30 Ciekawostek o Węgrzech

węgry
foto – Pixabay

Węgry są rozległym państwem położonym w Europie Środkowej. Graniczą z ośmioma europejskimi państwami: Austrią, Serbią, Chorwacją, Słowacją, Słowenią, Ukrainą i Rumunią. Słyną przede wszystkim z doskonałych, wytwarzanych w tutejszych winnicach win, smacznej kuchni oraz unikalnej kuchni. Stolica kraju – Budapeszt – uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w tej części Europy. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Węgrach!

1. Stolicą Węgier jest Budapeszt – stolica, którą chętnie odwiedzają turyści z całej Europy. W Budapeszcie zobaczyć można m.in. wspaniały budynek Parlamentu, liczne muzea (np. Węgierskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Etnograficzne), a także spędzić dzień w tutejszych termach.

2. Państwo to aż do 1989 roku było miejscem wpływów Związku Radzieckiego i określane było jako państwo bloku wschodniego. Z tego powodu do dziś duża część Węgier jest stosunkowo biedna.

3. W języku węgierskim nazwa państwa to Magyarorszag.

4. Węgry są krajem nizinnym, które przy granicach otaczają niewysokie pasma górskie. Najwyższym szczytem na terenie kraju jest Kekes, który wznosi się na wysokość 1014m n.p.m.

5. Przez Węgry przepływa Dunaj – malownicza rzeka będąca muzą wielu artystów. Dunaj jest drugą co do wielkości rzeką w Europie, która ma łączną długość prawie 3 tysięcy kilometrów!

6. W pobliżu węgierskiej stolicy znajdują się pozostałości po starożytnej osadzie Aquincum. Na początku nowej ery było to ogromne miasto, które mogło zamieszkiwać nawet 40 tysięcy osób. Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że było to ważne miejsce o znaczeniu kulturowym, pełne teatrów, łaźni i pięknej architektury. Dziś w tym miejscu zobaczyć można tematyczne muzeum.

7. Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie.

8. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. Balaton słynie ze wspaniałych widoków, jest również doskonale zagospodarowany turystycznie. Przy balatońskich plażach znajdziemy mnóstwo pól kempingowych, hoteli, lokalów gastronomicznych oraz miejsc rozrywkowych dla całej rodziny.

9. Na terenie państwa znajduje się 10 parków narodowych. Warto zwiedzić malowniczy Park Narodowy Gór Bukowych, przepiękny Park Narodowy Krasu Węgierskiego i przyciągający miłośników natury Park Narodowy Wzgórz Balatońskich.

10. Węgierska flaga przedstawia trzy poziome pasy: czerwony, biały i zielony, które symbolizują siłę, wiarę i nadzieję.

11. Węgierska kuchnia cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Typowym daniem kuchni węgierskiej jest gulasz z mięsem i dużą ilością papryki. Z Węgier wywodzi się także rybna zupa halaszle oraz leczo – warzywny, paprykowo-pomidorowy gulasz z dodatkiem papryki. Na stoiskach ulicznych zjeść możemy pyszne langosze czyli płaskie placki drożdżowe podawane z dodatkami (np. sosem, śmietaną, serem, mięsem).

12. Węgry słyną ze swoich doskonałych win. To pierwszy kraj na całym w świecie, w którym wprowadzono oficjalną rejestrację i legislację produkowanych wyrobów winnych. Samych winiarskich regionów w tym państwie jest ponad 20! Najsłynniejszym produkowanym tu trunkiem jest Tokaj.

13. Węgrowie są narodem dosyć jednolitym etnicznie. Niemniej, tereny państwa zamieszkiwane są również przez Romów, Niemców, Słowaków, Chorwatów i Rumunów.

14. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Dodatkowo to właśnie węgierscy uczeni jako pierwsi wyizolowali witaminę C z warzyw.

15. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra. To zresztą tutejszą kolej podziemną otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie londyńskie metro.

16. Jednym z największych węgierskich festiwali jest Parada Budapesztańska, która od ponad dwudziestu lat przyciąga miłośników muzyki i dobrej zabawy.

17. Na Węgrzech funkcjonuje wiele świąt i tradycji związanych z urodzajem pól. W kwietniu hucznie obchodzi się tu Dzień św. Marka, podczas którego kapłani święcą pola w celu zapewnienia dobrobytu mieszkańcom wsi. We wrześniu zaś organizowane są uroczystości z okazji Dnia św. Stefana, kiedy to Węgrzy biorą udział w paradach, jarmarkach i imprezach plenerowych związanych z zakończeniem zbiorów.

18. Budynek węgierskiego parlamentu to jeden z największych tego typu obiektów na całym świecie. Charakterystyczny, monumentalny symbol Budapesztu przedstawia mieszankę stylu barokowego i neogotyckiego, a sama powierzchnia użytkowa budynku wynosi prawie 18 tysięcy metrów kwadratowych!

19. W Budapeszcie znajduje się największa europejska synagoga. Budynek Wielkiej Synagogi to doskonały przykład architektury mauretańskiej. Monumentalna budowla może pomieścić aż 3 tysiące wiernych podczas nabożeństwa. Jest także ciekawym miejscem turystycznym – poza swoimi rozmiarami zachwyca także licznymi dziełami sztuki, które podziwiać można we wnętrzach świątyni.

20. Język węgierski jest niezwykle ciekawy dla językoznawców. Należy do grupy języków ugrofińskich. Oznacza to, że najbliżej “spokrewniony” jest z językami, którymi posługują się Finowie i Estończycy. Dla otaczających kraj Słowian węgierskie dialekty są wyjątkowo niezrozumiałe, a same słowa – trudne do wymówienia.

21. Narodowym warzywem Węgrów jest oczywiście papryka. Dodaje się ją tradycyjnych dań węgierskich, a także spożywa w surowej formie. W tym kraju uprawia się przeszło tysiąc odmian papryki, z czego niektóre są naprawdę pikantne!

22. Węgrzy mają również swoje narodowe zwierzę – ptaka Turul. Ciekawostką jest, że nie jest to jednak gatunek zwierzęcia, a nazwa mitycznego stworzenia (prawdopodobnie sokoła), dzięki któremu Madziarowie trafili na żyzne, węgierskie ziemie.

23. Budapeszt słynie ze swoich gorących źródeł termalnych. Miasto zostało wybudowane na terenie aktywnym geotermalnie – znajduje się tu ponad 100 różnych źródeł, które słyną ze swoich zdrowotnych właściwości. Największym kompleksem termalnym są termy Szechenyi, które każdego dnia przyciągają setki turystów i mieszkańców Budapesztu.

24. Naród węgierski znalazł się na 4 miejscu w sondażach dotyczących braku zainteresowania polityką. Aż 36% mieszkańców kraju twierdzi, że nie interesuje się zjawiskami politycznymi z kraju i ze świata.

25. Na Węgrzech obowiązuje ruch prawostronny, jednak nie było tak zawsze. Aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.

26. Walutą Węgier jest forint. 1 węgierski forint to mniej więcej 1,3 grosza.

27. Ceny na Węgrzech są stosunkowo atrakcyjne dla podróżujących tam Polaków. Budapeszt i kurorty położone nad Balatonem są dosyć drogie – najwięcej zapłacimy tu za noclegi, atrakcje dla dzieci oraz jedzenie w dobrych restauracjach. Tanie są produkty spożywcze dostępne w marketach, jedzenie na stoiskach i w budżetowych, lokalnych knajpach, a także regionalne wina i piwa.

28. Na Węgrzech unika się wznoszenia toastów poprzez stukanie szklankami, kuflami czy kieliszkami. Według legendy zwyczaj ten unikany jest z powodu niegdysiejszej tragedii. Podczas egzekucji węgierskich żołnierzy Austriacy wznosili toasty w ten sposób, przez co do dziś kojarzy się to z tragicznymi wydarzeniami.

29. Jeśli wybierasz się na wycieczkę na Węgry, z pewnością mile zaskoczysz się gościnnością mieszkańców tego pięknego kraju. Nie od dziś wiadomo, że “Polak – Węgier, dwa bratanki”. W rzeczywistości na każdym kroku widać tu polsko-węgierską przyjaźń, a gospodarze często podkreślają, że to właśnie Polacy są ich ulubionym narodem wśród turystów!

30. Z Węgier pochodzi słynny, regionalny taniec czardasz. Został on spopularyzowany przez Romów, którzy chętnie tańczą czardasz do typowej muzyki cygańskiej.

4.4/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić