Rogowo to miejscowość w województwie zachodnio-pomorskim. Położona jest nad Morzem Bałtyckim, a także nad jeziorem Resko Przymorskie. Ze względu na swoje położenie w okresie letnim Rogowo staje się obleganą bazą wypadową dla turystów chcących odpocząć nad polskim morzem.
Co zrobić będąc w Rogowie i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Rogowo to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Poza ścieżkami dla pieszych znajduje się tutaj sporo tras rowerowych, które umożliwiają podziwianie pięknych widoków i odwiedzenie największych atrakcji w okolicy.
2. Plaża w Rogowie to piaszczyste pasmo okalane wydmami, na którym rzadko można spotkać się z tłumem ludzi. Dlatego też miejsce to wybierane jest przez turystów, którzy szczególnie cenią sobie prywatność i kameralną atmosferę.
3. Fort Rogowo to pozostałość po czasach, kiedy miejscowość ta była ściśle tajna. Jeszcze przed drugą wojną światową znajdowała się tutaj jednostka wojskowa, a dziś w opuszczonym hangarze można podziwiać wystawę zabytkowych samolotów. Wystawa ta należy do Muzeum Oręża Polskiego, a raz do roku odbywają się tutaj Zloty Wojskowych Pojazdów Ciężarowych i pikniki historyczne.
4. Kościół pw. św. Apostoła Piotra i Pawła w pobliskim Mrzeżynie został wybudowany na początku XX wieku w stylu neoromańskim. Warto jednak zajrzeć do środka, aby zobaczyć unikatowe mozaiki wykonane z tłuczonego szkła. Część z nich nawiązuje do tematyki morskiej. Z pewnością docenią je wielbiciele niekonwencjonalnej sztuki.
5. Resko Przymorskie to przybrzeżne jezioro Bałtyku stanowi sporą atrakcję dla fanów sportów wodnych. W okresie letnim uprawia się tutaj kitesurfing i windsurfing, a po jeziorze pływają również kajaki i jachty. Jest ono atrakcyjne nie tylko pod względem rekreacyjnym, ale również przyrodniczym. Okolice te są domem dla kilkunastu gatunków ptaków, w tym dla czterech zagrożonych wyginięciem.
6. Park Linowy Mrzeżyno przyciąga przede wszystkim rodziny z dziećmi. W związku z tym, że na jego terenie znajdują się tory linowe o różnym stopniu trudności, każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. To doskonała okazja, aby razem dobrze się bawić, a przy okazji sprawdzić swoją umiejętność utrzymania równowagi i zwinność.
7. Przez Rogowo przebiega rowerowa trasa historyczno-przyrodnicza “Ku Słońcu“. Zaczyna się w Kołobrzegu, kończy w Grzybowie, a w sumie ma około czterdziestu kilometrów długości. Trasa ta pozwala rowerzystom odwiedzić najpiękniejsze punkty między tymi miejscowościami i warto ją wypróbować na dowolnym odcinku.
8. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powstało w latach sześćdziesiątych i od tamtej pory przyciąga ludzi zainteresowanych bronią i militariami. Wśród eksponatów znajdują się tutaj broń ze średniowiecza, największa w Polsce kolekcja mundurów, repliki czołgów, a także przedmioty związane z walką na morzu z XVII wieku.
9. Miasto Myszy w Kołobrzegu to obszerny kompleks, na terenie którego znajduje się około pięciuset myszy. Ich pawilony są urządzone tematycznie, a miejsce to ma na celu udowodnienie, że te małe gryzonie są przyjaznymi zwierzętami. Atrakcja ta szczególnie podoba się dzieciom, ale kreatywnie wykorzystana przestrzeń przyciąga również dorosłych.
10. Baszta Lontowa w Kołobrzegu została zbudowana w XIV wieku. Jest to przykład architektury średniowiecznej, który niemal bez szwanku przetrwał do naszych czasów. Na przestrzeni wieków miejsce to było wykorzystywane na różne sposoby. Obecnie jest to jeden z symboli miasta.
11. Rodzinny Park Rozrywki Pomerania Kołobrzeg-Dygowo to pozycja obowiązkowa dla rodzin z dziećmi, które przybywają do Rogowa i okolic. Na terenie parku znajdują się między innymi Wioska Wikingów, mini zoo z przyjaznymi zwierzakami, place zabaw, karuzele i dmuchańce. Warto zarezerwować na wycieczkę cały dzień.
12. Port Morski w Kołobrzegu to nie tylko miejsce, w którym od lat łowi się najwięcej dorsza w Polsce, ale również punkt, z którego można wyruszyć w podróż jachtem po Morzu Bałtyckim albo na Bornholm. Z kolei znajdujący się tutaj basen jachtowy świetnie nadaje się na długie spacery.
13. Latarnia Morska w Kołobrzegu ma historię sięgającą XVII wieku. Przez dwieście lat jej oświetlała brzeg tylko w okresie planowanego przybycia statków, ale później jej światło zostało włączone na stałe. Choć oryginalna budowla została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, obecnie można tutaj podziwiać doskonałą replikę. Jest to jeden z największych symboli tej części wybrzeża.
14. Eleven Club w Kołobrzegu to jedna z najbardziej oryginalnych kawiarni w okolicy. Lokal znajduje się na jedenastym piętrze hotelu Arka Medical SPA, a co czterdzieści pięć minut całe piętro zatacza pełne koło. Dzięki temu goście kawiarni mają okazję zobaczyć panoramę malowniczej okolicy.
15. Pod Winogronami w Kołobrzegu to restauracja, która zadowoli każde podniebienie. Szef kuchni serwuje tutaj nie tylko najpopularniejsze dania kuchni polskiej, ale również znane potrawy z całego świata. Do klasyków istniejącej od 1999 roku restauracji należą tatar z łososia, rybna solianka, steki wołowe czy sandacz po orleańsku.