12 Ciekawostek o Bocianie Czarnym

czarny bocian
foto – Pixabay

Bocian czarny jest dość dużym ptakiem, który pochodzi oczywiście z rodziny bocianowatych. Znany jest przede wszystkim z tego, że zamieszkuje lasy. Bocian już samą nazwą różni się od swojego kuzyna, czyli znanego wszystkim bociana białego, ale nie tylko. Te dwa bociany odróżnia od siebie głównie ich zachowanie. Chociażby wyżej już wspomniane zamieszkiwanie bociana czarnego w lasach, w przeciwieństwie do bociana białego. Jest to bardzo interesujący gatunek, o którego istnieniu nie wszyscy nawet wiedzą. Oto 12 bardzo interesujących ciekawostek dotyczących bociana czarnego.

1. Jeśli chodzi o wygląd b bociana czarnego, jego ciało osiąga około od 90 cm do 100 cm wielkości, przy czym jego rozpiętość skrzydeł osiąga aż od około 145 cm do 210 cm szerokości. Waga bociana czarnego to około 3 kg.

2. Jaja bociana czarnego mogą mierzyć od około 64 mm do 70 mm długości i mniej więcej 50 mm szerokości. Mają one barwę jasnoszarą i są wysiadywane w ciągu od 32 dni do 38 dni.

3. Szacuje się, iż w Polsce zamieszkuje około 2000 par bocianów czarnych.

4. Bocian czarny posiada bardzo rozbudowany jadłospis. Żywi się między innymi rybami, żabami, ślimakami, różnymi owadami, czy także jeżami, kretami lub nawet pisklętami innych gatunków ptaków.

5. Bocian czarny zakłada dość duże gniazda, mające średnicę mniej więcej od 1 m do 2 m. Gniazda te mogą występować na wysokości nawet do 25 m nad ziemią. Z obserwacji tego gatunku wynika, iż bocian czarny zakłada zazwyczaj gniazda na drzewach liściastych o bardzo rozłożystych koronach, najczęściej są to takie drzewa jak na przykład dąb szypułkowy czy topola osika.

6. Bocian czarny bardzo unika wszelkiego kontaktu z ludźmi i przebywa zazwyczaj samotnie lub w parze.

7. Okres lęgowy bociana czarnego, jeśli chodzi o północną półkulę, to okres obejmujący mniej więcej miesiące: kwiecień i maj. W przypadku półkuli południowej okres lęgowy przypada z kolei na miesiące od czerwca do listopada.

8. Szacuje się, że bociany czarne są żywicielami nawet dla 12 różnych grup pasożytów.

9. Bocian czarny oczywiście zimuje. Odlatuje mniej więcej na przełomie sierpnia i września, natomiast wraca pod koniec marca. Leci do takich krajów jak między innymi Etiopia, Egipt, Izrael, czy Liban.

10. Każdorazowe zniesienie jaj w przypadku tego gatunku może liczyć od 2 jaj do nawet 6 jaj.

11. Bocian czarny w języku staropolskim nazywany był hajstrą. Nazwa ta przetrwała jednak do dziś i funkcjonuje w niektórych częściach kraju.

12. Bocian czarny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, gdyż jest on gatunkiem bardzo rzadko występującym w Europie.

4.2/5 - (307 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić