30 Ciekawostek o Berlinie

berlin ciekawostki
foto – Pixabay

Berlin to stolica Niemiec, a zarazem jedno z największych i najbardziej zaludnionych miast w całej Europie. Turystów przyciąga tu przede wszystkim nocne życie, mnogość muzeów i atrakcji dla całej rodziny oraz doskonała kuchnia i niepowtarzalny klimat. To miejsce, które przez całą dobę tętni życiem, słynie z licznych festiwali i hucznych wydarzeń i przyciąga towarzyską śmietankę z całego świata. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Berlinie!

1. W Berlinie mieszka prawie 3,7 miliona osób co sprawia, że jest to najludniejsza metropolia wśród wszystkich miast Unii Europejskiej.

2. Symbolem Berlina jest czarny, wspięty niedźwiedź, którego sylwetka widnieje na fladze i w herbie miasta.

3. Między 1961 a 1989 rokiem miasto było podzielone przez Mur Berliński o długości ponad 150km. Mur oddzielał Berlin Zachodni (RFN) od Berlina Wschodniego (NRD), który pozostawał pod jurysdykcją tzw. sektora radzieckiego. Obecnie w niektórych miejscach można zobaczyć pozostałości po imponującej konstrukcji.

4. Niemiecki parlament dzieli się na dwie izby: Bundestag i Bundesrat. Posiedzenia obu niemieckich izb parlamentarnych odbywają się w Berlinie.

5. Przez Berlin przepływa wiele rzek. Główne kanały wodne to dwie z nich: Sprewa i Hawela. Liczne dopływy i odnogi rzek sprawiają, że w samym Berlinie istnieje cały system rzeczny, który wykorzystywany jest także w celach turystycznych.

6. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Berlina pochodzą sprzed 3,5 tysiąca lat.

7. Berlińczycy są społeczeństwem bardzo zróżnicowanym pod względem wyznania i przynależności etnicznej. Do dominujących religii w mieście zaliczyć można protestantyzm (14%), katolicyzm (8%) i islam (9%).

8. W Berlinie znajduje się Wyspa Muzeów, która stanowi jeden z największych kompleksów tego typu świata! Na Wyspie umiejscowione są: Muzeum Bodego ze wspaniałą kolekcją numizmatyczną i kolekcją dzieł sztuki, Muzeum Pergamońskie z ogromną liczbą eksponatów z czasów starożytnych oraz Nowe i Stare Muzeum z zabytkami archeologicznymi, historycznymi i artystycznymi. Dodatkowo znajduje się tu Stara Galeria Narodowa, w której podziwiać można jedne z najwspanialszych dzieł sztuki w całych Niemczech.

9. W pobliżu Berlina znajduje się Tropical Islands – jeden z największych aquaparków świata. W środku znajdują się liczne zjeżdżalnie i atrakcje wodne, ogromna, sztuczna plaża, basen z falami wodnymi, miejsce do uprawiania surfingu, a także restauracje, sklepiki i bary. Dużą atrakcją jest możliwość przenocowania w niewielkich chatkach lub namiotach, które wyglądem przypominają obiekty z rajskich wysp.

10. Etymologia nazwy miasta do dziś nie jest znana. Prawdopodobnie nazwa wywodzi się ze słowiańskiego określenia mokradeł, które przed laty pokrywały tereny dzisiejszej metropolii.

11. Berlin to prawdziwe miasto muzeów – jest ich tu prawie 200! Poza Wyspą Muzeów możemy odwiedzić m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Żydowskie, Muzeum Techniki czy Muzeum Topografii Terroru.

12. Z Berlina pochodziło wiele sławnych pisarzy, filozofów i przedstawicieli różnych gałęzi sztuki. W Berlinie przez lata mieszkali tacy wybitni pisarze jak Johann Wolfgang Goethe czy Arthur Schopenhauer.

13. Jedną z najważniejszych zabytków w mieście jest Brama Brandenburska, którą wybudowano pod koniec XVIII wieku. Monumentalny budynek jest symbolem jedności, wolności i pokoju. Brama ma wysokość 26 metrów i szerokość ponad 65 metrów, a na jej szczycie ustawiona została pięciometrowa rzeźba przedstawiająca kwadrygę czyli starożytny rzymski pojazd konny.

14. W Berlinie nie brakuje doskonałych restauracji z kuchniami światowymi i europejskimi. Warto jednak spróbować tutaj typowych dań niemieckich, takich jak pożywne zupy ziemniaczane, duszone mięsa, berlińskie sznycle i oczywiście wspaniałą, aromatyczną golonkę. Popularne są również stoiska z kiełbaskami, które serwuje się na różne sposoby m.in. z dodatkiem curry (tzw. currywurst).

15. Berlińczycy uwielbiają piwa. Knajpy, bary i ogródki piwne spotkać tu można na każdym kroku. Popularne są przede wszystkim jasne i ciemne piwa niemieckie, jednak w wielu miejscach dostaniemy piwa z najdalszych zakątków świata.

16. Podczas zwiedzania Berlina warto wybrać się na wieżę telewizyjną czyli tzw. Berlin Fernsehturn. Wieża ma wysokość 368 metrów, a na wysokości ponad 200 metrów znajduje się platforma widokowa, galeria i restauracja. To właśnie stąd rozpościera się wspaniała panorama miasta!

17. W Berlinie znajduje się Muzeum Currywurst czyli… kiełbasek z przyprawą curry!

18. Mimo dużej liczby ludności zamieszkującej miasto, Berlin uchodzi za wyjątkowo zieloną stolicę. Ponad 40% powierzchni miasta pokrywają tereny zielone, w tym okolice rzek, jezior, parki i lasy.

19. Corocznie w Berlinie odbywa się wspaniały Jarmark Świąteczny, który przyciąga turystów z całej Europy. Na stoiskach sprzedawane są lokalne przysmaki, grzane piwa i wina, słodycze i rękodzieło. Całemu wydarzeniu towarzyszą konkursy, występy artystyczne i różne wydarzenia dla wszystkich uczestników imprezy.

20. Jedną z najpiękniejszych budowli w mieście jest Katedra Berlińska. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku i do dziś stanowi jedną z największych świątyni w mieście. W nabożeństwach uczestniczyć może nawet kilka tysięcy osób. Budowla przedstawia mieszankę stylu barokowego i renesansowego, a w środku podziwiać można liczne dzieła sztuki sakralnej.

21. Berliński ogród zoologiczny jest jednym z największych pod względem ilości i różnorodności zamieszkujących go gatunków zwierząt. Podziwiać tu można około 14 tysięcy przedstawicieli ponad 1,5 tysiąca gatunków!

22. Na początku września w Berlinie odbywa się wspaniały Festiwal Świateł. Ten wspaniały, świetlny spektakl trwa ponad tydzień, a w jego czasie można podziwiać dzienne i nocne instalacje, występy artystyczne i wystawi sztuki ulicznej. Festiwal często łączy się z Festiwalem Piwa, który przyciąga miłośników złotego trunku z całej Europy.

23. W Berlinie wybudowano około 1700 mostów. To miasto z największą ilością tego typu konstrukcji w Europie!

24. Berlin jest stosunkowo drogim miastem. Dużą część budżetu podczas podróży przeznaczyć trzeba na noclegi. Droga jest także komunikacja (przede wszystkim taksówki) oraz bilety wstępu do niektórych atrakcji. W mieście znajdziemy wiele niedrogich restauracji, a także mnóstwo stoisk z pysznym jedzeniem, na których spróbujemy najlepsze niemieckie specjały w atrakcyjnych cenach.

25. Berlin to jedna z najważniejszych kulturowych stolic Europy. Znajdują się tu aż trzy opery i około 150 teatrów!

26. W Berlinie mieszka bardzo dużo Polaków. Około 100 tysięcy naszych rodaków wyjechało tam już po upadku Muru Berlińskiego, a wciąż rozwijająca się metropolia przyciąga coraz większą ilość osób.

27. W Berlinie życie tętni przez całą dobę. Poza organizowanymi często imprezami zewnętrznymi, paradami i festiwalami, w mieście funkcjonuje mnóstwo klubów nocnych, które otwarte są do samego rana. Szacuje się, że nawet w środku tygodnia dziesiątki tysięcy Berlińczyków tańczy w klubach!

28. Jeśli po zwiedzaniu atrakcji Berlina pozostanie Ci nieco energii, możesz spożytkować ją w Charlottenburgu czyli w dzielnicy rozrywkowo-handlowej. Znajduje się tu wiele znanych butików, galerii handlowych i niewielkich, klimatycznych sklepików.

29. Do Berlina możemy dostać się drogą lądową (samochodem lub pociągiem z większości polskich miast) oraz powietrzną. Często linie lotnicze oferują bilety do niemieckiej stolicy w bardzo okazyjnych cenach.

30. Ciekawostką jest, że wiele niszowych miejsc w Berlinie nie posiada możliwości płatności kartą.

4.1/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić