10 Interesujących Ciekawostek o Tower Bridge

tower bridge
foto – Pixabay

Tower Bridge to most zwodzony w Londynie będący jednym z symboli miasta. To właśnie ta konstrukcja oraz Big Ben są najczęściej odwiedzanymi atrakcjami turystycznymi w fascynującej stolicy Anglii. Oto kilka ciekawostek na temat Tower Bridge.

1. Tower Bridge był drugim, po Moście Londyńskim, mostem, który powstał w Londynie. Decyzja o jego budowie zapadła w 1872 roku, a prace trwały osiem lat.

2. Zarząd Tower of London, który znajduje się nieopodal, wymagał, aby konstrukcja była spójna z otoczeniem. Dlatego też Tower Bridge nawiązuje do stylu wiktoriańskiego.

3. Tower Bridge jest mostem zwodzonym, dzięki któremu możliwe jest poruszanie się po Tamizie statków oceanicznych o wysokości do 40 metrów.

4. Najbardziej charakterystycznymi elementami mostu są dwie wieże, które łączą kładki architektoniczne będące trasami dla pieszych turystów. Obecnie w wieżach znajduje się muzeum, The Tower Bridge Exhibition, w którym turyści mogą poznać historię całej konstrukcji.

5. Przez większą część dwudziestego wieku most był zamknięty dla pieszych. Stało się tak, ponieważ nie radzono sobie z ogromną ilością samobójców, którzy wybierali to miejsce, aby się zabić, a także kieszonkowcami i prostytutkami.

6. W 1977 roku, z okazji 25-lecia koronacji królowej Elżbiety II, most został pomalowany na kolory biały, czerwony i niebieski, które nawiązują dla flagi Anglii.

7. W dawnych czasach przęsła były podnoszone dzięki mechanizmowi napędzanemu parą. W dzisiejszych czasach mechanizm ten jest elektryczny, a most otwiera się średnio tysiąc razy w roku.

8. W pomieszczeniach muzealnych można do dziś oglądać oryginalne silniki parowe, dzięki którym most był podnoszony w do XX wieku.

9. W 1952 roku doszło do incydentu, który mógł się skończyć tragicznie. Tower Bridge zaczął się podnosić w momencie, kiedy przez most przejeżdżał autobus. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

10. W Chinach, w mieście Suzhou, powstała replika Tower Bridge. Między oryginałem a kopią są jednak znaczące różnice. Chiński most posiada cztery wieże i jest nieruchomy.

4.4/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić