Plecak outdoorowy — na jakie parametry zwrócić uwagę?

foto – unsplash.com

Trekking w górach czy na nizinach to idealna okazja do obcowania z dziką przyrodą. Do takiej wyprawy warto należycie się przygotować, wybierając odpowiedni plecak – nieodłączny element ekwipunku każdego podróżnika. To w nim muszą przecież znaleźć się wszelkie niezbędne przedmioty. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego plecaka outdoorowego?

Właściwy materiał znaczy wiele

Podstawową funkcją każdego plecaka jest ochrona przedmiotów, które w nim są noszone, dlatego rzeczą kluczową staje się analiza materiału, z którego jest zbudowany. Wytrzymały materiał, odporny na zabrudzenie i działanie czynników zewnętrznych to podstawa. 

Dno każdego solidnego plecaka wyposażone jest w poliamid – niezwykle odporny na przecieranie i ścieranie materiał. Jest on również bardzo sztywny, dzięki czemu nie odkształca się pod ciężarem zgromadzonych w jego środku rzeczy.

Korpus plecaka z reguły nie jest zbudowany z jednorodnego materiału. W jego skład wchodzi między innymi:

  • poliester – niehigroskopijny i łatwy w utrzymaniu czystości syntetyk,
  • ripstop polytekstu – tkanina poliestrowa, która jest niezwykle odporna na uszkodzenia,
  • super polytaks – materiał, będący połączeniem poliestru z warstwą poliuretanową. Ta kombinacja materiałów przyczynia się do nadania odpowiedniej lekkości i wytrzymałości całej konstrukcji.

Oprócz właściwego materiału liczy się również odpowiednia wentylacja i cyrkulacja powietrza. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas długich wędrówek w trudnym terenie. Dlatego dobrej jakości plecak outdoorowy wyposażony jest w specjalną warstwę z siatką, ułatwiającą prawidłowy przepływ powietrza.

Plecak outdoorowy – bogactwo dodatków

Na funkcjonalność każdego plecaka wpływ mają różnego rodzaju dodatki. Rzeczą niezwykle ważną jest wybór odpowiedniego systemu nośnego, dzięki któremu nawet wymagająca trasa staje się bardziej znośna. Właściwie dobrany, przyczynia się do równomiernego rozłożenia ciężaru, a tym samym do odciążenia kręgosłupa i całego układu kostnego. Każdy system nośny powinien być dopasowany do wzrostu przyszłego właściciela plecaka.

Dodatkowe pętle doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zabraknie miejsca na rzeczy wewnątrz plecaka. Można przytwierdzić do nich na przykład śpiwór, namiot czy zapasową parę butów. Również różnego rodzaju siatki są gadżetem, który ratuje z opresji niejednego podróżnika. Można w nie wcisnąć kilka batonów energetycznych lub dodatkową butelkę wody. Różnokolorowe plecaki z funkcjonalnymi siatkami i pętlami dostępne w ofercie Adventure Sports. 

Kiedy pojemność plecaka ma znaczenie?

Wybór plecaka o odpowiedniej pojemności uzależniony jest od czasu trwania wyprawy. Małe 20 – 30 litrowy wybierane będą na krótkie, weekendowe wycieczki. Są to lekkie konstrukcje z prostym system nośnym. Myśląc o trzy – czterodniowej wyprawie warto zaopatrzyć się w większy, 40 – 50 litrowy plecak, który bez problemu zmieści wszelkie niezbędne rzeczy. Będzie on również najbardziej odpowiedni na krótkie wspinaczki górskie. Długie, kilkutygodniowe wyprawy wymagają plecaków o pojemności 60 l+, do których konieczne będzie dobranie spersonalizowanego systemu nośnego.

Zakup odpowiedniego plecaka, poprzedzić należy gruntowną analizą, tak aby podczas wędrówki ból barków czy pleców nie zakłócał nam przyjemnego marszu.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić