Grupowe podróże, a szczególnie te z biurami podróży, to dla wielu osób przeżytek. Turystyka na własną rękę zapewnia szereg unikalnych możliwości. Życie to jednak nie bajka – w podróżowaniu solo najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jak o nie zadbać?
W dobie technologii i szybkiego przemieszczania się podróżowanie w pojedynkę cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego: nic nie zapewnia takiej swobody, jak własnoręczne planowanie. Podróżowanie solo to brak napiętych grafików, sprzeczek z innymi turystami i pośpiechu uniemożliwiającego ochłonięcie i podziwianie cudów przyrody i architektury.
Podróże solo to też jednak spore wyzwanie. Przebywając w obcym kraju, a często i nie znając lokalnego języka, można się poczuć nieswojo. Bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek dla wszystkich ciekawych świata, którzy na kolejną wyprawę planują wybrać się sami.
Jak podróżować solo, ale bezpiecznie? 7 wskazówek
1. Zrób research – i to dokładnie
Nie będziemy owijać w bawełnę: niektóre miejsca na ziemi są bezpieczniejsze niż inne. Zanim więc obierzesz cel swojej kolejnej podróży, zastanów się, czy warto jechać tam w pojedynkę, czy może lepiej przełożyć wyprawę na później albo zabrać ze sobą „grupę wsparcia”.
Kraje gospodarczego „Zachodu” są na przykład z reguły dość bezpieczne dla turystów, o ile zachowają oni zdrowy rozsądek. Inaczej przedstawia się sytuacja choćby na Bliskim Wschodzie. Zanim wyjedziesz, dowiedz się dokładnie, jak prezentuje się sytuacja wewnątrz docelowego kraju i miasta. Chodzi tu o:
- wskaźniki przestępczości,
- zagrożenie terrorystyczne,
- konflikty wewnętrzne (np. zamieszki),
- informacje na temat ataków na nieświadomych turystów.
Nie chcemy siać paniki, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Szczególnie jeśli wybierasz się w samotną podróż po raz pierwszy w życiu, lepiej na początek wybierz w miarę bezpieczny rejon.
2. Zabezpiecz swoje połączenie
Skoro mowa o bezpieczeństwie, nie warto zapominać o jego podkategorii – cyberbezpieczeństwie. Łatwo pominąć je w ferworze planowania szczegółów wyjazdu, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami.
Jeśli wyjeżdżasz, z pewnością bierzesz ze sobą albo laptopa, albo smartfona, albo jedno i drugie. Na pewno będziesz też korzystać z internetu. Miej więc na uwadze fakt, że hakerzy czyhają wszędzie – nie tylko w Twoim rodzimym kraju.
Szczególnie zdradliwe są publiczne sieci Wi-Fi, z którymi na pewno spotkasz się w podróży – w końcu dziś każde lotnisko, hotel i restauracja ma hotspot dla klientów. Takie sieci nie zawsze są jednak odpowiednio chronione, więc bywają podsłuchiwane przez hakerów. Takie podsłuchy kończą się natomiast przechwytywaniem nawet najbardziej poufnych informacji od użytkowników sieci (np. haseł).
Ze swojej strony polecamy VPN na wyjazdy. Nawet darmowy trial VPN dodatkowo zabezpieczy dane poprzez zaszyfrowanie, dzięki czemu będą chronione przed dostępem osób trzecich. Przy okazji, VPN jest w stanie zamaskować adres IP i zmienić go na inny – to przydatne, jeśli chcesz korzystać z usługi, która była dostępna dla Ciebie w Polsce, a za granicą jest blokowana.
3. Podziel się z kimś swoimi planami
Nawet jeśli podróżujesz solo – nie znikaj z powierzchni ziemi. Poinformuj swoich bliskich o wszystkich swoich planach i daj im znać o tym, w jakim hotelu się zatrzymasz i jakie miejsca zamierzasz zwiedzić. Podczas wyjazdu dawaj im znać o tym, gdzie jesteś i jak się czujesz. A jeśli podczas wyjścia będziesz miał dostęp do internetu – udostępnij swoją lokalizację. Tylko uważaj na poziom baterii w smartfonie! Absolutnie nigdy nie powinieneś zostać bez możliwości wezwania pomocy.
4. Zabezpiecz swoje dobra materialne
Wychodząc w teren, weź tylko to, co potrzebne – trochę gotówki, kartę, telefon, dokumenty. Schowaj wszystko w bezpiecznym miejscu, na przykład w zapinanej saszetce noszonej na biodrze. Taką „nerkę” można mieć stale na oku, a jednocześnie trudno ją zgubić. Kieszenie spodni czy kurtek natomiast nie są najlepszym pomysłem – przedmioty mogą z nich wypadać, a jeśli są luźne, łatwo paść ofiarą kieszonkowca.
Zaopatrz się też w kserokopie dokumentów na wypadek zgubienia oryginałów i schowaj je w innym miejscu niż pozostałe przedmioty. Nie zabieraj ze sobą całej gotówki – część zostaw schowaną bezpiecznie w hotelu.
5. Sprawdzaj prognozy pogody
Jeśli podróżujesz po nizinnej Europie Środkowej – raczej nie trafisz na tak ekstremalne warunki pogodowe, by miało to zagrażać Twojemu życiu, ale pamiętaj, że są miejsca, w których wichury, ulewy i nagłe, silne burze są na porządku dziennym. Nie idź w teren, jeśli prognozy zapowiadają niebezpieczne warunki.
6. Przypomnij sobie lekcje ze szkoły
Przede wszystkim to, o czym powinieneś pamiętać, to zwyczajny zdrowy rozsądek. Przypomnij sobie, przed czym przestrzegali Cię dorośli, gdy byłeś dzieckiem albo przed czym sam przestrzegłbyś malucha i sam się tego trzymaj:
- noś ze sobą wodę,
- nie chodź nigdzie z obcymi,
- staraj się wrócić do domu przed zmrokiem,
- unikaj chodzenia samotnie przez puste uliczki,
- raczej nie przyznawaj się do podróżowania samotnie.
7. Poznaj trochę lokalnego języka
Nie musisz osiągać biegłości językowej, zanim wyjedziesz w podróż do obcego kraju, ale warto, żebyś poznał kilka podstawowych zwrotów i słówek. Dziś jest to wyjątkowo proste dzięki aplikacjom na telefon i automatycznym translatorom. Znajomość podstawowych terminów ułatwi Ci zamawianie jedzenia, a nawet przemieszczanie się – wiele krajów na świecie publikuje rozkłady jazdy i inne informacje wyłącznie w lokalnych językach. Poza tym ludzie na całym świecie wprost uwielbiają, gdy turyści potrafią powiedzieć „dzień dobry” i „dziękuję” w ich językach.