40 Ciekawostek o Ptakach

foto – Pixabay

Ptaki nazywane są gromadą stałocieplnych zwierząt, które pochodzą z podtypu kręgowców. Aby bliżej poznać ich historię, to czym się charakteryzują, jak i również inne ciekawe fakty z ich życia, warto zapoznać się z poniższymi ciekawostkami, które w pełni przybliżą każdemu ich sylwetkę.

1. Pierwsza ciekawostka dotyczy kolibrów. Otóż okazuje się, że są one najmniejszymi ptakami na świecie. Dodatkowo są one również najmniejszymi stałocieplnymi zwierzętami na świecie.

2. Strusie znane są z pewnego niezwykłego faktu. Otóż strusie jaja są największymi jajami na świecie. Ich wielkość można opisać faktem, iż można je porównać do kilkudziesięciu kurzych jaj.

3. Również sowy są bohaterami licznych ciekawostek. Jedną z takich jest ta na temat puchacza. Otóż jest to największa z sów na świecie. Można go również spotkać na terenie naszego kraju, ale niestety w bardzo małych ilościach.

4. Kolejna z ciekawostek dotyczy gęsi indyjskich. Otóż przelatują one nad Himalajami na wysokości 10 000 m n.p.m, co jest wyczynem wręcz nieprawdopodobnym.

5. Inna interesująca ciekawostka dotyczy gatunku, jakim są rybitwy popielate. Otóż znane są one z tego, że odbywają najdłuższe wędrówki ze wszystkich ptasich gatunków. Szacuje się, że w ciągu jednego roku potrafią pokonać nawet 35 000 kilometrów.

6. Ciekawy jest również fakt dotyczący pingwinów cesarskich. Znane są one z tego, że potrafią nie jeść nawet przez 115 dni, co kończy się ostatecznie tym, że tracą one w takiej sytuacji aż połowę masy swojego ciała.

7. Niezwykły jest także fakt dotyczący gołębi. Otóż posiadają one zdolność do tego, by wracać do domu nawet z bardzo odległych miejsc. Dzieje się tak, gdyż najprawdopodobniej kierują się one położeniem słońca, księżyca, jak i również gwiazd. Istnieją również głosy, które mówią, że kierują się także polem magnetycznym ziemi.

8. Remizy znane są przede wszystkim z tego, że potrafią budować gniazda wręcz misterne, ale jednocześnie niesamowicie wytrzymałe. Okazuje się, że istnieją afrykańskie plemiona, które używają ich jako torebki.

9. Grubodziób, jak sama nazwa wskazuje, znany jest z tego, że posiada niesamowicie mocny dziób. Świadczy o tym fakt, iż potrafi nim pestki wiśni, śliwy oraz czereśni. Niestety, jest to ten gatunek ptaków, który w Polsce można spotkać niezwykle rzadko.

10. Zdarzają się także przypadki, że dany ptak traci zdolność lotu na pewien czas. Najlepszym przykładem tego jest żuraw, który w okresie pierzenia się traci wszystkie lotki, jak i również na okres bardzo często od pięciu do sześciu tygodni możliwość latania.

11. Niezwykle ciekawy jest również gatunek pardwy górskiej. Otóż posiadają one umiejętność wykopania w śniegu tuneli noclegowych, które bardzo często mają długość dochodzącą nawet do jednego metra. Potrafią one również wbić się z lotu w dosyć sporą warstwę śniegu.

12. Gatunek ptaków, jakim są fulmary, znane są przede wszystkim z tego, że w dość niecodzienny sposób potrafią odstraszać intruzów z okolic swoich gniazd. Robią to poprzez plucie, lub też celne wymioty śmierdzącą oraz niesamowicie oleistą cieczą.

13. Kolejna z ciekawostek dotyczy gatunku faetonów. Znane są z tego, że posiadają pióra, które posiadają niezwykłe właściwości wodoodporne, przez co mogą one stale przebywać na terenie otwartego morza.

14. Wężówki charakteryzuje przede wszystkim fakt, iż posiadają one specjalną budowę szyjnych kręgów, dzięki którym mogą bardzo szybko wykonywać ruchy głową w kierunku ryb.

15. Bardzo ciekawy jest również fakt, który dotyczy jeżyków. Otóż większość swojego życia spędzają one w powietrzu, gdyż nie są one przystosowane do tego, by poruszać się po lądzie. Szacuje się, że przez dwa lata potrafią one pokonać odległość nawet do pół miliona kilometrów.

16. To właśnie jeżyków dotyczy kolejna interesująca ciekawostka. Otóż przez brak dostosowania do poruszania się po lądzie, to potrafią spać, jeść, jak i również kopulować będąc w powietrzu. Na lądzie pojawią się one jedynie, gdy przychodzi okres lęgowy.

17. Tytuł zarówno najpiękniejszych, jak i również najbarwniej upierzonych ptaków na świecie, od lat należy do cudowronków. Podziwianie ich to czysta przyjemność.

18. Pluszcze to niezwykły gatunek, który jest jednocześnie niesamowicie odporny na mrozy. Potrafią one przeżyć przy temperaturze sięgającej nawet do – 45 stopniu Celsjusza, co jest wyczynem wręcz fantastycznym.

19. W Polsce pluszcze są także znane z faktu, że są jedynym ptakiem zarówno śpiewającym, jak i również zarazem nurkującym.

20. Dzięcioł czarny znany jest z faktu, iż odgłos jego uderzeń w drzewo przypomina bardzo często odgłos uderzenia siekierą. Posiadają niesamowitą częstotliwość kucia, która wynosi aż sto takich uderzeń w ciągu jeden minuty.

21. Królami mrozów są również krzyżodzioby świerkowe. Dzieje się tak, gdyż w mrozy mają one sezon lęgowy, jak i również z powodu dostępności pokarmu dla tego właśnie gatunku stanowią nasiona szyszek świerkowych.

22. Żurawie mandżurskie znane są z tego, że bardzo często udają stosunek płciowy. Ma on miejsce dopiero wtedy, gdy ich gniazdo zostaje ukończone.

23. Bardzo ciekawy zwyczaj mają również samice kowalika. Otóż w przypadku, gdy ich dziupla jest o wiele za duża, to w takiej sytuacji zalepiają ją one gliną.

24. Nogale znane są z faktu swojej niezwykłej inkubacji. Potrafią one wykorzystywać wszelkie naturalne źródła ciepła w celu, jakim jest jej ogrzewanie.

25. Ciekawy jest także gatunek, jakim jest perkoz dwuczuby. Otóż znany jest z tego, że ma zwyczaj jedzenia własnych piór, a także karmienia nimi swoich młodych.

26. Warugi znane są przede wszystkim z tego, że uwielbiają wręcz przyozdabiać swoje gniazda różnymi drobiazgami, by wyglądały one niezwykle imponująco.

27. Gorzyki kojarzone są przede wszystkim z faktem, iż to właśnie u nich można podziwiać jedne z najciekawszych tańców godowych na świecie.

28. Alko to gatunek, który znany jest z tego, że steruje nogami w powietrzu. Dodatkowo posiadają umiejętność nurkowania na głębokość sięgającą nawet do dwustu dziesięciu metrów.

29. Niektóre osobniki gatunku siewkowatych znane są z tego, że udają rannych, by odstraszyć tym samym drapieżniki, jak i również odwrócić ich uwagę od swoich gniazd.

30. Perkołyski znane są z tego, że pod skrzydłami mają torby utworzone ze skórnych fałdów, gdzie noszą swoje pisklęta.

31. U orłów stepowych można bardzo często zaobserwować fakt, że te silniejsze pisklaki zjadają te słabsze.

32. Turak fioletowy charakteryzuje się tym, że posiada w ubarwieniu swoich skrzydeł barwnik, który nie występuje w żadnym innym miejscu, czy przypadku w przyrodzie.

33. Kowaliki znane są z tego, że są jedynym gatunkiem, który posiada umiejętność chodzenia po drzewach pionowo w dół.

34. W Polsce niekwestionowanym liderem w kwestii najbarwniejszych ptaków są kraskowate.

35. Inna ciekawostka dotyczy sów. Otóż ich obecność w dzień sprawia, że inne ptaki bardzo często stają się niezwykle głośne i agresywne.

36. Nury znane są z tego, że są gatunkiem, który nurkuje najlepiej na świecie.

37. Pingwiny to gatunek niezwykle odporny na głód. Podczas lęgów mają umiejętność wytrzymania bez jedzenia nawet do kilku miesięcy.

38. Pelikany należą do najcięższych morskich ptaków latających.

39. Sóweczka znana jest z faktu, iż jest najmniejszą sową występującą na terenie Polski. Posiada ona wielkość szpaka.

40. Struś znany jest ze swojej niezwykłej szybkości. W sprincie potrafi on osiągnąć prędkość nawet do 70 kilometrów na godzinę.

3.9/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić