Rower trekkingowy to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących jednośladu uniwersalnego – odpowiedniego do jazdy po leśnych ścieżkach, polnych drogach, miejskich dżunglach i równych asfaltach. Sprawdź, czym wyróżnia się rower trekkingowy i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Co to jest rower trekkingowy i jakie cechy charakteryzuje ten rodzaj roweru?
W przeciwieństwie do rowerów wyspecjalizowanych, takich jak rowery szosowe czy górskie, rower trekkingowy jest rozwiązaniem wszechstronnym. Świetnie sprawdza się w codziennym użytku – podczas dojazdów do pracy czy szkoły, do przewożenia toreb na długich dystansach, ale też na wycieczkę za miasto czy całodzienną podróż po polnych lub leśnych drogach.
Rowery trekkingowe wyróżniają się uniwersalnością, wytrzymałością, solidnością konstrukcji i komfortem jazdy. Jednoślad kupujesz z kompletnym wyposażeniem: przerzutkami, błotnikami, bagażnikiem, a często nawet amortyzacją przedniego koła.
Rower trekkingowy jest swojego rodzaju kompromisem pomiędzy rowerem górskim a rowerem miejskim. Z pierwszego ma sportową kierownicę, szeroką konfigurację biegów oraz opony o standardowej szerokości (1,5 – 2 cala). Z drugiego – wygodę jazdy w dość wyprostowanej pozycji. Jest jednak lżejszy od roweru miejskiego, dzięki czemu wyróżnia się większą zwrotnością.
Dla kogo przeznaczone są rowery trekkingowe?
Rower trekkingowy to wybór dla osób poszukujących rozwiązania uniwersalnego – do codziennej jazdy, weekendowych wycieczek, obowiązków i rekreacji. Wytrawni cykliści polecają tego typu jednoślady fanom turystyki rowerowej i amatorom długich tras, nawet tych skomplikowanych.
Chętnie wybierają go osoby młode, dla których rower jest podstawowym środkiem lokomocji. Nie bez znaczenia pozostaje atrakcyjny wygląd roweru trekkingowego oraz możliwość wyboru spośród wielu różnych modeli.
Specjaliści polecają rowery trekkingowe osobom początkującym, które nie mają wiele doświadczenia z rowerami. Jednocześnie nie zależy im na jeździe wyczynowej czy osiąganiu zawrotnych prędkości na asfalcie.
Czy rower trekkingowy nadaje się do jazdy po górach?
Do typowej jazdy po górach, tzw. off-road, z pewnością optymalnym wyborem okaże się rower górski. Rower trekkingowy wprawdzie świetnie radzi sobie nawet na nierównych powierzchniach, jednak gdy z założenia chcesz pokonywać górskie szlaki, pomyśl o pojeździe bardziej wyspecjalizowanym.
Oczywiście jednorazowy wypad w góry nie wymaga inwestowania w zakup roweru górskiego, jeśli na stanie mamy już model trekkingowy. Z założenia jednak lepiej nie wybierać się wtedy w górskie, trudne szlaki. Nie ma natomiast przeszkód, by podróżować po wyboistych, ale płaskich ścieżkach.
Jak wybrać odpowiedni rower trekkingowy na początek?
Wybierając rower trekkingowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie wszystkie będą miały znaczenie w każdych okolicznościach, dlatego wcześniej zastanów się, w jakich sytuacjach najczęściej będziesz podróżował.
Przerzutki. Im więcej przerzutek, tym łatwiejsza jazda na różnorodnym terenie – także tym trudnym i wyboistym. Nawet tańsze rowery mogą mieć renomowane wyposażenie. W modelach produkowanych przez Tabou zastosowano przerzutki Shimano – najbardziej znanej i cenionej marki.
Rama. Powinna być lekka – szczególnie jeśli masz w planach jazdę z sakwami lub inną formą bagażu. Optymalnym rozwiązaniem są ramy aluminiowe – jednocześnie lekkie i bardzo wytrzymałe.
Amortyzacja. Ważna nie tylko na wiejskich drogach. Amortyzowane przednie widelce znacząco podniosą komfort jazdy także w mieście, szczególnie tam, gdzie dawno zapomniano o naprawie dróg.
Hamulce. O tym, że zawsze powinny działać bez zarzutu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Od ich jakości zależy nasze bezpieczeństwo w trasie. Klasyczne hamulce szczękowe V-brake są rozwiązaniem najtańszym, ale na tyle wysokiej jakości, by z powodzeniem zatrzymać każdy rower. Ich dodatkową zaletą jest mało kosztowna eksploatacja i łatwość samodzielnej naprawy. Minusem – gorsze działanie w mokrych warunkach. Alternatywę stanowią mechaniczne lub hydrauliczne hamulce tarczowe.
Oświetlenie. Rower przeznaczony do celów turystycznych powinien mieć oświetlenie działające dowolną ilość godzin. Odpada więc zasilanie bateryjne. Najlepszym wyjściem okaże się dynamo w piaście przedniego koła. Nie tylko ma ono mniejsze opory niż tradycyjne dynamo boczne, ale też generuje prąd, który można wykorzystać np. do naładowania smartfona czy nawigacji.
Bagażnik. Jeśli podróżujesz z sakwami, wybierz rower z bagażnikiem o ładowności minimum 25 kg. Ważne w tym wypadku okażą się też pełne błotniki drutowe, które chronią rowerzystę w mokrą pogodę.
Jaki jest koszt roweru trekkingowego dla początkujących?
Jedną z zalet rowerów trekkingowych jest stosunkowo atrakcyjna cena. To czynnik szczególnie istotny m.in. dla rodziców poszukujących dla swojego nastoletniego dziecka roweru na co dzień. Ceny rowerów trekkingowych z oferty polskiego producenta Tabou wahają się od około 2 tys. do 5 tys. złotych. Nawet na niższej półce cenowej znajdziemy modele profesjonalnie wyposażone, z komponentami wysokiej jakości.
Jakie są zalety i wady rowerów trekkingowych?
Najważniejszą zaletą rowerów trekkingowych jest ich uniwersalność. Pełne osprzętowanie dostępne w standardzie lub możliwe do zamontowania dodatkowo podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koła rowerów trekkingowych zwykle mają 26” lub 28”, co zbliża je pod względem konstrukcji do rowerów górskich. Wygodna pozycja podczas jazdy, lekkość ramy i szerokie możliwości to niewątpliwe plusy rowerów trekkingowych. Właśnie dlatego najchętniej wybierają je osoby początkujące.
Oczywiście ten rodzaj jednośladu ma też swoje wady. Ze względu na zbliżony wygląd, łatwo je pomylić z rowerami górskim. Samodzielny zakup (bez konsultacji, chociażby z pracownikiem sklepu rowerowego) i próba wybrania się takim rowerem w góry nie skończy się dobrze. Ze względu na pełne osprzętowanie, rowery trekkingowe z wyposażeniem wysokiej klasy mogą też odstraszać ceną. Od użytkownika wymaga pewnej wiedzy dopasowanie akcesoriów do potrzeb – tak, by uzyskać optymalne rozwiązanie w adekwatnej cenie.
Jeśli nie masz pewności, czy rower trekkingowy to rozwiązanie dla ciebie, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty. Każdy pracownik sklepu rowerowego będzie wiedział, jaki rower w konkretnych sytuacjach będzie najlepszy.
Materiał przygotowany przy współpracy z producentem rowerów TABOU