Atrakcje Sochaczew 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

atrakcje sochaczew
foto -Autorstwa WScnin – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98942140

Sochaczew – miasto w województwie mazowieckim, które stanowi siedzibę powiatu sochaczewskiego. Położone jest nad rzekami Bzurą, Utratą i Pisią. Jego powierzchnia wynosi 26,19 km2, a zamieszkiwane jest przez ponad 35 tys. osób.

Najważniejsze atrakcje w Sochaczewie

1. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – znajduje się w zabytkowym budynku ratusza miejskiego. Wystawa dotycząca bitwy nad Bzurą prezentuje broń, sprzęt, mundury, zdjęcia i dokumenty żołnierzy polskich walczących w tej bitwie, a także eksponaty związane z Sochaczewem w czasach okupacji oraz z żołnierzami pochodzącymi z Sochaczewa i walczącymi na frontach II wojny światowej. W muzeum zobaczyć można ponadto ekspozycje dotyczące walk pozycyjnych I wojny światowej na Mazowszu, historii Sochaczewa i znalezisk archeologicznych na Ziemi Sochaczewskiej. Na dziedzińcu znajduje się ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego.

2. Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich – zamek wybudował w XIV w. książę Siemowit III. Od XVI w. zamek ulegał zniszczeniom w związku z osuwaniem się zboczy, a dzieła zniszczenia dopełnili Szwedzi i Prusacy. Obecnie zobaczyć można część ścian zachodniego skrzydła, szczątki wieży w skrzydle wschodnim i zarys fosy. Ze wzniesienia można podziwiać panoramę miasta. Nocą okolice obiektu są podświetlane. Poniżej wzgórza znajduje się amfiteatr.

3. Muzeum Kolei Wąskotorowej – stanowi filię Stacji Muzeum w Warszawie. Skansen stanowi największy zbiór taboru wąskotorowego w Polsce. Obejmuje 143 jednostki, przy czym oprócz nich kilkadziesiąt obiektów czeka na konserwację. W ramach wystaw zobaczyć można makietę Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej i stacji Ruda czy też zapoznać się z dziejami sochaczewskiej kolei wąskotorowej. W sezonie letnim muzeum organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro, prowadzonym przez parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342. W określone dni w miesiącu odbywają się ponadto przejazdy wagonami motorowymi.

4. Plaża miejska – usytuowana jest nad Bzurą. Znajduje się tu również strzeżone kąpielisko, obejmujące strefę dla dzieci i strefę dla dorosłych. W pobliżu znajduje się przystań miejska z kawiarnią. Można też skorzystać z wypożyczalni kajaków i sprzętu wodnego i udać się na spływ Bzurą. Przy plaży znajduje się ponadto boisko do siatkówki plażowej. Okolice plaży połączone są z bulwarami.

5. Aktywny wypoczynek – pływalnia ORKA oferuje basen sportowy i rekreacyjny, brodzik dla dzieci, dwa whirpoole z hydro- i pneumomasażami, dwie zjeżdżalnie o długości 87 m i 85 m, saunę i kawiarnię. Można ponadto skorzystać z boisk do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W sezonie letnim działa park linowy, a w sezonie zimowym lodowisko. Przez Sochaczew przebiegają szlaki rowerowe, takie jak Szlak Jagiełły czy Wędrówki z Fryderykiem po Ziemi Sochaczewskiej.

6. Różańcowy Ogród Zadumy przy parafii św. Wawrzyńca – nawiązuje do tradycji dominikanów, którzy niegdyś nad Bzurą uprawiali ogród. Wokół dużego oczka wodnego z wyspą rozmieszczone są kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej. Autorem większości rzeźb jest artysta Bartłomiej Kurzeja. W kapliczkach znajdują się również sceny z historii Sochaczewa wykonane przez artystkę Ewę Kubeł-Zielińską. Na wyspie znajduje się kapliczka poświęcona Matce Bożej Różańcowej. Ogród cały czas rozwija się.

7. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – w jego wnętrzu znajduje ekspozycja prezentująca rekonstrukcję XIX-wiecznego gabinetu Michała Skarbka, dawnego właściciela majątku, i pokoju dziennego zamieszkujących u niego państwa Chopinów. W dalszej części znajduje się pokój muzyczny poświęcony kompozytorowi, gdzie zobaczyć można m. in. książki z biblioteki Mikołaja Chopina, pierwsze wydania kompozycji kompozytora czy list 17-letniego Fryderyka do rodziny. Dom otoczony jest modernistycznym parkiem.

8. Muzeum św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie – znajduje się na terenie klasztoru ojców franciszkanów. Wystawy prezentują historię klasztoru, życie św. Maksymiliana Kolbego oraz eksponaty z misji franciszkańskich z różnych kontynentów. Wśród nietypowych eksponatów wyróżnić można zasuszone piranie, skórę z węża, obraz św. Maksymiliana wykonany ze znaczków pocztowych czy obraz Matki Bożej utworzony z ziaren.

9. Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie – obejmuje ponad 600 figurek, z których większość jest ruchoma. Prezentują one święta religijne, sceny z życia wsi łowickiej czy postacie z historii i sportu. Rzeźby wykonane są z drewna lipowego. W muzeum można zobaczyć również pająki, kolorowe wycinanki, obrazy i hafty. Dwa pawilony przeznaczone są na eksponowanie ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza.

Sochaczew – krótko historycznie

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu mezolitu i neolitu i zostały odnalezione na terenie dzisiejszych dzielnic Boryszewo i Karwowo. Odnalezione zostały również ślady osadnictwa we wczesnym średniowieczu w postaci reliktów zabudowy kościelnej i cmentarzyska szkieletowego. Na Wzgórzu Zamkowym na początku XIII w. powstał drewniano-ziemny gród obronny. W połowie XIV w. wybudowany został na tym miejscu gotycki zamek.

Pierwsze zapisy o Sochaczewie pochodzą z 1221 r. Istniała tu wówczas osada targowa. W 1324 r. Sochaczew uzyskał prawa miejskie. W 1377 r. odbył się tu zjazd książąt i wielmożów mazowieckich, zorganizowany przez księcia Siemowita III, na którym spisano wspólne prawo dla całego Mazowsza, zwane „statutami mazowieckimi”. W 1476 r. Ziemia Sochaczewska została przyłączona do Królestwa Polskiego. Rozwój miasta trwał do 1590 r. Od tej pory zaczęła się bowiem seria katastrofalnych w skutkach pożarów miasta oraz najazdy Szwedów.

W XVIII w. miasto ponownie zaczęło się rozwijać, jednak przerwały to rozbiory. Sochaczew został przyłączony do Prus, a następnie do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W 1903 r. miasto zostało połączone z linią kolejową Warszawa – Łódź – Kalisz. Walki podczas I wojny światowej przyniosły zniszczenia w mieście i okolicy. Podczas II wojny światowej, w 1939 r. toczyły się walki o Sochaczew, które stanowiły część bitwy nad Bzurą.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić