Poradnik dla podróżujących: jak wybrać odpowiednią polisę na ubezpieczenie samochodu na wyjazd po Europie?
Przed wyjazdem samochodem na wakacje na Starym Kontynencie, powinieneś dokonać przeglądu technicznego swojego pojazdu, by zminimalizować ryzyko ewentualnej awarii. Zadbaj również o ubezpieczenie na wyjazd po Europie. Czy wystarczy, że będziesz mieć polską polisę OC, czy lepiej dodatkowo wykupić inne ubezpieczenia?
Podstawowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd w Europie – czy polskie OC wystarczy?
Każdy samochód podlegający rejestracji w Polsce musi być ubezpieczony w ramach OC. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych pojazdem w ruchu drogowym – majątkowych czy osobowych. Czy jednak działa również poza granicami Polski?
Okazuje się, że od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, na terenie większości europejskich krajów OC pojazdu funkcjonować będzie na takich samych zasadach, co w kraju. Polisa wystawiona przez polskie towarzystwo działa na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także w Norwegii, na Islandii, w Liechtensteinie czy w Szwajcarii, Andorze, Serbii, Czarnogórze i w Wielkiej Brytanii. Wszystko dlatego, że OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi.
Jeśli jednak jedziesz np. do Albanii własnym autem, będziesz potrzebować Zielonej Karty. To Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy potwierdzający, że pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC. Niezależnie, czy masz tanie OC (https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/), czy kosztowało ono sporo, towarzystwo zwykle wydaje bezpłatnie lub za drobną opłatą Zieloną Kartą na Twój wniosek.
Jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu warto wykupić na wyjazd za granicę w Europie?
OC jest obowiązkowe dla każdego auta, ale dodatkowo możesz zwiększyć ochronę, wykupując dodatkowe ubezpieczenia fakultatywne. Może być to AC – autocasco, chroniące przed ryzykiem uszkodzenia czy utraty samochodu w wyniku Twojego działania, nieznanych osób trzecich czy sił natury, w tym również może ono obejmować kradzież auta. Jeśli np. w wypadku uszkodzisz inny pojazd, to poszkodowany otrzymuje z Twojego OC odszkodowanie, ale mając AC, Twój samochód może być naprawiony na koszt ubezpieczyciela.
Prócz AC, na wyjazd do Europy możesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela w ramach pakietu assistance. Konieczne jest jednak zadbanie o to, by polisa obejmowało zdarzenia powstałe na terenie Starego Kontynentu, a przede wszystkim kraju, do którego się wybierasz.
Ubezpieczenie assistance – jakie świadczenia zapewnia i ile kosztuje?
Assistance to wygodne rozwiązanie, które zapewnia pomoc i ochronę w sytuacjach nagłych, jak zachorowanie w czasie podróży, awaria pojazdu i konieczność holowania i nie tylko. W zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia może zapewniać naprawę auta na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy na czas usunięcia usterki. Towarzystwo może też zorganizować pomoc prawną.
Rolą ubezpieczyciela, który gwarantuje assistance jest organizowanie wsparcia i pokrywanie jego kosztów, zgodnie z zapewnionym w umowie ubezpieczeniowej zakresem ochrony. Warto sprawdzić przed wykupieniem pakietu assistance, w jakich sytuacjach ma ono zastosowanie, jakie są limity np. holowania pojazdu. Czy mamy do czynienia z assistance działającym tylko w Polsce, czy też np. w całej Europie?
Jaki jest koszt assistance na Europę? Kalkulator ubezpieczeniowy (https://www.uniqa.pl/quote/start) po określeniu wszystkich wymaganych przez Ciebie parametrów takiego ubezpieczenia wskaże, z jakim wydatkiem będzie wiązało się jego wykupienie. Poza tym pamiętaj – zanim ruszysz w drogę, sprawdź przepisy drogowe w Europie, a konkretnie w krajach, przez których terytorium będziesz podróżować.