Wielka Rafa Koralowa jest największą rafa koralową na świecie. Znajduje się przy północno-wschodnich wybrzeżach Australii i od wielu lat stanowi mekkę nurków i badaczy podwodnego świata z całego globu. Choć z kosmosu wygląda niczym biały bas żywo kontrastujący z niebieskim kolorem morza, w rzeczywistości stanowi zróżnicowaną strukturę z organizmów żywych o najróżniejszych kolorach. Oto kilka ciekawostek o Wielkiej Rafie Koralowej.
1. Wielka Rafa Koralowa należy do Siedmiu Cudów Natury. Jest w całości zbudowana z organizmów żywych, a w związku z inwazyjną działalnością człowieka na szkodę środowiska rząd australijski wprowadza liczne programy mające na celu jej ochronę. Dzięki najnowszym technologiom możliwe jest powstrzymywanie procesów dewastacyjnych, zarówno naturalnych, jak i wynikających z działalności człowieka.
2. Wielka Rafa Koralowa stanowi aż 10% wszystkich ekosystemów rafowych, jakie znajdują się na naszej planecie. Składa się ze szkieletów wapiennych organizmów, do których należą na przykład otwornice.
3. Jeden z Siedmiu Cudów Natury rozciąga się na obszarze przewyższającym 2300 kilometrów, a jego cała powierzchnia wynosi ponad 340 tysięcy kilometrów kwadratowych.
4. Warstwa szkieletowa morskich organizmów, które tworzą rafę ma aż 500 metrów grubości. Jej najstarsze fragmenty mają według badaczy około 500 tysięcy lat. Wiele z nich jeszcze nie zbadano, a naukowcy twierdzą, że podwodny świat jest obszarem znanym człowiekowi tylko w kilku procentach.
5. Badania antropologów z całego świata wykazują, że rdzenni mieszkańcy Australii, Aborygeni, znali rafę koralową już 60 tysięcy lat temu i szukali na jej terenie pożywienia. Z kolei Europejczycy po raz pierwszy mieli styczność z tym zjawiskiem dopiero w XVIII wieku.
6. Pierwsze badania na terenie Wielkiej Rafy Koralowej rozpoczęły się dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Wcześniej, mimo szczerych intencji, teren ten wydawał się badaczom zbyt trudny do spenetrowania.
7. Na terenie Wielkiej Rafy Koralowej występuje ponad sześćset gatunków koralowców. Struktury, które tworzą, są naturalnym schronieniem dla ponad 1600 gatunków ryb, a także dla tysięcy gatunków rozmaitych mięczaków. Nurkowie mogą tutaj również obserwować żółwie morskie, delfiny czy wieloryby.
8. Jednym z największych zagrożeń dla rafy jest zjawisko bielenia koralowców przez wzrost temperatury wody w Morzu Koralowym. Wielka Rafa Koralowa ulegała temu procesowi aż siedem razy. Utrata alg z tkanki koralowca może doprowadzić do jego śmierci z głodu.
9. W 1981 roku Wielka Rafa Koralowa została objęta ścisłą ochroną, a jej obszar stał się parkiem morskim. Również w tym samym roku rafa ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
10. Korona cierniowa to niebezpieczny gatunek rozgwiazdy, który żywi się polipami korali. Spore obszary rafy zostają więc pozbawione tkanki, która się nie regeneruje. Badania wykazują, że w ostatnich latach aż 40% strat jest tutaj spowodowana działalnością żarłocznej rozgwiazdy.
11. Stan Queensland w Australii prowadzi na terenie rafy program zwalczający rekiny. Dzięki niemu chronieni są nie tylko mieszkańcy okolic, ale również mnóstwo gatunków zwierząt, które stacjonują na rafie.
12. W związku z powstaniem Morskiego Parku Rafy Koralowej raz na pięć lat obowiązkowo tworzony jest szczegółowy raport, na podstawie którego omawiane są wszelkie naturalne i zewnętrzne czynniki dewastujące Wielką Rafę Koralową. Dzięki temu możliwe jest przeciwdziałania niszczycielskim procesom.
13. W 2017 roku potwierdzono, że na terenie Wielkiej Rafy Koralowej odkryto jaskinię morską. Znajdują się w niej piękne kolonie koralowców o niespotykanych kształtach. Ze względu na to, że przez lata stworzenia te były odizolowane od reszty świata, naukowcy nazywają jaskinię kapsułą czasu.
14. Aby zwalczać największe zagrożenie naturalne dla koralowców, czyli koronę cierniową, stworzono automatyczne urządzenie, które samodzielnie likwiduje niebezpieczne rozgwiazdy. Robot jest jeszcze w fazie testów, ale wkrótce może okazać się realnym ratunkiem dla Wielkiej Rafy Koralowej.
15. Naukowcy z Sydney tworzą naturalnie wyglądające koralowce na drukarkach 3D. Przynoszą one wiele korzyści stworzeniom żyjącym w Morzu Koralowym. Po pierwsze wspomagają naturalną odbudowę prawdziwych koralowców, a po drugie dają schronienie rybom i mięczakom.