Zakliczyn Turystycznie – Co warto zobaczyć w okolicy ?

ratusz w zakliczynie
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61055000

Zakliczyn to niewielkie miasto znajdujące się w powiecie tarnowskim. Położenie na brzegu Dunajca oraz Pogórzu Rożnowskim, a także liczne atrakcje wokół sprawiają, że miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Co warto o nim wiedzieć i jakie miejsce warto odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Warto wybrać się na spacer po Zakliczynie, ponieważ wciąż można tutaj podziwiać układ urbanistyczny pochodzący z okresu między XVI a XIX wiekiem. Do najważniejszych budowli należy tutejszy ratusz z XIX wieku, a wiele innych budynków zaciekawi fanów historii i architektury.

Aczkolwiek rynek … https://spidersweb.pl/2022/05/zakliczyn-rewitalizacja-rynku-betonoza.html

2. Okolice Zakliczyna to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Popularne są tutaj między innymi spływy kajakowe, a jedną z największych atrakcji jest spływ Pienińskim Przełomem. Na Dunajcu od 1934 roku organizowane są Spływy Kajakowe im. Tadeusza Pilarskiego. Ukształtowanie rzeki pozwala na uprawianie tutaj kajakarstwa górskiego.

3. Ze względu na Dunajec okolice Zakliczyna stanowią również raj dla miłośników wędkowania. W rzece występuje wiele gatunków ryb, a wśród nich znajdują się między innymi pstrągi potokowe, okonie, brzanki, szczupaki, leszcze, pstrągi tęczowe, strzeble potokowe, sandacze i wiele innych.

4. W pobliskich Janowicach znajduje się Winnica Janowice, która uchodzi za jedną z najpiękniej położonych w całej Polsce. Stoki porośnięte winogronami opadają do doliny Dunajca, a na miejscu można nie tylko poznać tajniki produkcji wina, ale również załapać się na degustację. Warto podkreślić, że okolice te stają się w ostatnich latach polskim zagłębiem winiarskim, a infrastruktura pozwala tutaj na noclegi w pięknych okolicznościach i praktykowanie tak zwanej enoturystyki.

5. We wspomnianych Janowicach znajduje się również wyciąg narciarski, który przyciąga miłośników tego sportu i sprawia, że okolice są atrakcyjne nawet w okresie zimowym. Znajdują się tutaj trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, dzięki czemu znajdą tu coś dla siebie zarówno doświadczeni narciarze, jak i początkujący.

6. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę, zwłaszcza dla osób interesujących się historią i kulturą ludową. Jest to pierwsza w całej Europie placówka, w której znalazła się stała wystawa poświęcona kulturze Romów. Co roku w lipcu wyrusza stąd również Tabor Pamięci i trwają uroczystości pamiątkowe poświęcone ich kulturze.

7. Znajdujące się nieopodal Zakliczyna Zalipie to najbardziej kolorowa wieś w całej Polsce. Stała się popularna już na przełomie XIX i XX wieku, a to za sprawą miejscowych malarek, które zdobiły swoje domy, płoty, ule, a nawet drzewa malunkami przedstawiającymi kwiaty. Najpopularniejszą artystką pochodzącą z Zalipia stała się, urodzona w 103 roku Felicja Curyłowa, której dom można obecnie zwiedzać.

8. Czerwony Tramwaj w Tarnowie to klimatyczna kawiarenka, która została urządzona w wagonie tramwaju. Kursował on po mieście w latach 1911 do 1942. Obecnie wnętrze zachwyca niezwykłym klimatem, drewnianymi ławeczkami i ozdobnymi lampkami. Z kolei na półkach można znaleźć publikacje na temat tarnowskich tramwajów i nie tylko. To jedno z najbardziej uroczych miejsce, w których można się napić znakomitej kawy, a ponadto przenieść w czasie o ponad sto lat.

9. Stara dzielnica żydowska w Tarnowie to miejsce, w którym do dziś można zobaczyć charakterystyczną dla tego typu dzielnic zabudowę. Warto podkreślić, że przed drugą wojną światową w Tarnowie połowę mieszkańców stanowili właśnie Żydzi. Dziś ulica Żydowska oraz Wekslarska przypominają o dawnych czasach. Znajduje się tutaj również oryginalna Bima ze starej synagogi oraz wystawa poświęcona tarnowskim Żydom.

10. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszym muzeum kościelnym w całej Polsce. Powstało w drugiej połowie XIX wieku i znajdują się w nim rzeźby, obrazy, szaty liturgiczne oraz liczne dewocjonalia. Z pewnością jest to miejsce, które powinni odwiedzić wielbiciele sztuki sakralnej.

11. Spacer po Tarnowie to szansa na odkrycie niezwykle urokliwych, wąskich uliczek, a także pastelowych kamieniczek nawiązujących do trendów architektonicznych z różnych epok. Miasto jest wielopoziomowe i łatwo zgubić się w labiryncie wąskich przejść, schodów i wzniesień. Na starówce znajduje się nie tylko wiele restauracji, ale również galerie rękodzielnicze. Zaś w okresie wiosennym i letnim na rynku pojawiają się zewnętrzne kawiarnie, dzięki którym można w czasie przerwy od zwiedzania napawać się urodą pięknego ratusza i kolorowych kamienic.

12. Ratusz  w Tarnowie do złudzenia przypomina ratusz sandomierski. Oryginalnie budowla reprezentowała styl gotycki, ale w XVI wieku wprowadzono renesansowe wstawki. Warto udać się na wieżę ratusza, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe miasto i jego starą część.

13. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Zakliczynie jest Missterium. To miejsce, które zachwyca nie tylko unikatową atmosferą, ale przede wszystkim znakomitym jedzeniem. W karcie dań znajdują się między innymi tradycyjne polskie zupy i dania obiadowe, jak i włoska pizza na cienkim cieście.

4.8/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić