Polkowice 🗺️ – Atrakcje i co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Jan Jerszyński / Wikipedia

Polkowice to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, zwane często miastem miedziowym ze względu na to, że jest jednym z głównych ośrodków Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Znajduje się tutaj również barwna i uznawana za jedną z najpiękniejszych starówek w całej Polsce.

Nazwa miasta nawiązuje do imienia Bolko, które jest dynastycznym imieniem w dynastii piastowskiej. Według starych dokumentów Bolesław I Wysoki wybudował w lesie na terenie dzisiejszego miasta dwór myśliwski o nazwie Bolkowice. Zanim Polkowice uzyskały prawa miejskie, były słynną osadą targową na ważnym szlaku handlowym. Mieszkańcy osady zajmowali się handlem, rolnictwem, a także obsługą karawan kupieckich.

Gwałtowny rozwój miasta nastąpił podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Wówczas zbudowano istniejący do dnia dzisiejszego ratusz, a na przełomie XIX i XX wieku powstało tu połączenie kolejowe i telefoniczne, a następnie w mieście pojawiły się elektryczne latarnie. Po drugiej wojnie światowej miasto zostało włączone do Polski, ale odebrano mu prawa miejskie, które zostały mu przywrócone dopiero w 1967 roku.

1. Kościół św. Barbary

Kościół św. Barbary na rynku to były kościół ewangelicki, który zbudowano w XVIII wieku. Dziś stanowi atrakcję dla turystów i jest kościołem pomocniczym dla parafii św. Michała Archanioła.

2. Ratusz miejski

Ratusz miejski stanowi wizytówkę miasta. Pierwotna wersja budowli pochodziła z XV wieku, jednak wersję, którą dziś można tam podziwiać, wzniesiono w XVIII wieku.

3. Wiatrak holenderski

Przy ulicy Głogowskiej znajduje się wiatrak holenderski. Zabytkowy młyn z wiatrakiem pochodzą z XIX wieku i stanowią ciekawą ozdobę Polkowic. W tamtej epoce na terenie miasta funkcjonowało więcej wiatraków, ale tylko ten, również dzięki pracom i przebudowom, zachował się w dobrej formie do dnia dzisiejszego. Pojawiły się plany, aby nietypową budowlę zamienić w nastrojowy punkt gastronomiczny.

4. Imprezy kulturalne – Polkowice 2022

W Polkowicach odbywają się cyklicznie imprezy kulturalne, w tym Polkowickie Dni Teatru, Festiwal Muzyki Organowej czy W Kręgu CUltur, czyli miedziowe spotkania z kulturą. Miasto przecina również Dolnośląska Droga św. Jakuba, czyli fragment szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Comostela w Hiszpanii.

4.3/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić