Wołów – Atrakcje turystyczne 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść

fotografia by Mzopw / Wikipedia

Niewielkie historyczne miasto położone na ziemiach Dolnego Śląska, około 50 km na północ od Wrocławia. Nazwa miasta Wołów, wskazuje na powiązanie tego miejsca z wołami. Być może na jego terenie odbywały się targi wołów lub ich hodowla. Tego faktu nie opisują żadne ogólnie dostępne źródła. Miasto jest malowniczo położone otoczone licznymi wzgórzami i lasami. Dodatkowego uroku nadają temu miejscu liczne sady rozkładające się na wołowskich wzniesieniach.

Wołów – krótko historycznie

W wiekach pierwszego tysiącletnia nowożytnej historii tereny te zamieszkiwały słowiańskie lechickie plemiona. Pod koniec X wieku ziemie te zostały włączone do powstającego państwa Mieszka I.
Wołów zaliczany jest do najstarszych miast śląskich. Pierwsze wzmianki o istnieniu tego miejsca pochodzą z roku 1157 informujące o powstawaniu drewnianego grodu zakładanego na bagniskach rzeki Juszki. Dominacja piastowska zakończyła się w roku 1392 kiedy Wołów przyłączono do Królestwa Czech.

Kolejna historyczna zmiana nastąpiła w 1526 kiedy to tereny te znalazły się w rękach Habsburgów i weszły w skład państw austriackich. W tym czasie dochodzi do znacznej rozbudowy wołowskiego zamku.
Wołów był znanym ośrodkiem sukiennictwa i handlu. Wojna trzydziestoletnia wywarła duże piętno na mieście doprowadzając je do znacznego upadku.

Rok 1742 to kolejna historyczna data w dziejach Wołowa, został on przyłączony do Królestwa Prus.

W końcówce II wojny miasto uległo zniszczeniu w 70 %. W 1945 roku Wołów wszedł w skład państwa polskiego. Ludność niemiecka została wysiedlona, a na jej miejsce sprowadzono przesiedleńców z utraconych przez Polskę ziem wschodnich.

Zbytki Wołowa

– Zamek Piastowski – najprawdopodobniej początki zamku sięgają XIV wieku, na przestrzeni wieków był przebudowywany. W dniu dzisiejszym zamek służy za siedzibę starostwa powiatowego.
– Mury obronne – pozostałości po dawnym obwarowaniu miasta z XIV wieku
– Ratusz – budowla pochodząca z drugiej połowy XV wieku
– Budynek wagi – średniowieczna budowla stojąca w rynku, będąca miejscem „certyfikacji” wag i odważników używanych przez kupców.
– Kościół św. Wawrzyńca – gotycka budowla pochodząca z XV wieku.

Do ciekawostek zaliczyć należy bardzo ciekawy pomnik wołów znajdujący się na fragmencie starych murów obronnych. Pomnik uznawany jest za wizytówkę miasta Wołowa.

Atrakcje Turystyczne w Wołowie

– Basen miejski w Wołowie – strona www 

– Szlaki turystyczne piesze i rowerowe – strona www

 

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić