30 Ciekawostek o Antigua i Barbuda

antigua i barbuda
foto – Pixabay

Antigua i Barbuda to niezbyt dobrze znany kraj, składający się z dwóch wysp o tych samych nazwach. Mimo że kraj ten nie jest zbyt częstym kierunkiem docelowym różnych wycieczek, potrafi on zachwycić swoimi przepięknymi widokami. Interesujący jest jednak nie tylko krajobraz w tym kraju, a niektóre ciekawe fakty o jego funkcjonowaniu i historii. Oto 30 ciekawostek o Antigui i Barbudzie.

1. Antigua i Barbuda to państwo całkowicie zależne od Wielkiej Brytanii, dlatego też kraj ten jest królestwem, a jego ustrój polityczny to monarchia konstytucyjna.

2. Językiem urzędowym obowiązującym w Antigui i Barbudzie jest język angielski.

3. Stolicą Antigui i Barbudy oraz największym miastem w kraju jest Saint John’s.

4. Hymnem państwowym Antigui i Barbudy jest Fair Antigua, We Salute Thee, czyli Światła Antiguo i Barbudo!, natomiast hymnem królewskim jest God Save the Queen, czyli Boże, chroń Królową.

5. Dewizą Antigui i Barbudy jest Each Endeavouring, All Achieving

6. Powierzchnia całkowita kraju to około 442 kilometrów kwadratowych.

7. Całkowita liczba ludności w Antigui i Barbudzie to około 91 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 214 osób na kilometr kwadratowy.

8. Walutą wykorzystywaną w Antigui i Barbudzie jest dolar wschodniokaraibski.

9. Herb Antigui i Barbudy ma bardzo bogatą symbolikę. Znajdują się na nim na przykład ananas, który oznacza charakterystyczne czarne ananasy z Antigui, dwa daniele, symbolizujące jedyne większe zwierzęta, występujące na Karaibach, Ketmia, czyli symbol natury, sztylet z żółtymi kwiatami, czyli dawny herb Antigui i Wysp Leeward, młyn cukrowy, symbolizujący produkcję cukru, złote słońce oraz falę, które symbolizują morze, słońce i plaże.

10. Zdecydowana większość mieszkańców Barbudy to osoby o czarnym kolorze skóry (około 87 % mieszkańców), reszta to na przykład Latynosi (około 2,5 %), osoby o białej skórze (około 1,5 % osób), czy też pozostali.

11. Flaga Antigui i Barbudy została wprowadzona 27 lutego 1967. W centrum flagi znajduje się żółte słońce, które oznacza nastanie nowej ery. Słońce to jest na czarnym tle, symbolizującym afrykańskie korzenie mieszkańców państwa. Na fladze dominują trójkąty (występują 3 trójkąty), przy czym wspomniane słońce i czarne tło są na górze środkowego trójkąta, którego dzielą z błękitnym paskiem symbolizującym nadzieję i mniejszego białego trójkąta, który nawiązuje do piaszczystej plaży. Dwa pozostałe poboczne trójkąty mają kolor czerwony, co ma symbolizować energię.

12. Dla osób chcących wybrać się w podróż do Antigui i Barbudy warto wiedzieć, iż nie są w tym rejonie obowiązkowe żadne szczepienia dla przyjezdnych, jednakże jadąc w tak egzotyczne miejsce, warto zabezpieczyć się przed panującymi w tych miejscach chorobami oraz warunkami.

13. Antigua jest wyspą wulkaniczną i dzieli się na trzy regiony geologiczne, czyli wulkaniczny region północno-zachodni, znajdujący się w najstarszej części wyspy, region centralny (jest to region przejściowy wulkaniczno-wapienny) oraz region północno-wschodni wapienny, znajdujący się w najmłodszej części wyspy.

14. Łączna długość linii brzegowej Antigui i Barbudy wynosi 153 km.

15. Obowiązek nauki w Antigui i Barbudzie trwa 12 lat edukacji, natomiast nauka zaczyna się już w wieku 5 lat.

16. Barbuda to wyspa dość płaska i koralowa, zbudowana głównie z wapnia.

17. Jako główna gałąź gospodarki Antigui i Barbudy uważana jest turystyka, ale dobrze rozwinięte są także usługi finansowe i internetowe.

18. Domeną internetową w Antigui i Barbudzie jest .ag.

19. Osoby, które chciałyby udać się do tego kraju, muszą pamiętać, iż bardzo dobra pogoda panuje tam przez znaczną większość roku, więc zawsze dobrze jest się tam wybrać, jednakże musimy niestety liczyć z potencjalnie występującymi huraganami i sztormami tropikalnymi.

20. Mieszkańcy Antigui i Barbudy w zdecydowanej większości mieszkają w Antigui (około 98 % mieszkańców kraju), natomiast reszta (zaledwie około 2 % mieszkańców kraju) mieszka w Barbudzie.

21. Antigua i Barbuda została odnaleziona przez Krzysztofa Kolumb, który odkrył wyspę w 1493 roku, jednak przez kolejnych niemal 200 lat nikt nie chciał jej skolonizować.

22. Najwyższym szczyt w Antigui to Boggy Peak, osiągający 402 metry n. p. m. wysokości i znajdujący się w południowo-zachodniej części wyspy.

23. Większość mieszkańców Antigui i Barbudy to protestanci (około 68 % osób), reszta mieszkańców to katolicy (około 8 % osób), osoby wyznające inne religie, a także osoby, które nie wyznają żadnych religii.

24. Najwyższy szczyt Barbudy to zaledwie 38 metrów n. p. m.

25. Jeśli chodzi o eksportowanie dóbr materialnych, głównie eksportuje się rękodzieło oraz komponenty elektroniczne.

26. Antigua i Barbuda położona jest w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego.

27. Na Barbudzie znajduje się tylko jedna miejscowość – Codrington.

28. Grunty rolne w Antigui i Barbudzie szacuje się na łączną sumę 1863 hektarów. Przede wszystkim uprawia się tam trzcinę cukrową i tytoń.

29. Średnia temperatur w Antigui i Barbudzie to około 26 stopni Celsjusza.

30. W Antigui i Barbudzie wyróżniono aż 33 różne rodzaje gleb. Te rodzaje gleb można przydzielić do 5 grup takich jak gleby aluwialne, gleby gliniaste, gleby wapienno-gliniaste, gleby wapienne, a także gleby inicjalne, czyli górskie.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić