Warzęcha zwyczajna – 12 ciekawostek

warzęcha zwyczajna
foto – Pixabay

Warzęcha zwyczajna to gatunek dużego ptaka brodzącego, który wyróżnia się charakterystycznym kształtem dziobu. Ptaki te występują powszechnie w Europie, Azji i Afryce. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Warzęcha dzieli się na kilka podgatunków, które można spotkać w Somalii i Mauretanii, południowej i zachodniej Europie oraz w Azji i na Bliskim Wschodzie. Żaden z nich nie jest gatunkiem zagrożonym.

2. Ze względu na unikalny kształt dziobu, warzęcha bardzo często nazywana jest również łyżkodziobem. Ponadto wyróżnia się efektownym czubem zwisającym z tyłu jej głowy.

3. Długość ciała warzęchy to mniej więcej 90 centymetrów, a waga zwykle nie przekracza trzech kilogramów.

4. Warzęchy żerują w stadzie. Zazwyczaj dzieje się to na płyciznach, a ich charakterystyczny dziób pomaga im w odcedzaniu pokarmu z wody i mułu. Wykonują wówczas półkoliste ruchy dziobem w wodzie, które przywodzą na myśl mieszanie.

5. Warzęcha czerwonolica to podgatunek warzęchy, który wyróżnia się różowymi nogami oraz różową skórą tuż przy dziobie. Występuje na błotnistych terenach w krajach takich, jak Kenia, Mozambik, Botswana czy Namibia, a także na Madagaskarze.

6. Głównym składnikiem jadłospisu warzęch są skorupiaki, małe ryby, gady, płazy i mięczaki.

7. Okres inkubacji młodych trwa do miesiąca, a na samym początku ich dziób jest bardzo krótki i w ogóle nie przypomina dziobów dorosłych osobników. Dopiero z czasem się rozwija, a młode osobniki uczą się wykorzystywania go do zdobywania pokarmu.

8. Warzęcha zwyczajna charakteryzuje się białym upierzeniem i żółtą plamą na piersi. Samice i samce są ubarwione tak samo, jednak te pierwsze są nieco mniejsze. Końce ich skrzydeł są zabarwione na czarno.

9. Warzęchy chętnie gnieżdżą się w koloniach, a często łączą się również z innymi ptakami, takimi jak czaple czy kormorany. Gniazdo budowane jest przez samca i samice w krzakach lub na połamanych trzcinach. Składają się z gałęzi, traw, piór i pierza.

10. Samica warzęchy znosi od trzech do pięciu jaj, które są białe i pokryte brązowymi plamkami. Przez trzy tygodnie jaj ta są wysiadywane na zmianę przez samca i samicę.

11. Warzęcha czerwonolica stosuje bardzo ryzykowny sposób zdobywania pożywienia. Bardzo często podąża ona w wodzie tuż za hipopotamami i krokodylami, które płoszą w wodzie mniejsze zwierzęta. No właśnie na kijanki, ryby, larwy i skorupiaki najbardziej czekają te ptaki.

12. Mimo że gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, znajduje się pod ścisłą ochroną. W Polsce pojawia się niezwykle rzadko. Z kolei jego największym zagrożeniem w środowisku naturalnym są większe drapieżniki, polujące na mokradłach.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić