Śrem to niewielkie, malownicze miasto leżące w województwie wielkopolskim na południe od Poznania do którego jest stąd 40 km. Znajduje się częściowo w Kotlinie Śremskiej oraz w wyższych częściach Równiny Kościańskiej. Śrem to miasto z wieloletnią tradycją, które po dziś dzień zachwyca wspaniałymi zabytkami i pięknym położeniem.
Dzieje miasta
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1136 roku, które wymieniają Śrem jako gród kasztelański o dużym znaczeniu dla klasztoru. W połowie XIII wieku Śrem uzyskał prawa miejsce, a przez kolejne lata średniowieczne rozwijał się bardzo gwałtownie, głównie za sprawą doskonałej lokalizacji: jako ośrodek handlowy leżący między Wrocławiem i Poznaniem zasłynął przede wszystkim z wytwórstwa i sprzedaży sukna. Niestety, szczęście miasta skończyło się w XVII wieku, kiedy doszło tu do pasma nieszczęść m.in. epidemii dżumy, która była skutkiem śmierci ponad 70% mieszkańców, najazdu Szwedów, wielkiej powodzi oraz spalenia miasta przez wojska rosyjskie. Ponowny rozkwit miasta nastąpił po II wojnie światowej, kiedy to założono w Śremie dużą odlewnię żeliwa oraz zaczęto zakładać pierwsze osiedla pracownicze.
Najważniejsze zabytki miasta
1. Śremski rynek
Na śremskim rynku podziwiać można dziewiętnastowieczne barokowe i renesansowe kamienice. Głównym budynkiem wznoszącym się nad placem jest klasycystyczny Ratusz wybudowany w 1838 roku, który zwieńczony jest wieżą zegarową. Na rynku znajduje się również mała, zabytkowa kapliczka oraz pomnik z popiersiem Józefa Wybickiego.
2. Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół farny jest najstarszym zabytkiem na terenie Śremu. Reprezentuje styl gotycki, jednak jego wnętrza zawierają barokowe elementy. Kościół wybudowano prawdopodobnie w XV wieku, jednak dokładna data jego powstania nie jest znana. W środku znajduje się zabytkowe, ozdobne prezbiterium oraz doskonała kopia weneckiego obrazu Tycjana z 1518 roku. Nad kościołem wznosi się wieża sięgająca 62 metrów wysokości.
3. Wieża ciśnień
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest śremska wieża ciśnień powstała na początku XX wieku. Choć obecnie wieża nie jest zagospodarowana ani udostępniona dla zwiedzających, planowane są prace, dzięki którym stanie się ona ważnym ośrodkiem muzealnym i rekreacyjnym.
Wśród wielu zabytków na terenie miasta na wyróżnienie zasługuje również poklasztorna zabudowa franciszkańska. Budynki do niego należące powstały na przełomie XVII i XVIII wieku i zalicza się do nich m.in. Kościół Narodzin Marii Panny, który zachwyca łososiową fasadą. W środku podziwiać możemy franciszkańskie, barokowe ołtarze oraz piękny wizerunek Matki Boskiej na osiemnastowiecznym obrazie.
Pozostałe atrakcje Śremu
Na terenie miasta funkcjonuje Muzeum Śremskie, którego ekspozycja dzieli się na pięć działów: archeologiczny, etnograficzny, rzemieślniczy, historyczny i militarny. Dodatkowo udostępniana jest wystawa związana jest z działalnością Śremskiego Bractwa Strzeleckiego. Wśród bogatych zbiorów znajdują się m.in. rzeźby drewniane, kolekcja numizmatyczna oraz łużyckie naczynia gliniane.
W Śremie dużą popularnością wśród turystów cieszy się również aktywność na świeżym powietrzu. Ogromny park miejskim im. Powstańców Wielkopolskich zajmuje powierzchnię aż 48 hektarów. Poprzecinany jest licznymi alejami pieszymi i rowerowymi, a na jego terenie znajdują się takie atrakcje jak zwierzyniec, stary gmach amfiteatru, skwery wypoczynkowe i liczne tablice pamiątkowe oraz rzeźby. Ważną częścią parku jest Ogród Jordanowski, w którym mieści się plac zabaw dla dzieci.
Podczas pobytu w mieście możemy zdecydować się na rejs statkiem wycieczkowym po Warcie. Organizowane rejsy mają przede wszystkim charakter turystyczny, jednak w przypadku niektórych z tras możemy również dostać się drogą wodną do takich miejscowości jak Konin czy Poznań, które oferują kolejne atrakcje dla całej rodziny.