20 Ciekawostek o Bawołach

bawół
foto – Pixabay

Bawół to ssak z rodziny zwierząt wołowatych. Należy on do najstarszych filogenetycznych grup krętorogich, które są zaliczane do bydła. Jego cechą charakterystyczną są ogromne rogi.

1. Masa ciała

Bawoły to bardzo masywne zwierzęta, potrafią osiągnąć 170 cm w kłębie. Masa ich ciała może przekraczać 1000 kg. Ich ciało jest potężne, twarde i mocno zbite, zderzenie z takim zwierzęciem dla mniejszego zwierzęcia lub człowieka może być tragiczne.

2. Rogi

Ozdobą a zarazem ochroną dla tego zwierzęcia są ogromne rogi. Są one zakręcone ku górze i ostro zakończone, mają przekrój trójkątny. Dzięki temu zwierzę nie tylko utrzymuje równowagę ale też może się nimi bronić przed każdym zagrożeniem ze strony zwierząt i ludzi. Rogi posiadają samce i samice.

3. Podobieństwo do bydła domowego

Bawoły mają wiele cech wspólnych z popularnym bydłem domowym. Przypominają je z wyglądu i z zachowania.

4. Podgatunki

Bawoły należą do ssaków z rodziny krętorogich, można wyróżnić wśród nich takie gatunki jak: Bubalus, Syncerus i Anoa.

5. Występowanie

Te ogromne zwierzęta zamieszkują międzyzwrotnikowe tereny Afryki i Azji. Przede wszystkim cenią sobie bagniste lasy oraz sawanny Afryki i lesiste mokradła południowej Azji. W takim klimacie czują się najlepiej. Na terenach, które zamieszkują musi być dużo wody i traw.

6. Wędrówki

Zwierzęta te kojarzone są ze swoimi wędrówkami, które odbywają się u nich całymi stadami. Wędrują one głównie w okresie suszy, gdy w ich otoczeniu brakuje wody pitnej i za pożywieniem.

7. Poruszanie się

Jak na tak potężne zwierzęta, są one w stanie poruszać się dosyć szybko. Zwykle poruszają się stępem, ale można je też zobaczyć jak ruszają się kłusem a nawet galopem. W czasie biegu są w stanie osiągnąć 35 km na godzinę.

8. Przeżuwacze

Bawoły należą do grupy zwierząt zwanych przeżuwaczami. Oznacza to, że w całości połykają nieprzeżuty pokarm razem z tym przeżutym. Ten z kolei jest trawiony w żołądku bawoła za pomocą bakterii symbiotycznych.

9. Stadny tryb życia

Bawół należy do zwierząt stadnych. Zwierzęta te dobrze się czują w dużych grupach i razem robią siedliska. Jedynym wyjątkiem jest anoa, te zwierzęta żyją samotnie lub w parach.

10. Ubarwienie

Ubarwienie sierści u tych zwierząt jest dosyć jednostajne. Zdarzają się bawoły z brązową sierścią lub czarną albo w odcieniu pomiędzy tymi kolorami. Z wiekiem sierść tych zwierząt mocno ciemnieje.

11. Różnice między samcem a samicą

Samca i samicę można łatwo rozpoznać jeśli przebywają blisko siebie. Samce są większe od samic, można je też rozpoznać po rogach. U samic rogi są mniejsze, krótsze i duże węższe.

12. Bawół afrykański

Bawół afrykański należy do 5 najgroźniejszych zwierząt na świecie zamieszkujących Afrykę. Stanowi on duże zagrożenie dla człowieka.

13. Ochrona

Zwierzę to jest cenne i dlatego często zamieszkuje tereny parków narodowych i rezerwatów. Wiąże się to z tym, że jest pod ochroną człowieka.

14. Ochrona przed przegrzaniem organizmu

Bawoły łatwo sobie radzą z problemem wysokiej temperatury otoczenia. Kiedy ich organizmy zbytnio się nagrzewają, zażywają wtedy kąpieli błotnych.

15. Dwa rodzaje stad

Zwierzęta te tworzą dla rodzaje stad. Jedno stado składa się z samic i młodych, którym towarzyszy zaledwie kilka samców. Z kolei drugie stado składa się z samych samców – kawalerów.

16. Żywienie

Bawoły są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się głównie trawą, krzewami, liśćmi drzew, pąkami kwiatów, pędami i bulwami. Mają ogromne zapotrzebowanie na wodę, dlatego muszą mieć do niej stały dostęp.

17. Gody i rozmnażanie

Bawół należy do zwierząt poligynandrycznych. Gody odbywają się w okresie od marca aż do maja. Ciąża u tych zwierząt trwa aż 11 miesięcy, jest to bardzo długi okres czasu. Młode bawołów rodzą się w okresie od stycznia aż do kwietnia. Młode bawoła zaraz po porodzie waży już około 50 kg, zwykle przy jednym porodzie rodzi się jedno młode. Pozostaje ono przy matce przez okres około 2 lat.

18. Długość życia

Długość życia tych zwierząt zależy od trybu życia i miejsca zamieszkania. Zwykle jednak te zwierzęta na wolności dożywają wieku 20 lat. Udomowione zwierzęta hodowlane i zwierzęta w zoo żyją krócej.

19. Polowanie

Mimo, że zwierzęta te nie są zagrożone wyginięciem, to jednak szybko maleje ich ilość, ponieważ urządzane są na nie polowania. Kłusownicy polują na nie dla sportu i dla pozyskiwania mięsa bawolego.

20. Bawoły w zoo

Coraz częściej można te zwierzęta parzystokopytne spotkać w zoo. Nie mają one wielkich wymagań i dobrze się czują w warunkach stworzonych im w tym miejscu.

4.1/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić