9 Najlepszych Atrakcji Siewierzu 2024

fotografia by Przemasban / Wikipedia

Siewierz to niewielka miejscowość znajdująca się na terenie Śląska, stanowi nie lada gratkę dla osób zafascynowanych zamkami i ich historią. To właśnie tutaj znajduje się popularny Zamek Biskupi, a właściwie jego ruiny.

Co warto zobaczyć w miejscowości Siewierz ?

1. Ruiny Zamku 

Zamek utrzymany jest po trosze w stylu renesansowym, gotyckim, a po trosze w barokowym. Jego budowa rozpoczęła się już w połowie XIV wieku, a na przestrzeni kolejnych lat zamek przechodził z rąk do rąk, co spowodowało eklektyzm i przyczyniło się poniekąd do jego wyjątkowości.

Był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany na potrzeby nowego właściciela, choć ciekawostką jest fakt, że w czasie wojen napoleońskich był wykorzystywany głównie militarnie. Pozostawał bez rezydentów przez cały wiek dziewiętnasty.

W połowie dwudziestego wieku rozpoczęto na terenie zamku prace zabezpieczające, decydując się również na pozostawienie oryginalnych części zamku, m.in. zewnętrznych murów, fragmenty ścian skrzydeł mieszkalnych, barbakanu oraz kamieniarki.



2. Rynek

Siewierz posiada również uroczy rynek, który prawie w pełni był drewniany aż do połowy dwudziestego wieku.

3. Izba Tradycji i Kultury Dawnej

Niedaleko rynku znajduje się Izba Tradycji i Kultury Dawnej, która mieści się w budynku powstałym na przestrzeni XVIII i XIX wieku.

4. Kościół św. Barbary i św. Walentego

Na szczególne zainteresowanie zasługuje z całą pewnością Kościół św. Barbary i św. Walentego, który dziś stanowi filię parafii św. Macieja. Na miejscu zachowało się sporo z zabytkowego wyposażenia.

5. Kościół św. Jana Chrzciciela

Na ulicy Cmentarnej znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w skali całego kraju, który co roku przyciąga rzesze turystów fascynujących się historią i wczesną architekturą.

Kościół św. Jana Chrzciciela to budowla, która powstawała na początku XII wieku i została utrzymana w popularnym wówczas stylu romańskim.

Trzeba przyznać, że niewiele już w Polsce miejsc, w których można obserwować ten styl w tak dobrze zachowanym stanie. Do XV wieku miejsce pełniło funkcję kościoła parafialnego, następnie filialnego, by koniec końców stać się kaplicą cmentarną. Ciekawostką jest, że w XX wieku postanowiono pozbawić budowlę wszelkich elementów pochodzących z XVIII wieku, aby przywrócić kaplicy taki wygląd, jakim cieszyła się na samym początku.

6.  Fontanna Siewierskie Panny

Turyści bardzo chętnie i często zatrzymują się na rynku, fotografując się na tle tańczących dziewczyn. Dziewczyny to nic innego jak słynna fontanna Siewierskie Panny, która cieszy oko mieszkańców już od 2009 roku i stała się poniekąd najważniejszą wizytówką miasta.

7. Zalew Przeczycko-Siewierski

Siewierz to miasto, w którym ukojenie znajdą również ci, którzy pragną wypoczynku na łonie natury, a najlepiej w towarzystwie wody.

Zalew Przeczycko-Siewierski to idealne miejsce na taki rodzaj wypoczynku. W sezonie letnim zalew wypełnia się ogromną ilością osób, które przybywają w te strony, by uprawiać żeglarstwo, a także oddawać się przyjemności uprawiania sportów wodnych i motorowodnych.

8. Aktywny wypoczynek

W Siewierzu można także wypocząć aktywnie, udając się na przykład na długą wycieczkę rowerową wyznaczoną do tego trasą. Istnieje także możliwość zwiedzania Siewierza konno, co szczególnie może zainteresować osoby parające się tym sportem.

9. Siewierska Kuchania

Będąc na miejscu warto również zainteresować się miejscową kuchnią, której nie znajdziemy w żadnym innym zakątku Polski. Tak na przykład, warto skosztować siewierskiego żurku, gęsich żołądków po siewiersku, brusznicy siewierskiej czy siewierskiej gęsi pieczonej. Nigdzie indziej nie zjemy tak pysznej i dobrze przygotowanej gęsiny, która sprawi, że będziemy chcieli znów przybyć do Siewierza, by rozpieszczać własne podniebienia.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić