19 Ciekawostek o Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu
foto – Autorstwa fot. Slawek Ilski, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54917092

Wrocław to miasto, które każdego roku przyciąga do siebie nie tylko chcących zdobyć wiedzę i zawód studentów, ale również turystów, którzy mogą śmiało wybierać z listy wielu ciekawych atrakcji. Wśród nich nie trzeba szukać czegoś ekstrawaganckiego – bowiem już sam Rynek we Wrocławiu jest w stanie przykuć wzrok zwiedzających i sprawić, by ci chcieli pozostać w mieście trochę dłużej.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

Kilka ciekawych faktów i informacji o Rynku we Wrocławiu:

1. Wrocławski Rynek był kiedyś o jedno piętro niżej – brakujące piętro znajduje się w piwnicy. Rynek powstał na miejscu dawnego targu, gdzie handlowano żywnością, skórami, wyrobami kowalskimi i innymi dobrami. Warstwy osiadającego na nim brudu, przez wieki podniosły płytę Rynku o jedno piętro.

2. Mieszcząca się przy Rynku restauracja „Piwnica Świdnicka” była najdłużej działającą nieprzerwanie restauracją w Europie – działalność rozpoczęła w 1273 roku, a zawiesiła ją w 2018 roku.

3. Jak w wielu miastach na świecie, tak pod wrocławskim Rynkiem biegnie sieć tuneli. Służyły one głównie do przewozu piwa ze Świdnicy.

4. Na wrocławskim Rynku wciąż można znaleźć Pręgierz – miejsce publicznej kary, do którego to przykuwano skazańców i poddawano ich chłoście. Ten wrocławski jest jednym z niewielu zachowanych, nie jest to jednak średniowieczny oryginał, tylko odtworzona w 1988 r. rzeźba

Rynek we Wrocławiu
Widok na rynek od strony placu solnego / foto – Podróż Trwa -luty 2018

5. Podczas II wojny światowej Rynek we Wrocławiu został zniszczony. Wiele kamienic w Rynku zostało zniszczonych. Z budynków zostały same szkielety. Zniszczeniu uległo ponad 65 proc. zabudowy miasta.

6. Dawniej można było poruszać się po Rynku komunikacją – tramwaje jeździły po Rynku do 1978 roku. Zobaczyć można było również samochody i autobusy. Obecnie poruszać można się jedynie pieszo i rowerami – w tym drugim przypadku jedynie w wyznaczonych do tego porach.

7. Na Rynku we Wrocławiu również znajdują się Sukiennice – mieszczą się na jego środku. Wrocławskie Sukiennice to budynek położony na osi wschód-zachód w środku kwartału pod adresem Rynek-Ratusz, w którego wnętrzach mieszczą się oddziały urzędu miasta. Od XIII do XIX w. znajdował się w tym miejscu Dom Kupców. Po przebudowie Sukiennice udostępnione będą dla zwiedzających.

8. Każdego roku od kilkunastu lat na Rynku odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, który przyciąga do siebie polskich i zagranicznych turystów. Dawne dokumenty świadczą, iż podobne wydarzenie miało miejsce na wrocławskim Rynku już w XVI wieku.

9. Ratusz we Wrocławiu, nazywany Starym Ratuszem, powstawał w wielu etapach, od schyłku XIII w. po XVI w. Z XVI w. pochodzą m.in. fragmenty zabytkowej wieży Ratusza, na którą nie ma wstępu. Najciekawsze w ratuszu są przepiękne zdobienia fasady, zegar, a także Piwnica Świdnicka. W Ratuszu mieści się oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

10. Ze swoją powierzchnią wynoszącą 3,8 hektara Rynek we Wrocławiu jest jednym z największych w Polsce.

11. Co roku na wrocławskim Rynku odbywa się Gitarowy Rekord Guinessa.

12. Stojący na Rynku pomnik Aleksandra Fredry nie zawsze stał na swoim miejscu – przywędrował on do Wrocławia z Lwowa w 1956 roku. Pomnik regularnie traci pióro, przez co element ten trzeba co chwilę dorabiać, a straż miejska ściga żartownisiów, którzy dopuścili się do tego czynu.

13. Będąc na wrocławskim Rynku, również można usłyszeć hejnałJest on mniej znany, ale odgrywany w każdą niedzielę punktualnie o godzinie 12:00 z wieży Ratusza. Wrocławski hejnalista Tadeusz Nestorowicz odgrywa hejnał We Wrocławiu na Rynecku na cztery strony świata.

14. W 2000 r. na placu Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna nazwana Zdrojem na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.

15. Na terenie Rynku można znaleźć wiele krasnali – symboli miasta.

16. Rynek otacza 60 kamienic z czterech stron. Odchodzi od niego zaś 11 ulic.

17. To na Rynku odbywają się różne koncerty i festiwale, tak jak coroczny (oprócz 2020 r. ) Koncert Sylwestrowy.

18. Rynek został Zaprojektowany i zbudowany zgodnie z „Prawem Magdeburskim”.

19. Wieża ratusza ma ponad 66 m wysokości.

4.6/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić