Bergamo – 10 Topowych Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia – Pixabay

Bergamo to włoskie miasto w regionie Lombardia, które znają wszyscy ci, którzy korzystają z tanich linii lotniczych, aby dostać się do Mediolanu. Jednak port lotniczy Bergamo to tylko jedna z zalet miasta, w którym urodził się pułkownik Francesco Nullo – przyjaciel Garibaldiego, którego żołnierze wzięli udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku, wspomagając Polaków. Bogata historia miasta, gdzie pierwsze osady powstawały już w starożytności, sprawia, że turyści znajdują tutaj mnóstwo zabytków z różnych epok, atrakcji i przeuroczych miejsc. Miasto to staje się coraz bardziej popularnym celem podróży, a ci którzy wybierają się do pobliskiego Mediolanu, mają na względzie zapas czasu, aby przekonać się, co do zaoferowania ma Bergamo.

1. Kolejka elektryczna

Funicolare Città Alta to kolejka elektryczna łącząca Dolne i Górne Miasto oraz wzgórze Colle di San Vigilio. Kolejka stanowi zabytek – jej pierwotna wersja została wybudowana pod koniec XIX wieku i działała na parę. Później była obiektem kilku modernizacji, aby podążać z duchem czasu i rozwojem, którego uczestnikami byli na przełomie wieków wszyscy Europejczycy. Z kolejki można korzystać posiadając całodobowy lub jednorazowy bilet, a jej przewaga nad komunikacją miejską to przede wszystkim piękne widoki na trasie i możliwość podziwiania malowniczych dachów Bergamo.

2. Stare Miasto

Città Alta to niezwykle urokliwe Stare Miasto, gdzie znajdują się liczne zabytki i mury obronne o długości ponad sześciu kilometrów. Brukowane, wąskie i często strome uliczki tak charakterystyczne dla włoskich starówek są tutaj zdominowane przez mieszkańców miasta, a nie tłumy głośnych turystów z przewodnikami. Prowadzą ona na liczne place i placyki, gdzie znajduje się mnóstwo pizzerii, knajp, restauracji, kawiarni i lodziarni, a ogródki zewnętrzne pozwalają na napawanie się niezwykłym klimatem. W lokalnych sklepach można kupić pamiątki i ceramiczne miarki do porcjowania makaronu, a także mnóstwo dzieł rękodzielników i ulicznych artystów, którzy na poczekaniu tworzą spersonalizowane wisiorki i bransoletki.

3. Piazza Vecchia i Piazza Duomo

Piazza Vecchia i Piazza Duomo to połączone ze sobą place stanowiące centralny punkt miasta, który zawsze tętni życiem. Piazza Vecchia pochodzi z XV wieku i otoczony jest przez budowle pochodzące z późnego średniowiecza, z których najważniejszą jest Palazzo della Ragione – pochodzący z XII wieku pałac publiczny, będący jednym z najstarszych pałaców tego typu w całym kraju. Znajduje się tutaj również fontanna z XVIII wieku oraz wspaniała Biblioteka Angelo Mai. Piazza Duomo nie pozostaje w tyle, oferując zwiedzającym mauzoleum Colleoniego oraz Bazylikę Santa Maria Maggiore z XII wieku.

4. Zabytkowa Brama – Porta San Giacomo

Porta San Giacomo to zabytkowa brama, przez którą można wejść na teren Górnego Miasta. Miejsce to jest na tyle malownicze, że wielu turystów wybiera długi spacer, zamiast jazdę komunikacją lub samochodem, aby tylko je zobaczyć. Z perspektywy bramy doskonale widoczne są Mury Weneckie biegnące wzdłuż starej części Bergamo, a tym samym staje się ona świetnym punktem widokowym i doskonałą scenografią do artystycznych i ślubnych sesji zdjęciowych.

5. Wieża Miejska

Torre Civica czyli Wieża Miejska w Bergamo została wybudowana w XII wieku i ma ponad 50 metrów wysokości. Pierwotnie była ona domem mieszkalnym w formie wieży i należała do jednego z najpotężniejszych rodów tamtych czasów – rodziny Suardi. Jak to często bywało z budowlami tego typu, w XIV wieku wieża została zaadaptowana jako więzienie miejskie, a następnie władze miasta umieściły tam dzwon, którego dźwięk informował o zamknięciu bram miasta i który do dziś jest największym dzwonem w Lombardii. Na szczyt wieży można dostać się za pomocą windy lub pieszo, a z góry rozpościera się olśniewająca panorama miasta.

6. Bazylika Santa Maria Maggiore

Budowa Bazyliki Santa Maria Maggiore w Bergamo rozpoczęła się w XII wieku, a skończyła dopiero w XIV. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów lombardzkiej wariacji na temat stylu romańskiego, której wnętrze jest urządzone w stylu barokowym. Jedną z architektonicznych ciekawostek bazyliki jest brak wejścia głównego – wszystkie drzwi prowadzące do środka stanowią tak zwane boczne wejścia. Warto jednak wybrać jedno z nich, aby zobaczyć piękne przykłady sztuki sakralnej, a wśród nich dekoracyjne tkaniny imitujące obrazy florenckich i flamandzkich mistrzów. Portal, kopuła i bogato zdobiona fasada świątyni sprawiają, że jest to bardzo często fotografowany obiekt, który odnajdziemy na wielu pamiątkach z wycieczki.

7. Capella Colleoni

Capella Colleoni to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych zabytków Bargamo. Mauzoleum rodu zostało zaprojektowane przez Giovanni Antonio Amadeo w XV wieku i wtedy również zostało wybudowane. Do stworzenia pięknej budowli wykorzystano kilka gatunków marmuru, które różnią się barwą, a kolumny, płaskorzeźby, dekoracyjne gzymsy i arkady stanowią zgrabne połączenie klasycyzmu, renesansu i stylu romańskiego, którym zachwycają się znawcy na całym świecie. W środku znajdują się grobowce, które również należy uznać za arcydzieła w tej dziedzinie.

8. Dolne Miasto

Città Bassa to tak zwane Dolne Miasto, w którym na co dzień żyje większa część mieszkańców, nawet ta pracująca w górnej części. Via Sentierone to główna arteria tej części miasta, gdzie znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, ale również salony odzieżowe znanych marek i szereg punktów, które są dziś w każdej części Europy. Spacer tą ulicą doprowadzi nas do kościoła San Bartolomeo, w którym znajduje się piękny ołtarz Lorenzo Lotto z XVI wieku. Choć Górne Miasto zdaje się być o wiele atrakcyjniejszą częścią Bergamo, warto porównać je obie i odnaleźć na dole perełki architektury, których i tutaj nie brakuje.

9. Galeria sztuki – Accademia Carrara

Accademia Carrara to najważniejsza galeria sztuki w całym regionie Lombardia. Swoją nazwę zawdzięcza kolekcjonerowi dzieł i mecenasowi sztuki z XVIII wieku, Giacomo Carrara, który w swoim testamencie zaznaczył, że jego prywatne zbiory mają zostać przekazane miastu po jego śmierci. Na dzień dzisiejszy kolekcję stanowi ponad tysiąc osiemset obrazów z okresu od XV do XIX wieku, a do największych dzieł, jakie można tutaj zobaczyć, należą prace Caneletto, El Greco, Fra Galgario czy Botticelliego. Akademia stanowi więc pozycję obowiązkową dla miłośników sztuki z tego okresu, ale również jest świetnym pomysłem na wycieczkę, podczas której można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia wielkich artystów.

10. Weneckie Mury

Weneckie Mury Bergamo mają około 6 kilometrów długości, powstały w XVI wieku, a ich nazwa nawiązuje do Republiki Weneckiej, która wówczas istniała. Kiedy Bergamo zaczęło odgrywać bardzo istotną rolę w rozwoju szlaków handlowych, której nie potrafiło zaakceptować Księstwo Mediolanu, ochrona miasta stała się koniecznością. Dzięki murom Bergamo stało się bezpieczną twierdzą, a plan budowy zakładał wyburzenie ponad dwustu domów, a także świątyń, jednak summa summarum mury zapewniły miastu bezpieczeństwo i dalszy rozwój. Na cztery bramy aż trzy pozwalają dziś na wjazd samochodom, jednak większość ludzi woli spacerować po Górnym Mieście i wzdłuż murów pieszo, ponieważ mogą wówczas podziwiać niesamowite widoki.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić