Smerek – 19 Ciekawostek o szczycie w Bieszczadach

smerek
foto – Pixabay

Bieszczady są bardzo często odwiedzanymi górami w Polsce. Ludzie kochają góry, dlatego tak chętnie tam jeżdżą. Bardzo popularnym jest szczyt Smerek. Jest to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, który mierzy 1222 metry n.p.m.. Warto wspomnieć, iż kiedyś nazywany był inaczej, przez lokalną ludność był nazywany Wysoką lub Ścianą. Należy dodać, iż według niektórych źródeł to jeden z najbardziej popularnych bieszczadzkich szczytów.

Ciekawostki na temat szczytu Smerek:

1. Nazwa szczytu pochodzi od kartografów austriackich. Przyjechali na polecenie cesarza Józefa II. Przenieśli oni po prostu nazwę wsi na najbliższy w tej okolicy szczyt. Ponadto nazwa Smerek pochodzi z języka słowackiego i oznacza nic innego jak świerk.

2. Szczyt ten jest przedłużeniem na zachód grzbietu Połoniny Wetlińskiej. Ponadto jego granicą jest Przełęcz Mieczysława Orłowicza (1075 m n.p.m.)

3. Jak szczyt osiąga wysokość około 1050–1100 m n.p.m. to stoki są porośnięte lasem. Jak już jest wyżej, wtedy to występuje już połonina.

4. Szczyt Smerek ma dwa wierzchołki.

5. Jeśli chodzi o wierzchołek północny, jest on nieco wyższy oraz jest oddalony o co najmniej kilkadziesiąt metrów od drugiego wierzchołka jakim jest południowy.

6. Na północnym wierzchołku występuje tzw. szczelina tensyjna.

7. Na szczycie można spotkać bardzo rzadką roślinność. Należą do nich: turzyca skąpokwiatowa i groszek wschodniokarpacki.

8. Jeden z pierwszych szlaków na Smerek został poprowadzony i wytyczony w 1936 roku i miał kolor niebieski.

9. Po II wojnie światowej szlak niebieski został pominięty, podczas tworzenia czerwonego głównego szlaku beskidzkiego.

10. Szczyt Smerek ma bardzo charakterystyczny szlak. Chodzi tutaj o to, że jego wierzchołek ma formę dwóch równoległych grzęd rozdzielonych obniżeniem w kształcie litery U.

11. Smerek zbudowany jest z twardych piaskowców i łatwo erodujących łupków ilastych.

12. Szczyt znajduje się na terenie Beskidzkiego Parku Narodowego.

13. Należy wspomnieć, iż Smerek nie należy do najłatwiejszych szczytów.

14. Krzyż na szczycie jednego z wierzchołków został postawiony dla uczczenia 600-lecia powstania Archidiecezji przemyskiej.

15. Większość trasy na szczyt prowadzi przez las.

16. Smerek słynie z tego, że jest świetnym punktem widokowym.

17. Na północny stok kieruje żółty kolor szlaku.

18. Szczyt ten nie jest mocno oblegany przez turystów, dlatego też można cieszyć się spokojem na szlaku.

19. Połoniny, które znajdują się na północnych stokach Smereka do lat 40. XX wieku stanowiły własność Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Rajskiem.

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić