10 Ciekawostek o Zamku w Reszlu

zamek reszel
foto – Autorstwa Laima Gūtmane (simka…, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53596564

Reszel to ciekawe niewielkie miasteczko na Warmii. O tym że w mieście tym znajduje się dobrze zachowany zamek wiedzą zazwyczaj ci, którzy tu byli lub planując podróż na Mazury, przeglądają przewodniki omawiające atrakcje danego terenu.

1. Zamek w Reszlu jest zamkiem tak zwanym biskupim, co sprawiało że jego głównym lokatorem był biskup sprawujący swoją biskupią posługę na danym terenie. W przeciwieństwie do posiadłości kapituły, zamki i pałace biskupie były we władaniu jednoosobowym biskupa.

2. Pierwszy zbudowany zamek stanął na miejscu dawnego grodu, pruskiego plemienia Bartów. Początkowo obsadzony był załogą składająca się z Krzyżaków sprowadzonych do obrony przed Prusami. Wobec zagrożenia związanego z wybuchem powstania Prusów Krzyżacy wycofali się z zamku i go spalili

zamek w reszlu
Zamek w Reszlu w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

3. Budowa, a właściwie odbudowa zamku w Reszlu trwała ponad 50 lat, rozpoczęła się w roku 1350 i trwała do 1401.

4. Budowę zamku połączono z wznoszeniem murów obronnych tworzącego się miasta. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamek stawał się zdecydowanie bezpieczniejszy dla jego mieszkańców gdyż posiadał podwójną linię obrony.

5. W początkach XV wieku zamek przeszedł kolejna przebudowę, do umocnień dołożono jeszcze jedną zewnętrzną linię murów. Pomimo tak solidnego obwarowania zamek bardzo często był zdobywany, bo po prostu nie miał go kto bronić. Dzięki takiemu przebiegowi historii zamek praktycznie nigdy nie uległ poważnemu zniszczeniu ani uszkodzeniu, sprawiło to, że można go po dzień dzisiejszy podziwiać w pełnej krasie.

6. Pod koniec XVI wieku zamek przekształcony został w rezydencję biskupią i przestał mieć znaczenie militarne.

7. Zamek w Reszlu był częstym miejscem odwiedzanym przez Mikołaja Kopernika. Odbywał on podróże do tego , ze względu na swojego wuja biskupa Łukasza Watzenrode, z którym oprócz więzów krwi łączyła go także posługa bycia jego sekretarzem i osobistym lekarzem.

8. Pierwszy rozbiór Polski sprawił, że Reszel a wraz z nim zamek znalazł się w rękach królów pruskich, którzy w zamkowych murach utworzyli więzienie.

9. W okresie międzywojennym zapoczątkowano prace rekonstrukcyjne, które trwają praktycznie nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

10. W roku 1958 zamek znalazł się w rękach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze. Dzięki staraniom Stowarzyszenia zamek został odnowiony i w jego wnętrzach utworzono Dom Pracy Twórczej. Kolejne prace pozwoliły na uruchomienie hotelu i restauracji. W zamku znalazł swoje miejsce oddział Muzeum Warmii i Mazur.

4.4/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić