10 Najlepszych Atrakcji w Bamberg

fotografia – Pixabay

Bamberg znajduje się około 50 km od o wiele popularniejszej Norymbergi, jednak to właśnie on jest najlepiej zachowanym miastem średniowiecznym w Niemczech. Podobnie jak Rzym, Bamberg położony jest na siedmiu wzgórzach, a przez miasto przepływa rzeka, Regnitz. Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co nie powinno dziwić. Szczęśliwie, miasto to nie zostało zbombardowane podczas drugiej wojny światowej, a więc do dziś można w nim oglądać setki zabytków z epoki średniowiecza, które nie zostały odrestaurowane czy odbudowane, ale są w stu procentach oryginalne. Brak szkód podczas wojny sprawił, że w mieście udało zachować się niesamowitą, historyczną aurę, która w przypadku wielu miast europejskich musiała zostać po wojnie odtworzona. Bamberg jest również piwną stolicą Frankonii i idealnym miejscem dla smakoszy oraz miłośników wieprzowiny, która jest głównym składnikiem miejscowych potraw.

1. Katedra świętych Piotra i Jerzego jest główną świątynią katolicką w mieście i budowlą z epoki średniowiecza, w której połączono styl romański z francuskim gotykiem. Posiada cztery wieże o wysokości 80 metrów. To tutaj spoczywa papież Klemens II, ale także jedenaście dzwonów, monasterium kanonickie, średniowieczne rzeźby i słynna Brama Adama z realistycznymi rzeźbami. Na terenie katedry znajduje się również Jeździec Bamberski, kamienna rzeźba z XIII wieku, przedstawiająca naturalnej wielkości rycerza na koniu. Ciekawostką jest to, że jest to pierwsza w historii rzeźba, w której przedstawiona została podkowa.

2. Nowa Rezydencja w Bambergu to monumentalna budowla, w której dziś znajduje się Biblioteka Państwowa Bamberg. Jest ona uniwersalną wypożyczalnią książek, ale również biblioteką badawczą, w której dominują nauki humanistyczne. Biblioteka została założona w 1803 roku i posiada aktualnie nieco ponad pół miliona woluminów. Pałac byłych książąt-biskupów stał się więc miejscem, w którym znajdują się na przykład takie manuskrypty jak Apokalipsa Bamberska z XI wieku czy 80000 grafik i fotografii.

3. Grüner Markt, czyli Zielony Rynek, to obszerny deptak, na którym w każdy dzień, poza niedzielą, odbywa się targ, na którym można kupić mnóstwo lokalnych produktów. W pobliżu znajduje się Fontanna Neptuna w stylu barokowym oraz kościół św. Marcina z pięknie zdobioną fasadą. Symbolem tego miejsca i odbywającego się tutaj handlu jest fonatanna, która przedstawia handlarkę sprzedającą owoce i warzywa. Woda z tej fontanny nadaje się do picia.

4. Maximiliansplatz to plac, którego nazwa nawiązuje do pomnika króla Maksymilina I. Jest to największy plac w historycznej części miasta, na którym znajduje się między innymi nowy ratusz, wybudowany w XVIII wieku. Budowla stanowi perełkę barokowej architektury, a na placu poza targami odbywają się również kiermasze bożenarodzeniowe.

5. Altes Rathaus, czyli Stary Ratusz, powstał w XV wieku. Wybudowano go na sztucznej wyspie na środku rzeki Regnitz, a legenda głosi, że miejsce to wybrano, ponieważ biskup nie zgodził się na przekazanie ani kawałka ziemi na budowę. Budowa na wodzie okazała się więc jedyną możliwością, a przy okazji zapewniła ratuszowi nietypowe i malownicze otoczenie. Dzisiejszy budynek ma formę, którą przybrał podczas remontów w epoce baroku, a jego bogato zdobiona fasada wyróżnia się na tle innych budynków. Nie można go zwiedzać, ale w jego części znajduje się Muzeum Porcelany króla Ludwika, gdzie można zobaczyć porcelanowe wyroby z XVIII wieku.

6. Najpopularniejszym miejscem w całym mieście jest Domplatz, czyli Plac Katedralny, który usytuowano na jednym z siedmiu wzgórz, zwanym Wzgórzem Katedralnym. Okalają go najważniejsze budowle w Bambergu, takie jak katedra, stary kompleks pałacowy czy rezydencja biskupa. Od XI wieku miejsce to stanowiło epicentrum najważniejszych wydarzeń w mieście, w którym rezydowali najważniejsi mieszkańcy, w tym władze kościelne. Warto dziś odwiedzić tutaj Muzeum Historyczne oraz Muzeum Diecezjalne, a także ogrody różane.

7. Alte Hofhaltung to kompleks pałacowy nazywany Starym Dworem. Na jego dziedziniec prowadzi Piękna Brama z czasów renesansu, a wewnątrz można podziwiać oryginalne, historyczne fasady z czasów średniowiecznych. W dzisiejszych czasach budynki te należą do rządu, a w głównej części dworu powstało Muzeum Historyczne, w którym można szczegółowo zapoznać się z bogatą historią miasta od prehistorii aż po dzień dzisiejszy.

8. Benedyktyński Klasztor św. Michała, znajdujący się na wzgórzu Michała, został założony na początku XI wieku. W XII wieku kompleks został strawiony przez wielki pożar, po którym odnowiono go w stylu neogotyckim. Uroczą ozdobą tego miejsca jest barokowy kościół, z którym niestety wiąże się przykry incydent z 2018 roku, kiedy zawalił się jego dach. Prace renowacyjne trwają, a tymczasem wzgórze Michała to miejsce, w którym znajduje się mnóstwo niesamowitych obiektów o znaczeniu historycznym, ale również restauracje i ogródki piwne, w których można skosztować piwa, z którego lokalni piwowarzy są bardzo dumni.

9. Muzeum Frankońskiego Piwa to miejsce, w którym od XII do XX wieku działał najstarszy browar miejski w Bambergu. Znajduje się tutaj ponad 2000 eksponatów, dzięki którym można poznać nie tylko historię piwowarstwa w mieście, ale również metody produkowania tego trunku.

10. Klein-Venedig, czyli Mała Wenecja, to jedno z najbardziej urokliwych i fotogenicznych miejsc miasta Bamberg. Jest to rząd domów, które niegdyś zamieszkiwali rybacy wraz z rodzinami. Są one położone tuż nad rzeką, a ich drewniane fasady odpowiadają za prawdziwie sielski klimat tej dzielnicy. Podobnie jak w Wenecji, tutaj również można wynająć gondolę i odbyć rejs wzdłuż uroczych domków, a także podziwiać piękne mosty i przepłynąć przez śluzę starego kanału Ludwika.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić