Sport od zawsze towarzyszył człowiekowi. Wraz z jego ewolucją zmieniały się dyscypliny sportowe angażujące największe emocje. Obecnie w ścisłej czołówce sportowych dyscyplin jest piłka nożna, na drugim miejscu jest krykiet, a podium zamyka koszykówka. Piłka nożna obecna jest w ponad 200 krajach Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. Rozgrywki drużyn klubowych i reprezentacyjnych mają wielomilionowe rzesze zagorzałych kibiców. Piłka nożna wymaga odpowiednich obiektów sportowych, na których można rozgrywać mecze. Najpopularniejsze są stadiony mogące pomieścić wielotysięczną widownię. W sporcie nie ma nic bardziej emocjonującego niż zawody oglądane na żywo, bezpośrednio z trybun sportowych aren. Podobnie jest z piłką nożną, mecze piłkarskie przyciągają na swoje areny największe tłumy kibiców. Obecnie kluby piłkarskie oraz obiekty nazywane narodowymi prześcigają się w swojej architekturze i ilości miejsc dla kibiców. Podobnie wszystko wygląda w Polsce. Przez wiele lat polska reprezentacja w piłce nożnej nie miała swojego stadionu mogącego poszczycić się nazwą „Stadion Narodowy”. Wszystko zmieniło się wraz z wybudowaniem w Warszawie nowego Stadionu Narodowego.
1. Stadion Narodowy w Warszawie to wielofunkcyjny obiekt sportowy. Na jego terenie odbywają się różnego rodzaju imprezy nie tylko sportowe. Główną areną jest płyta boiska i trybuny, ale pozostałe pomieszczenia tworzące całą infrastrukturę mogą być wykorzystywane na funkcje biurowe, handlowe, gastronomiczne itp.
2. Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się w 2008 roku i zakończyła w 2012 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 29 stycznia 2012 roku. Wszystko wskazuje więc, ze 29 stycznia 2022 roku obchodzone będą 10 urodziny obiektu. Właścicielem stadionu jest Skarb Państwa.
3. Pierwszy mecz piłkarski odbył się na nowej murawie 29 lutego 2012 roku pomiędzy Polską a Portugalią i zakończył się bezbramkowym remisem. W momencie otwarcia stadion otrzymał od europejskich władz piłkarskich najwyższą 4 kategorię w klasyfikacji UEFA.
4. Stadion Narodowy został wybudowany na miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Nowy obiekt wzniesiony został w oparciu o nieckę swojego poprzednika, wykorzystując wały ziemne starego obiektu.
5. Stadion posiada 58 500 miejsc na trybunach, w tym 4600 miejsc w strefie biznesowej, 800 miejsc VIP znajdujących się w 69 lożach.
6. Podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn, 24 sierpnia 2017 roku padła rekordowa frekwencja wynosząca 65 407 widzów. Natomiast podczas koncertu rockowego grupy AC/DC doliczono się 72 900 uczestników tej imprezy.
7. Stadion Narodowy to potężny obiekt o kubaturze ponad 1 miliona metrów sześciennych. Łączna całkowita powierzchnia stadionu to prawie 204 tysiące metrów kwadratowych.
8. Budowla posiada 8 kondygnacji. Kondygnacje mają zróżnicowaną wysokość. Najwyższy punkt stadionu znajduję się na czubku iglicy na wysokości 112 metrów nad poziomem morza i 100 metrów ponad murawą. Na wysokości 41 metrów nad poziomem murawy swojego poprzednika, znajduje się najwyższy punkt na poziomie trybun.
9. Stadion Narodowy posiada rozsuwany dach wykonany z włókna szklanego pokrytego warstwą teflonu. Optymalne obciążenie konstrukcji dachu dopuszcza obciążenie wynoszące 140 kg na metr kwadratowy. Rozsunięty dach może pokryć warstwa śniegu wynosząca odpowiednio dla suchego 70 centymetrów i 18 centymetrów dla śniegu mokrego. Rozpiętość dachu wynosi 240 na 270 metrów i zakrywa ona całkowicie stadion, zarówno trybuny jak i płytę boiska.
10. Stadion Narodowy można dostrzec z daleka, zwłaszcza po zmierzchu kiedy rozświetlona fasada przyjmuje narodowe biało-czerwone barwy. Efekt ten uzyskano poprzez zastosowanie specjalnej anodowanej siatki. W przeciwieństwie do innych analogicznych obiektów stadion jest konstrukcją otwartą. Siatka rozpięta jest na specjalnej konstrukcji i połączona z odpowiednim systemem oświetlenia daje możliwość uzyskania ciekawego efektu kolorystycznego. Otwartość konstrukcji zapewnia, bardzo dobry przepływ powietrza umożliwiając utrzymywania temperatury wewnątrz obiektu porównywalnej do tej panującej na zewnątrz. Dzieje się tak nawet przy całkowicie zasuniętym dachu.
11. Wewnątrz Stadionu Narodowego znajduje się też przestrzeń typowo biznesowa. Do dyspozycji chętnych są sale konferencyjne, powierzchnie użytkowe zajmujące łącznie 130 tysięcy metrów kwadratowych.
12. Na trzecim poziomie znajduje się kaplica. Kaplica jest miejscem wielokulturowym i wielowyznaniowym, ma powierzchnię 260 metrów kwadratowych. W kaplicy odbywają się również ceremonie ślubne. Kaplica nie zawiera symboli religijnych kojarzących się z żadną religią. Jej wyświęcenia w roku 2012 dokonali przedstawiciele religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu.
13. Kibice przybywający na mecz piłkarski mogą także korzystać z tego co prezentowane jest na czterech potężnych telebimach znajdujących się nad murawą boiska. Każdy telebim ma ekran o powierzchni 50 metrów kwadratowych.
14. Podczas budowy stadionu doszło do trzech wypadków zakończonych śmiercią pracowników. W jednym z nich zginęło dwóch monterów oświetlenia. Spadli oni wraz z klatką zawieszoną na wysokości 18 metrów, podczas wykonywania prac montażowych. Trzecią ofiarą śmiertelnego wypadku był pracownik, który spadł z rusztowania.
15. 10 października 2021 roku stadion otrzymał imię Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej kadry narodowej, odnoszącej pod jego wodzą największe sukcesy w historii polskiej piłki nożnej.