15 Ciekawostek o Słowackim Raju

słowacki raj
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42796614

Słowacki Raj to piękna, malownicza kraina, która znajduje się w północnej części Słowacji. Leży około 100 kilometrów od Zakopanego na terenie Słowackiego Łańcucha Rudnej w Karpatach Zachodnich. Znajdują się tu liczne wąwozy z pionowymi ścianami, strumienie i jeziorka, a także wzgórza krasowe, które zapierają dech w piersiach miłośnikom wspaniałych widoków. Oto 15 ciekawostek o Słowackim Raju!

1. Początkowo obszar ten był wysokim płaskowyżem, zbudowanym ze skał krasowych (dolomitów i wapieni). Z biegiem czasu czynniki atmosferyczne oraz przepływające tu strumienie i rzeki wyżłobiły w skałach wąwozy, jaskinie i różne formacje skalne.

2. Tutejsze wąwozy nazywane są przez Słowaków “roklinami”, a dwa najpopularniejsze wśród turystów to Velky Sokol i Maly Kysel. Velky Sokol uznawany jest, za najpiękniejszy wąwóz w całej Słowacji. Jego długość wynosi 6km, a podziwiać tu można wspaniałe kaskady wód i liczne wodospady, których wysokość sięga nawet 8,5 metra.

3. Najwyższym szczytem na obszarze Słowackiego Raju jest Velka Knola o wysokości 1226m n.p.m., który wznosi się nad jedną z większych rzek regionu – Hnilcą. Okolice są słabo zalesione, przez co ze szczytu góry rozciąga się malownicza panorama Słowackiego Raju.

4. Większość regionu wchodzi w skład Narodowego Parku Słowackiego Raju, który objęty jest ścisłą ochroną.

5. Słowacki Raj to miejsce, w którym spotkać można wiele gatunków roślin i zwierząt. Większość terenu porastają gęste lasy liściaste, w których podziwiać można endemiczne gatunki roślin alpejskich. Podczas wędrówek po parku narodowym spotkać można m.in. salamandry, kozice, kuny, a także przedstawicieli dużych gatunków ptaków, takich jak orły, sokoły, myszołowy i jastrzębie.

6. Jedną z najbardziej malowniczych tras na terenie Narodowego Parku Słowackiego Raju jest przełom rzeki Hornad, który można pokonać niebieskim szlakiem. Znajdują się tu kładki, mostki, a jedną z największych atrakcji jest spacer po metalowych “półkach” umiejscowionych na ścianie wąwozu kilka metrów nad wodą.

7. Słowacki Raj jest doskonale przystosowany do ruchu pieszego i rowerowego. Rowerzyści mogą korzystać tu z wielu oznaczonych szlaków, których łączna długość przekracza 150km. Dla pieszych zaś przygotowano około 300km pięknych tras widokowych.

8. Jedną z największych atrakcji regionu jest Klastorisko – polana, która znajduje się na wysokości około 790m n.p.m. Podziwiać tu można pozostałości po trzynastowiecznym klasztorze, który założony został przez kartuzów. Obecnie w pobliżu znajduje się schronisko turystyczne.

9. Podczas zwiedzania Słowackiego Raju warto odwiedzić także Kanion Strateński, który słynie ze swoich jaskiń. Znajduje się tu m.in. Dobszyńska Jaskinia Lodowa, w której został wytoczony szlak turystyczny o długości niemal 500 metrów. W środku można podziwiać wspaniałe formacje skalne i lodowe, a przy odrobinie szczęścia spotkać także nietoperze – Dobszyńską Jaskinię Lodową zamieszkuje ich aż 12 gatunków!

10. Ciekawostką jest, że prawie 50 lat temu na terenie Słowackiego Raju wybuchł ogromny pożar, który strawił dużą część obszaru chronionego (wąwóz Kysel). Do dziś niektóre tereny są niedostępne dla zwiedzających, a wejście na zniszczone obszary może być karane wysokimi grzywnami. Powodem zabezpieczeń jest zagrożenie, które stwarzają wciąż opadające spalone skały wapienne i konary drzew.

11. Najpopularniejszą trasą turystyczną na terenie Słowackiego Raju jest Sucha Bela – dolina, którą otaczają wysokie, wapienne ściany. Znajdują się tu m.in. kładki, drabiny i platformy, które umożliwiają przejście przez zielony szlak, a największą atrakcją tego miejsca są liczne wodospady (m.in. Misove Vodospady czy Korytovy Vodospad).

12. Chcąc zwiedzić Słowacki Raj warto wybrać zakwaterowanie w jednej z wielu turystycznych wsi, które znajdują się w pobliżu Parku Narodowego. Jednym z najpopularniejszych miejsc noclegowych są Hrabusice, gdzie zobaczyć można piękny, średniowieczny kościół z gotyckim ołtarzem z XVI wieku.

13. Około 30km od Słowackiego Raju znajduje się Poprad – miejscowość o dużym znaczeniu historycznym i turystycznym. Malownicze miasto zostało założone już w XIII wieku, a do dziś podziwiać tu można pozostałości po czasach średniowiecza. W Popradzie warto zobaczyć piękny, renesansowy rynek, Kościół św. Idziego z XIII wieku i Spiską Sobotę – dzielnicę o bogatej, średniowiecznej historii.

14. Dużą atrakcją całego regionu jest popradzki aquapark AquaCity, którego baseny napełnione są wodami termalnymi. W kompleksie znajdują się m.in. zjeżdżalnie, baseny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, sauny, baseny solankowe i termalne, a także baseny zewnętrzne, z których rozciąga się piękna panorama Karpat.

15. Tereny Narodowego Parku Słowackiego Raju chętnie odwiedzane są przez turystów, a najczęściej wybierane szlaki przemierzane są przez nawet 1000 osób każdego dnia. Dlatego na odwiedzenie tej wspaniałej krainy warto wybierać dni w środku tygodnia, a unikać należy przede wszystkim letnich i długich weekendów. Najlepsze okresy na wycieczkę do Słowackiego Raju to wiosna i jesień – latem możemy spodziewać się dużej ilości turystów na szlakach, zaś zimą duża część parku narodowego może być niedostępna do zwiedzania z powodu niesprzyjającej pogody.

4.5/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić