Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Puszcza Zielonka
foto – Autorstwa Kwolana – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5867239

Tereny obecnego Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka to jedno z najpiękniejszych naturalnych miejsc na mapie Wielkopolski. Ukształtowały się one podczas jednego z największych zlodowaceń na obszarze Polski, pozostawiając tym samym liczne świadectwa polodowcowe w postaci wzniesień i zagłębień morenowych. Park krajobrazowy utworzony został w 1993 roku i zajmuje obszar ponad 12 tysięcy hektarów. Przepływają przez niego cztery rzeki, a w jego granicach znajdują się liczne jeziora i zbiorniki wodne.

Fauna i flora

Ponad 80% powierzchni parku zajmują lasy – głównie sosnowe, jednak znaleźć tu można liczne buki, klony, dęby i jawory. Duża ilość terenów bagiennych stanowi idealne podłoże do wzrostu rosiczek, jaskrów, żurawiny błotnej i rdestu. Ciekawostką jest, że na terenie puszczy znaleźć można aż trzy różne gatunki roślin mięsożernych.
Park krajobrazowy zamieszkują liczne populacje ptaków, w tym bielików, żurawi i bocianów. Tutejsze jeziora są domem m.in. dla wydr, bobrów i raków. Puszczę zamieszkują również przedstawiciele ssaków: wilki, jelenie, sarny, łosie i daniele. Znajduje się tu również jedna z najliczniejszych populacji nietoperzy – tereny parku zajmuje aż 14 gatunków tych latających ssaków.

Najciekawsze miejsca

Na terenie Puszczy Zielonka znajduje się aż 200 różnych pomników przyrody, z których większość wchodzi w skład pięciu rezerwatów przyrodniczych. Najbardziej znanym z nich jest Dąb Bartek, który mierzy prawie 30 metrów wysokości, a jego wiek liczony jest w setkach lat. Ważnym punktem parku krajobrazowego jest Dziewicza Góra (148m n.p.m.), na której wzniesiona została trzydziestometrowa wieża widokowa.

W Puszczy warto odwiedzić również Uroczysko Maruszka, gdzie znajdują się dwa bezimienne groby. Według legendy są to mogiły biednej wieśniaczki i zakochanego w niej bogatego, pruskiego oficera, którzy popełnili samobójstwo nie mogąc być razem.

Na terenie parku znajduje się również szlak kajakowy o długości 11,3km, na których licznie występują miejsca do wodowania. Tutejsze szlaki pozwalają na uprawianie wielu różnych sportów: turystyki pieszej i rowerowej, a zimą nawet narciarstwa biegowego. Dla najmłodszych przygotowano kilka ścieżek edukacyjnych oraz stanowiska z opisami fauny i flory.

Puszcza Zielonka położona jest tuż obok stolicy województwa wielkopolskiego – Poznania

3.7/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić