30 Ciekawostek o Intrygującym Salwadorze 🗺️

salwador
foto – Pixabay

Salwador to niewielkie państwo leżące w Ameryce Środkowej – części kontynentu północnoamerykańskiego – które graniczy z Gwatemalą i Hondurasem. Wśród turystów nie cieszy się popularnością: zła sława Salwadoru sprawia, że przyjeżdżają tu niemal wyłącznie wytrawni podróżnicy. To właśnie sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe i warte odkrywania. Przedstawiamy 30 ciekawostek o jednym z najmniej znanych państw amerykańskich: Salwadorze!

1. Salwador ma powierzchnię zaledwie 21 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pod względem powierzchni zajmuje 148 miejsce wśród wszystkich 194 krajów na świecie.

2. Stolicą państwa jest miasto San Salvador, które zamieszkuje ponad 300 tysięcy osób. Do najważniejszych zabytków tej miejscowości należy kolonialna katedra, Pałac Narodowy (w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe) oraz gmach Teatru Narodowego.

3. Językiem urzędowym w Salwadorze jest język hiszpański.

4. Najwyższym szczytem na terenie kraju jest wciąż aktywny stratowulkan Santa Ana. Masyw ma wysokość 2381m n.p.m. Ciekawostką jest, że w XVIII wieku na jego zboczach powstał mniejszy, liczący 650 metrów wulkan Izalco.

5. W Salwadorze dominuje klimat podrównikowy: jest tu parno, wilgotno i gorąco. Temperatury niemal nie zmieniają się w ciągu roku i dochodzą do 23-25 stopni latem i 20-22 stopni zimą. Wyróżnia się dwie pory roku: wilgotną i suchą.

6. Salwador położony jest w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia – jest to najbardziej aktywny sejsmicznie obszar na całej Ziemi.

7. Największym jeziorem w Salwadorze jest Jezioro Ilopango, które znajduje się w środkowej części kraju. Ma ono powierzchnię 71 kilometrów kwadratowych. Obecnie jezioro pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną i turystyczną, stanowi także ważny ośrodek dla osób uprawiających sporty wodne.

8. Najpopularniejszym alkoholem w Salwadorze jest torito czyli likier wytwarzany z trzciny cukrowej. Zwykle dodaje się do niego różne owoce i pija w formie kolorowych drinków.

9. Prawdopodobnie najbardziej barwnym i radosnym świętem w Salwadorze jest Festiwal San Salvador. Organizowane są wówczas pochody i parady, pokazy artystyczne i uliczne imprezy. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, przyjęcia, festyny i jarmarki.

10. Na terenie Salwadoru znajduje się aż 61 wulkanów. Ostatni wybuch wulkanu miał tu miejsce w 2020 roku – był to wybuch wulkan San Miquel

11. Obszar dzisiejszego państwa zamieszkiwany był już ponad 12 tysięcy lat temu. Nieco później – na początku nowej ery – w kraju tym rozwijała się cywilizacja Majów. Obecnie w Salwadorze znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, które są prawdziwą turystyczną perełką. Jedno z najważniejszych z nich to stanowisko archeologiczne Cueva del Espíritu Santo.

12. Salwador zamieszkuje ponad 6 milionów osób – jest to najgęściej zaludnione państwo na terenie całej Ameryki Środkowej.

13. Narodowym daniem mieszkańców Salwadoru są pupusas czyli placki kukurydziane nadziewane mięsnym farszem z dodatkiem m.in. cebuli, papryki i czerwonej fasoli.

14. Salwador posiada jedno z najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych na świecie. Przerywanie ciąży jest tu surowo karane bez względu na powód i okoliczności. Za przerwanie ciąży grozić może nawet wyrokiem ośmiu lat pozbawienia wolności.

15. Wybrzeże Salwadoru jest niezwykle malownicze: znajdują się tu laguny, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do Oceanu Spokojnego i kurorty turystyczne. Ze względu na występowanie wysokich fal, kraj ten jest prawdziwym rajem dla surferów.

16. Większość mieszkańców Salwadoru wyznaje różne odłamy chrześcijaństwa (głownie katolicyzm i protestantyzm). Sporą grupę stanowią osoby bezwyznaniowe (około 16% całej populacji państwa). W niektórych regionach Salwadoru spotkać można niewielkie grupy ludności, które wyznają tradycyjne religie plemienne.

17. Najdłuższą rzeką Salwadoru jest Lempa. Ma ona długość 320 kilometrów i przepływa także przez tereny Gwatemali i Hondurasu. Jej rwące wody wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej.

18. Flaga Salwadory przedstawia dwa błękitne, poziome pasy, które przedzielone są bielą. Po środku znajduje się godło państwa z wizerunkiem trójkąta, który jest symbolem trzech państwowych władzy (ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej). Kolory flagi symbolizują pokój, wolność i wiarę w Boga.

19. Około 10% społeczeństwa Salwadoru posiada broń palną.

20. W Salwadorze – w porównaniu do innych krajów Ameryki Środkowej – żyje stosunkowo niewiele gatunków zwierząt. Sporadycznie spotkać tu można jaguary i tapiry, a niektóre rejony rzeczne zamieszkuje kilka gatunków żółwi i aligatory.

21. Oficjalną walutą Salwadoru jest dolar amerykański.

22. Drugą walutą, która uznawana jest na terenie Salwadoru, są bitcoiny. Aby spopularyzować tą formę płatności, w 2021 rok rząd postanowił przyznać każdemu obywatelowi równowartość 30 dolarów amerykańskich (około 30% pensji minimalnej) w bitcoinach.

23. Wojska Salwadoru są stosunkowo niewielkie – liczą jedynie około 20 tysięcy zawodowych żołnierzy. Równocześnie jest to jedyne państwo Ameryki Środkowej, które wysłało swoje zbrojne oddziały na teren Iraku.

24. Dużym problemem Salwadoru jest stosunkowo wysoki odsetek analfabetyzmu. Szacuje się, że ponad 11% dorosłych obywateli tego państwa nie potrafi pisać i czytać.

25. Na terenie Salwadoru znajduje się pięć parków narodowych. Najpopularniejsze z nich to Park Narodowy El Imposible, którego lasy zamieszkiwane są przez różne gatunki zwierząt, a także malowniczy Park Narodowy Montecristo, w którym znajduje się wiele pieszych szlaków.

26. Choć kuchnia tego państwa nie jest zbyt rozpoznawalna na świecie, salwadorskie przysmaki z pewnością zachwyci wszystkich miłośników doskonałych potraw. Salwadorczycy spożywają dużą ilość warzyw, przede wszystkim pomidorów, fasoli, ciecierzycy i kukurydzy. Do najpopularniejszych dań należą m.in. smażone banany, atole (pudding z dodatkiem owoców) i gotowany maniok z dodatkiem mięsa wieprzowego, pomidorowej salsy i kapusty.

27. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas pobytu w Salwadorze trwającym krócej niż 90 dni.

28. Przed wylotem do kraju należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej. Wymagane są m.in. szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczególną ostrożność na terenie kraju powinny zachować kobiety ciężarne: odnotowywano tu przypadki zakażenia wirusem Zika, który może powodować nieodwracalne uszkodzenia rozwijającego się płodu.

29. Obecnie nie funkcjonują bezpośrednie połączenia lotnicze z Europy do Salwadoru. Do tego państwa najłatwiej dostać się można z terenów Stanów Zjednoczonych, Panamy oraz Meksyku.

30. Salwadorczycy za duży nietakt uważają rozmowy o polityce. Szczególnie podróżnicy i turyści powinni powstrzymać się od komentowania obecnej, dosyć niestabilnej sytuacji politycznej w tym regionie świata.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić