukrzyżowanie”.
7. Bazylika św. Stefana
Bazylika św. Stefana w Bolonii stanowi w rzeczywistości kompleks budowli o charakterze sakralnym, dlatego też częściej nazywa się ją Sette Chiese – “Siedem Kościołów”. Według legendy św. Petroniusz, który był biskupem Bolonii w V wieku, zlecił zbudowanie bazyliki w miejscu, w którym wcześniej stała świątynia poświęcona egipskiej bogini, Izydzie. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono prace, które bardzo zmieniły kształt kompleksu, doprowadzając koniec końców do tego, że siedem kościołów połączono w cztery. Na terenie kompleksu znajduje się również Dziedziniec Piłata z portykami w stylu romańskim, zaś w jego centrum znajduje się wapienny basen – odwzorowanie basenu, w którym Poncjusz Piłat miał obmyć ręce.
8. Uniwersytet Boloński
Uniwersytet Boloński to najstarszy uniwersytet naszej cywilizacji, który stanowił wzór dla wszystkich uniwersytetów powstających w średniowieczu w Europie. Studiowali tutaj Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik, a także Giovanni Pico della Mirandola, Dante Alighieri i Umberto Eco. Turyści mogą dziś zwiedzać Palazzo dell’Archiginnasio, czyli pierwszą siedzibę uczelni, a także Sala Anatomica, w której w XVII wieku przeprowadzano sekcję zwłok. Poza przepiękną architekturą można tutaj podziwiać dostępne dla turystów wybitne dzieła z zakresu prawa, filozofii, kultury i historii. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością i prestiżem wśród naukowców, dlatego warto wybrać się tutaj na spacer i przekonać się, jak przeprowadzano badania naukowe na przestrzeni kilku epok.
9. Wieże Mieszkalne
Wieże Mieszkalne w Bolonii to pozostałości po utopijnej wizji średniowiecznych projektantów, którzy wyobrażali sobie miasto przyszłości wypełnione strzelistymi wieżami, w których będzie mogła zamieszkać ogromna ilość ludzi. Miały one mieć charakter obronny i powstało ich najprawdopodobniej ponad sto, jednak do dziś przetrwało tylko kilka z nich. Najpopularniejszymi wieżami w Bolonii są dziś Asinella i Gerisenda. Zostały zbudowane w XII wieku – widok z jednej z nich podziwiał sam Johann Wolfgang Goethe, za to o drugiej Dante Alighier wspomina w “Boskiej Komedii”. Moda na wieże minęła dopiero w XX wieku – część z nich sama się zawaliła, część została zburzona, a jeszcze inne wykorzystywano jako magazyny czy areszty.
10. Sanktuarium Madonna di San Luca
Sanktuarium Madonna di San Luca to malowniczo położone na wzgórzu sanktuarium, z którego widać całe miasto. Trasa prowadząca do budowli świetnie nadaje się na spacer, a mieszkańcy miasta uprawiają tutaj jogging albo spacerują, by pomodlić się na górze. Arkady św. Łukasza, które prowadzą do sanktuarium, składają się z 666 łuków – numer ten miał symbolizować upadek zła pod ciężarem zwycięskiego dobra. Obecna bazylika została zbudowana w XVIII wieku, jednak historia świątyni w tym miejscu sięga czasów wcześniejszych, a mianowicie XV wieku, kiedy silne ulewy nawiedziły miasto i sukcesywnie niszczyły plony. Zdecydowano wówczas, że należy zorganizować pielgrzymkę do miasta z obrazem Maryi, podczas której deszcze w końcu przestał padać. Od tamtej pory Madonna z San Luca ma swoją tradycyjną pielgrzymkę, odbywającą się co roku.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj