Bochnia jest jednym z niewielkich, ale uroczych miasteczek województwa małopolskiego. Położone jest nad rzeką Rabą, w dolinie potoku Babica. Aktualnie miasto zamieszkuje około 30 tysięcy mieszkańców. Usytuowanie historyczne sprawia, że położone jest w ziemi krakowskiej Małopolski. Jest chętnie odwiedzana przez turystów, dzięki swoim atrakcjom, jednak stopień jej popularności nie jest zbyt wysoki, dlatego to rewelacyjne miejsce, w którym warto spędzić przynajmniej weekend.
Atrakcje turystyczne Bochni
Aby zobaczyć wszystkie atrakcje Bochni, weekend zdecydowanie nie wystarczy. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, zwłaszcza że prężnie działają zarówno ośrodki hotelowe, jak i ośrodki prywatne. Dzięki Bochni, zapoznasz się z interesującą częścią historii Polski, dowiesz się, jak wydobywana była sól, przypomnisz sobie ciekawą legendę o księżniczce Kindze i spędzisz bardzo dobry jakościowo czas. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, które warto umieścić na swojej liście rzeczy do zobaczenia i zwiedzenia.
1. Kopalnia Soli
Założona w 1248 roku jest najstarszą w Polsce i w dodatku jedyną w swoim rodzaju. Sól wydobywana stąd była aż do roku 1990. To dało możliwość stworzenia niebywałego i oryginalnego podziemnego solnego miasteczka. Obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku odwiedzana jest przez stale zwiększającą się liczbę turystów, którzy czasami zatrzymują się w Bochni na dłużej, a czasami wpadają tutaj przejazdem, ponieważ Bochnia położona jest w niedalekiej odległości od Krakowa czy Górnego Śląska.
W kopalni na zwiedzających czeka ogrom niespodzianek. Podobnie jak w kopalni Guido, do wnętrza wjeżdżamy autentyczną windą górniczą. Na miejscu mamy okazję przepłynąć łodzią komorę solną, która dostarcza ciekawych wrażeń estetycznych. W komorze Ważyn czeka na nas… boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci. Warto zatem skorzystać tutaj z możliwości odbycia wypoczynku w warunkach, w których wciąż wiele soli znajduje się w powietrzu – doskonale zrobi to nam na samopoczucie, zdrowie i urodę.
W kopalni znajdują się także trasy tematyczne. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak świecą kryształy hallitu, możemy także nieźle się spocić, decydując się na „Wyprawę w Stare Góry”. W podziemiach kopalni nie brakuje ekspozycji multimedialnych, w obrazowy sposób przedstawiając historię kopalni, a także związane z nią legendy. Legenda o świętej Kindze jest tylko jedną z nich, natomiast podobnie jak kopalnie śląskie, także i kopalnia soli w Bochni posiada swoje legendarne stworzenia, które miały strzec górników podczas ich ciężkiej pracy w podziemiach. Wybierając się do kopalni, warto zadbać o odpowiedni strój, ponieważ w jej wnętrzu temperatura raczej nie przekracza więcej niż 17 stopni.
2. Rynek w Bochni
Jest dość spory i zbudowany na planie prostokąta, jak wiele miast, które otrzymały swoje prawa na prawie magdeburskim. Choć większość budynków powstała w drugiej połowie XIX wieku, to wciąż możemy podziwiać tutaj najstarsze pochodzące nawet z XVII stulecia. Te najstarsze budynki możemy łatwo rozpoznać, ponieważ wyróżniają się swoją architekturą – posiadają fasady frontowe o ozdobnych szczytach. Na rynku znajdziemy także pomnik upamiętniający wkład króla Kazimierza Wielkiego w działalność miasta. Nie znajdziemy tu jednak już ani śladu po szybach górniczych, które niegdyś tu funkcjonowały – jedynym elementem świadczącym, że one były w dokładnie danym miejscu rynku, są ustawione czarne wózki górnicze. Warto wiedzieć, że na rynku miały miejsce prace rewitalizacyjne, które trwały aż do 2021 roku – jeśli kiedykolwiek wcześniej miałeś okazję być w Bochni, to wybierając się tam teraz, możesz przeżyć prawdziwe i pozytywne zaskoczenie.
3. Fontanna multimedialna
Umieszczona na rynku bocheńskim, wraz z akompaniamentem znanych przebojów muzycznych uatrakcyjnia pobyt turysty. Szczególnie ładnie prezentuje się po zmroku.
4. Bazylika
To miejsce, które nosi także nazwę kościoła świętego Mikołaja. Pochodzi z XV wieku, wybudowana została w stylu późnogotyckim, natomiast na szczególną uwagę zasługuje jej wyposażenie. Do świetności jej wnętrza przyczynił się sam Jan Matejko. W środku znajduje się także obraz, o podobnej funkcji do tego, który znajduje się na Jasnej Górze – jest to cudowny obraz słynący łaskami Matki Bożej z Dzieciątkiej Jezus. Wnętrze bazyliki kojarzy się z przepychem, nie brakuje tutaj złotych elementów, jest ono także bardzo jasne, ciekawe wrażenie sprawia także łukowate sklepienie bazyliki.
5. Pomniki bocheńskie
W wielu zakątkach miasta postawiono pomniki upamiętniające ważne wydarzenia. Na rynku stoi wspomniany już wcześniej pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Podobno pomysłodawcą tego pomnika był sam Jan Matejko. Ku pamięci bohaterskim obrońcom organizacji Orzeł Biały i ofiar zbrodni hitlerowskich również postawiono osobny pomnik. Nie brakuje tu także pomników związanych z bardziej aktualną historią, czyli z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, nie brakuje także monumentów powiązanych historycznie ze zbrodnią katyńską, strajkiem chłopskim, poległymi w czasie pierwszej wojny światowej.
6. Tężnie solankowe
Bochnia ze względu na swój klimat jest idealna do skorzystania z wciąż tutaj obecnych źródeł solankowych. Dla poprawy swojego zdrowia, samopoczucia i urody warto wybrać się na tężnie solankowe.
7. Koci Zamek
To ciekawy budynek, który powstał pod koniec XIX wieku. Jest pod względem architektonicznym naprawdę ciekawy. Posiada nietuzinkowy dach, kolumny, a także wejście. Koci Zamek od początku był tak naprawdę willą pod Kozłem, a obecna nazwa stoi pod znakiem zapytania, ponieważ jeszcze nikomu nie udało się dowiedzieć, dlaczego przylgnęła do tego budynku.
8. Szyb Szutoris
Jest to podobno to miejsce, w którym odnaleziono pierścień zaręczynowi węgierskiej księżniczki Kingi. Miejsce naprawdę fascynujące, ale jednocześnie dość proste. Nazwa nawiązuje do osoby, która mieszkała w tym miejscu, zanim otworzono w nim szyb.
9. Planty Salinarne z zamkiem
Kiedyś miejsce to funkcjonowało jako plac handlowy, na którym głównym produktem w sprzedaży była sól. Istniało tutaj także całe zaplecze gospodarcze kopalni w postaci stajni, magazynów, kuźni, a nawet lodowni. Obecnie część z tych budynków nadal istnieje, i jest wykorzystywana w celach mieszkaniowych. Na plantach znajduje się także zamek żupny, obecnie dość zaniedbany. Trudno uwierzyć, ale w tym zamku podobno jeszcze do niedawna umiejscowione były mieszkania socjalne. Obecnie istnieją plany dotyczące jego renowacji. Osobiście nie wierzę, że jest to ten sam zamek żupny, który istniał już w XIII roku – zdecydowanie jest to obiekt zreksontruowany w późniejszym czasie, być może w XIX wieku.
10. Muzeum Motyli Arthropoda
Niewiarygodnie, ale w muzeum tym możemy przyjrzeć się niezliczonej liczbie rodzajów motyli. Znajdziemy tutaj zarówno gatunki egzotyczne, jak i rodzime, sprowadzane z zagranicy, jak i złapane ręcznie w przeciągu czterdziestoletniej tradycji prowadzenia muzeum przez rodzinę Kobielów. To jedyne takie miejsce w Polsce, a może nawet w całej Europie, w którym możemy dokładniej przyjrzeć się przeróżnym gatunkom motylowatych. To coś, co jednocześnie zachwyca, ale może też trochę przerazić.
Historia Bochni
O Bochni mówi się, że jest jednym z najstarszych miast Małopolski. Po raz pierwszy pisemna informacja dotycząca tej miejscowości pojawiła się w 1198 roku w przekazie izraelskiego patriarchy Jerozolimy – był to wystosowany list potwierdzający darowiznę w postaci soli z Bochni klasztorowi w Miechowie przez rycerza Mikora Gryfitę. Początkowo w Bochni sól otrzymywano z okolicznych źródeł solankowych, jest to postać soli kamiennej. Natomiast w XIII wieku doszło do odkrycia także soli kamiennej, dzięki czemu powstała Żupa bocheńska, a to z kolei nadało Bochni prawa miejsce z ręki Bolesława Wstydliwego. Jak wiele miejscowości w Polsce, także Bochnia została ulokowana na prawie magdeburskim, jednak dodatkowo otrzymała przywileje równające się przywilejom udzielonym Wrocławowi. Przez długi czas miejscowość zamieszkiwana była przez germanów, dlatego w historycznych pismach napotkać możemy się także na niemiecką nazwę tego miasta, która brzmiała Saltzberg, czyli w tłumaczeniu na polski po prostu Solna Góra.
Bochnia jest znana także z legendy o pierścieniu świętej Kingi. Jej szczegóły z pewnością przypomnimy sobie na miejscu.
Bochnia miała okazję do rozwoju już od średniowiecza, dzięki kopalniom soli rozwijał się tu prężnie handel. Prze Bochnię przebiegało aż pięć szlaków handlowych, z Europy Zachodniej na Ruś i do Azji, oraz z Węgier nad Morze Bałtyckie.
W XIV wieku do dalszego rozwoju miasta przyczynił się sam Kazimierz Wielki, o którym w zasadzie istnieje powiedzenie, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Za jego panowania w Bochni powstał ratusz, fortyfikacje obronne z basztami i murami, szpital dedykowany górnikom i rozpoczęto budowę kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja. Sam król poszerzał rynek zbytu bocheńskiej soli.
Niestety wydaje się, że nic nie trwa wiecznie, także okres świetności Bochni powoli przemijał. W XVI wieku na skutek nieprawidłowego zwierzchnictwa nad miastem Bochnia doświadczyła rabunków soli, a także pożarów. W kolejnym wieku największe problemy Polski nie ominęły tego miasta – mieszkańców zdziesiątkowała choroba, wiele cierpień doznano przez potop szwedzki, ogromne zniszczenia sprawiły, że w całej Bochni pozostały całe tylko 54 domy…
Rozbiory Polski niestety również nei wpłynęły na poprawę tragicznej już sytuacji w Bochni. Sytuacja stopniowo poprawiała się w kolejnym XIX wieku. Kult wiary katolickiej rozwijał się tu nad wyraz prężnie, miasto stawało się siedzibą polskiego katolicyzmu. Nie obeszło się bez walk o wolną Polskę z rozbiorcami. W 1846 roku doszło do rzezi galicyjskiej, a w następnych latach bochnianie brali czynny udział w powstaniach listopadowym i styczniowym.
W 1900 roku austriacki spis ludności wykazał, że w Bochni stało prawie 1100 budynków, w których zamieszkiwało lekko ponad 10 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich była katolikami, ale nie zabrakło tutaj wyznawców judaizmu, prawosławia czy innych relogii. Prawie wszyscy identyfikowali się z narodowością polską.
Bochnia odegrała także wielką rolę w przeciągu całego XX wieku. Dawała opór działalności hitlerowskiej, jak i później komunistycznej. Niestety, był to także czas wielkich tragedii i ludobójstwa popełnionych przez hitlerowców na Polakach za ich odwet na hitlerowską armię. W Bochni powstało także ghetto dla osób narodowości żydowskiej. Słynna postać Witolda Pileckiego jest również powiązana z tą miejscowością, ponieważ tutaj przez chwilę ukrywał się po ucieczce z obozu oświęcimskiego w 1943 roku. Ostatecznie, Bochnia została wyzwolona przez między innymi front ukraiński.
Obecnie w Bochni już nie działa kopalnia soli kamiennej, jednak miasto stale się rozwija, posiadając aktualnie funkcję głównie turystyczną i wypoczynkową. Jako miejsce o nietuzinkowej historii, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym tą miejscowość.