Słoneczne ładowanie elektroniki na kempingu: wykorzystanie paneli solarnych do ładowania smartfonów, tabletów i innych urządzeń

Kobieta z synem siedzi przy namiocie w lesie, obok panel solarny
źródło: Adobe Stock

Podczas kempingu lub innych wyjazdów na łono natury korzystanie z elektroniki utrudnia brak prądu. Są już jednak skuteczne rozwiązania tego problemu. Możesz wykorzystać energię słoneczną do ładowania urządzeń takich jak smartfony, tablety i powerbanki.

Przekonaj się, dlaczego słoneczne ładowanie elektroniki na kempingu staje się coraz popularniejsze i sprawdź, jak elastyczne panele solarne na USB pozwolą Ci wypoczywać bez obaw o brak prądu.

Panele solarne na kemping

Panele solarne na działce czy kempingu powoli stają się standardem. Nic dziwnego – są one znakomitym źródłem zielonej energii. Dzięki niej zasilisz większość niezbędnych urządzeń codziennego użytku. I to niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujesz!

Jest tylko jeden warunek – korzystaj z nowoczesnych i sprawdzonych paneli solarnych. Tylko w taki sposób zapewnisz sobie efektywne źródło energii, które posłuży Ci nawet przez dziesiątki lat.

Przyjrzyj się na przykład najnowszym panelom solarnym RYOBI®, a w szczególności modelom:

  • RYSP14A (moc: 14 W; 2x 12 W USB-A);

  • RYSP21A (moc: 21 W; 2x 12 W USB-A);

  • RYSP60A (moc: 60 W; 1x 18 W USB- A Fast Charger, 1x 45 W USB-C, 1x 60 W 8 mm barrel plug output).

To elastyczne panele solarne na USB skonstruowane z myślą o mobilności i wydajności. Są wytrzymałe, lekkie i proste w przechowaniu. Dzięki składanej konstrukcji zmieszczą się w plecaku turystycznym, więc bez problemu zabierzesz je ze sobą w każdą podróż.

Montaż i używanie paneli solarnych RYOBI® nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Po prostu rozkładasz je w nasłonecznionym miejscu i podłączasz dowolne urządzenie na USB. Panele solarne działają automatycznie, więc nie musisz pamiętać o ich włączaniu lub wyłączaniu. O tym, że pracują, powiadomi Cię dioda LED. Dzięki temu uwolnisz swoje myśli od zmartwień, czy lodówka turystyczna dalej chłodzi, i w końcu naprawdę odpoczniesz.

Do czego wykorzystać panele solarne?

Kobieta używa energii z panelu solarnego do ładowania laptopa
Źródło: Adobe Stock

Żywotność paneli solarnych RYOBI® sięga nawet kilkudziesięciu lat, jeśli wykorzystuje się je zgodnie z zaleceniami. W tym czasie posłużą Ci jako niezawodne źródło zielonej energii do ładowania:

  • powerbanków, by przechować pozyskaną energię na później;

  • smartfonów, tabletów, aparatów czy GPS, by móc z nich korzystać bez ograniczeń;

  • lamp na owady, biwakowych czy latarek, dzięki którym zapewnisz sobie światło do czytania lub podczas wieczornych spotkań;

  • lodówek, kuchenek, grillów, co ułatwi Ci przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu;

  • wentylatorów, by skutecznie schłodzić się w upalne lato;

  • przenośnego prysznica, z którym zapewnisz sobie komfort w każdych warunkach;

  • akumulatorów do zasilania narzędzi niezbędnych na kempingu, takich jak pompki, piły czy wiertarki.

Używanie paneli solarnych RYOBI® na działce i kempingu jest nie tylko wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, ale również bardzo ekologicznym. Możesz dzięki nim cieszyć się niezależnością energetyczną. Zmniejszysz też generowany hałas i spaliny, bo pozbędziesz się agregatu prądotwórczego na benzynę. Zapewnisz sobie przyjemniejszy odpoczynek i pełniejsze oraz bardziej zrównoważone doświadczenie natury.

Jak działają panele solarne?

Panele solarne są urządzeniami, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną za pośrednictwem zjawiska znanego jako efekt fotowoltaiczny.

Proces ten jest możliwy do przeprowadzenia dzięki licznym ogniwom fotowoltaicznym wykonanym z dwóch warstw półprzewodnikowych – naładowanej dodatnie (wykonanej z krzemu) i ujemnie (do której wykorzystuje się domieszkę fosforu).

Promienie słoneczne padające na te ogniwa inicjują reakcję fizyczną. Polega ona na wprawieniu w ruch wyzwolonych elektronów. Gdy się przemieszczają, generują prąd stały (DC) zbierany następnie przez metalowe kontakty umieszczone na górze i na dole ogniw.

Aby wykorzystać pozyskaną w ten sposób energię, trzeba przekształcić ją na prąd zmienny (AC), który zasila większość urządzeń. Potrzeba do tego falownika (inwertera), który jest niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. To dzięki niemu uzyskuje się gotowy do użytku prąd.

Co najważniejsze, dzięki panelom solarnym pozyskuje się energię w nieszkodliwy dla planety sposób. Do tego każdy, kto z nich korzysta, realnie przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz redukcji zanieczyszczenia powietrza.

Turystyczny panel solarny czy powerbank – zasilanie na biwaku w praktyce – który sprzęt wybrać na piesze i rowerowe wycieczki – sprawdź poradnik.

Zainwestuj w sprzęt akumulatorowy, który możesz ładować energią słoneczną!

Panel solarny na plecaku, obok namiot kempingowy
Źródło: Adobe Stock

Jeśli często podróżujesz lub nie lubisz być uwiązany do gniazdka, z pewnością docenisz sprzęty zasilane akumulatorami. Łatwo się je transportuje, a gdy zabraknie prądu, możesz zasilić je energią ze źródeł odnawialnych. Świetnie sprawdzą się do tego wspomniane panele solarne RYOBI®.

Sprzęt akumulatorowy ma też inną zaletę – jest znacznie cichszy i przyjaźniejszy środowisku niż spalinowe agregaty prądotwórcze. Do tego nowoczesne urządzenia akumulatorowe z ogniwami litowo-jonowymi oferują kilkukrotnie dłuższy czas działania niż sprzęty starszych generacji.

Korzystanie z urządzeń akumulatorowych nie sprawia już problemów nawet mniej technicznym majsterkowiczom. Wszystko dzięki temu, że nie wymagają skomplikowanej konserwacji i serwisowania

Nowocześni producenci coraz częściej skłaniają się do tworzenia przyjaznych użytkownikowi narzędzi, w których jeden akumulator może zasilać setki różnych urządzeń. Jednym z takich systemów jest RYOBI® 18V ONE+™. Dzięki niemu przestaniesz zamartwiać się, gdzie zmieścić te wszystkie akumulatory – wystarczy jeden, by zasilić wszystkie używane przez Ciebie sprzęty.

To wszystko sprawia, że sprzęt akumulatorowy stanowi wygodną, ekologiczną i praktyczną alternatywę dla tradycyjnych urządzeń sieciowych. Jeśli więc stoisz przed takim wyborem, zapoznaj się z poradnikiem o tym, jaki sprzęt warto zabrać ze sobą w podróż, na kemping i na działkę.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić