Ośrodek Narciarski Złoty Groń położony jest w malowniczej miejscowości Istebna. W związku z wyjątkowym na skalę kraju mikroklimatem śnieg utrzymuje się tutaj od listopada do kwietnia, dlatego też miejsce to często nazywane jest rajem dla fanów sportów zimowych.
Co warto wiedzieć o tym miejscu i jakie atrakcje znajdują się w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Na terenie ośrodka znajdują się liczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Do dyspozycji gości oddano sześcioosobową kolej linową o długości ośmiuset metrów, wyciąg teleskopowy “Gronik” o długości dwustu dziewięćdziesięciu metrów oraz czterdziestometrową strefę dla dzieci z taśmą.
2. Cały ośrodek należy do wyjątkowo nowoczesnych. Trasy są oświetlone i naśnieżane w innowacyjny sposób. Zadbano również o to, aby zapewnić atrakcje dla dzieci, tak więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
3. Ze względu na zróżnicowane pod względem trudności trasy miejsce to jest dobre zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i dla początkujących. Ponadto w ośrodku znajdują się Szkoła Narciarska, Szkoła Snowboardu oraz trasa treningowa z elektrycznym pomiarem czasu.
4. Do Ośrodka Narciarskiego Złoty Groń można dostać się na wiele sposobów. Obiekt znajduje się w dolinie rzeki Olzy, a na miejscu na turystów czeka bezpłatny parking. Można się tutaj dostać autobusem z Wisły, Cieszyna lub Ustronia albo pociągiem, który zatrzymuje się w Wiśle. Na miejscu kursuje również wielu prywatnych przewoźników.
5. Na miejscu można kupić bilety na kilka godzin, a także karnety na kilka dni. Czas liczony jest od pierwszego odbicia, a bilety ulgowe obejmują dzieci do szesnastego roku życia oraz seniorów, którzy mają więcej niż sześćdziesiąt pięć lat. Dzieci i młodzież urodzone po 2006 roku również mogą liczyć na tańsze bilety. Warto pamiętać o tym, że od godziny szesnastej do siedemnastej trwa przerwa techniczna, podczas której stok jest ratrakowany.
6. Na terenie Ośrodka Narciarskiego Zloty Groń możliwa jest organizacja zawodów narciarskich dla firm, organizacji, stowarzyszeń i szkół. W ofercie znajduje się wówczas wynajem wydzielonej trasy, elektroniczny pomiar czasu, wydawanie numerów startowych, zabezpieczenie GOPR, konferansjer ogłaszający wyniki oraz zabawy integracyjne będące zwieńczeniem całego eventu.
7. Szkoła Narciarska w ośrodku oferuje zajęcia indywidualne oraz grupowe. Wykwalifikowani instruktorzy dokładają wszelkich starań, aby uczestnicy nie bali się prędkości, prawidłowo skręcali, szosowali bezpiecznie po stokach, a także czerpali wielką radość z rywalizacji i poprawiania własnych umiejętności. Znajduje się tutaj również Dziecięcy Park Narciarski, na terenie którego najmłodsi narciarze mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem sympatycznych instruktorów.
8. Na terenie Ośrodka Narciarskiego Złoty Groń znajdują się aż cztery punkty gastronomiczne, w których można zrobić przerwę na lunch, obiad, kolację czy też kawę z deserem. Dzięki temu nie ma potrzeby opuszczania samego ośrodka, żeby posilić się przed lub po narciarskich szaleństwach.
9. Stecówka i Kubalonka to imponujące punkty widokowe znajdujące się w Istebnej. W związku z tym, że są łatwo dostępne, bez problemu można się na nie wybrać z małymi dziećmi. W pobliżu Przełęczy Kubalonki znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, który był jednym z najsłynniejszych himalaistów na świecie i zdobywcą wszystkich ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum.
10. Znajdujące się niedaleko ośrodka Centrum Pasterskie w Koniakowie to miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy góralskich smaków. Można się tutaj dowiedzieć, jak i z czego dokładnie wytwarza się oscypki, a także do czego służy owcza wełna. Znajduje się tutaj mnóstwo narzędzi do produkcji najpopularniejszych góralskich serów, a na miejscu odbywają się warsztaty.
11. Istebna jest jednym z tych miejsc, gdzie wytwarza się koronki znane w całym kraju i nie tylko. Koronkami ozdobione są często najróżniejsze pomieszczenia i widnieją ona na większości pamiątek z tej miejscowości takich, jak magnesy, breloczki czy pocztówki.
12. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz centrum ekologiczne Ursus to miejsca, które świetnie sprawdzą się w przypadku wycieczek z dziećmi, ale nie tylko. Pracownicy tych miejsc przykładają szczególną wagę do środowiska, a na miejscu można poznać ciekawostki na temat roślinności i zwierząt zamieszkujących te okolice.
13. Park Wodny Olza znajdujący się w pobliskiej miejscowości Zagroń to alternatywa na dni, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Na jego terenie znajdują się baseny, zjeżdżalnie, gejzery, wodospady czy rwąca rzeka. Ponadto w pobliżu usytuowano mini zoo, które stanowi wielką atrakcję dla dzieci. Na miejscu dzieci mają okazję przyjrzeć się z bliska wielu zwierzakom, a niektóre nawet nakarmić.
14. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Istebnej jest Karczma Kubalonka, którą warto odwiedzić ze względu na tradycyjną góralską kuchnię i unikatowy klimat. W karcie dań znajdują się między innymi kwaśnica istebniańska, tradycyjny żurek, żeberka w marynacie śliwkowej czy placki ze skwarkami i śmietaną. Nie brakuje również wpływów z kuchni śródziemnomorskiej w postaci ryb i owoców morza, a także wariantów dla wegan.