Korsyka Turystycznie – Atrakcje 2024

korsyka
foto – Pixabay

Korsyka to niezwykle malownicza wyspa znajdująca się na Morzu Śródziemnym. Stanowi odrębny francuski region administracyjny i znajduje się na zachód od Włoch. Z całą pewnością jest miejscem, które ma sporo do zaoferowania pod względem turystycznym. Nic zatem dziwnego, że każdego roku przyciąga całe rzesze turystów spragnionych rajskich krajobrazów i wypoczynku z dala od cywilizacji. Jest wyspą, która w dużej mierze składa się z terenów górzystych. Nie brakuje wobec tego szlaków idealnych na rodzinne spacery. Niemniej, entuzjaści nadmorskiego wypoczynku mogą jedynie napawać się górskimi krajobrazami, oddając się relaksowi na jednej z pięknych piaszczystych plaż Korsyki. To idylliczne miejsce spełnia oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów, którzy potrzebują różnorodności i wielu atrakcji podczas wymarzonego wypoczynku. Co robić na Korsyce? Oto kilka propozycji nie do odrzucenia.

1. Korsyka to wyspa, która słynie z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Nic zatem dziwnego, że właśnie one stają się główną destynacją dla turystów z całego świata. Niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych plaż jest Plage de Santa Giulia. To miejsce odznacza się przede wszystkim jasnymi piaskami i bajeczną lazurową wodą. Trzeba jednak dodać, że to jedno z popularniejszych miejsc, a zatem można spodziewać się w ciągu dnia tłumów. Nie zmienia to jednak faktu, że plaża zasługuje na słowo uznania. Warto przyjechać tutaj, kiedy wschodu słońca. Wówczas z pewnością będziemy mieli chwilę wytchnienia i możliwość napawania się pięknymi widokami bez towarzystwa.

2. Miłośnicy gór z pewnością powinni udać się na wycieczkę do Cascades de Purcaraccia. Ta wyjątkowa atrakcja znajduje się na terenach górzystych, a zatem trzeba będzie zdecydować się na konkretny szlak górski i z pewnością przemaszerować kilka kilometrów, aczkolwiek gra warta jest świeczki. Miejsce jest jednym z obowiązkowych punktów turystycznych na wyspie i nie sposób się temu dziwić. Po dotarciu do celu będziemy mogli podziwiać przepiękne naturalne baseny w formie kaskadowej. Nic dziwnego w tym, że dla wielu osób to prawdziwa perła Korsyki. Warto wybrać się tam w ciągu dnia, gdy słońce znajduje się jeszcze dosyć wysoko. Wówczas będziemy mogli podziwiać piękną grę świateł i feerię barw, która od dawna jest istnym rajem dla fotografów i miłośników dzikiej przyrody.

3. Cap Corse to półwysep Korsyki znajdujący się w północnej części wyspy. Bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, których nie wolno pominąć podczas planowania zwiedzania Korsyki. To miejsce pełne dzikiej przyrody, choć również niepowtarzalna okazja do tego, by podejrzeć, jak wygląda codzienność mieszkańców wyspy. Cap Corse rozciąga się na długość ponad 40 kilometrów. Na trasie znajdują się urocze miasteczka, a także zabytki, przy których warto się na chwilę zatrzymać. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wieże genueńskie oraz dosyć sporych rozmiarów grobowce. Warto poświęcić na półwysep przynajmniej jeden dzień, zapewniając sobie wiele przeżyć i atrakcji.

4. Wąwóz Spelunca to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas zwiedzania Korsyki. Słynie z malowniczych krajobrazów górskich i najpiękniejszych panoram z punktów szczytowych. Jednak niezaprzeczalną atrakcją okazały się również dzikie świnie, które można spotkać na drodze. Co ciekawe, zwierzęta nie boją się ludzi. Wręcz przeciwnie, są duszami towarzystwa i bardzo chętnie witają się z nowymi przybyszami. To właśnie w tych okolicach możliwe jest zrobienie naprawdę bliskich portretów tych pociesznych zwierząt.

5. Prawdziwy miłośnik historii powinien również udać się do Ajaccio. To niepozorne portowe miasteczko zapisało się na kartach historii jako miejsce narodzin Napoleona Bonaparte, jednego z największych przywódców i wojskowych w historii świata, który na początku XIX wieku opanował ogromną część Europy. Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy, znajdują się tutaj również porty jachtowe i promowe, a spacer malowniczymi uliczkami pozwoli Ci przemierzać te same trasy, które znał na pamięć “mały wielki” Napoleon. Badacze jego biografii bardzo często przyjeżdżają tutaj z całego świata, aby zobaczyć niepozorne domy, w których bywał.

6. Bonifacio należy do najpiękniejszych miasteczek na całej wyspie. Miejscowość położona jest na wysokim i stromym klifie, a dodatkowo otacza ją mur. Znajduje się nad Cieśniną Świętego Bonifacego, a w bezchmurne dni można stąd podziwiać odległą Sardynię. W górnej części miasta znajduje się stara forteca obronna oraz cmentarz z czasów napoleońskich. Miasto samoistnie zachęca do długich spacerów, podczas których można stracić poczucie czasu, błądząc w labiryncie atrakcyjnych uliczek. Warto również odwiedzić liczne tutaj tawerny, gdzie serwowane są tradycyjne potrawy korsykańskie.

7. Wakacje na Korsyce powinny być odczuwane za pomocą wszystkich zmysłów. Dlatego też warto kosztować lokalnych przysmaków i tradycyjnych potraw korsykańskich. Należą do nich na przykład zupy minestra, czyli korsykańska wersja włoskiej zupy minestrone bazującej na warzywach, a także zupa aziminu, w której podstawą są świeże ryby z tej okolicy. Korsyka kojarzy się przede wszystkim z wysokiej jakości mięsem, dlatego warto skosztować lokalnych kiełbas, takich jak coppa, boudins czy figatellu z dodatkiem wątróbki. Na deser można wybrać się do jednej z wielu kawiarenek, gdzie do pysznej kawy podaje się tradycyjne ciastka canistrelli, do których dodaje się białe wino, migdały i anyż. Warto dodać, że w korsykańskich wypiekach najczęściej zamiast zwykłej mąki, pojawia się popularna w tych stronach mąka kasztanowa.

8. Speloncato to zabytkowy kamienny gród, będący dziś jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Korsyce. Znajduje się w tak zwanej Górnej Korsyce. Ta część wyspy z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, pieszych wędrówek i trekkingu. W masteczku unosi się aura historii, a okoliczna przyroda zachwyca swoją obfitością.

9. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Korsyce jest Zatoka Porto, nad którą górują strome skały i klify. Znajduje się tutaj między innymi Rezerwat Przyrody Scandola. Jest to dziki teren, na którym nie wytyczono żadnych szlaków turystycznych, dlatego podziwiać go można tylko z poziomu morza. Rejs wzdłuż wybrzeża zapewnia jednak ogrom doznań. Można tutaj podziwiać niesamowite formacje skalne, które dawniej stanowiły kryjówkę dla piratów, a dziś stanowią dom dla wielu gatunków ptaków. Krystalicznie czysta woda sprawia, że okolice rezerwatu bardzo często są eksplorowane przez płetwonurków.

10. Miłośnicy mocnych wrażeń, którzy kochają piesze wędrówki w trudnych warunkach, nie powinni pominąć w planach wycieczki przez słynny szlak GR20. Jest to jeden z najtrudniejszych szlaków wędrownych w całej Europie. Prowadzi przez szczyty korsykańskich gór, a cały szlak mierzy aż 200 kilometrów. Aby pokonać ten dystans potrzeba około dwóch tygodni, dlatego miłośnicy gór przybywają tutaj często tylko po to, pomijając plaże i inne atrakcje. Skaliste granie i wyjątkowo strome przejścia stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych piechurów.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić